Home Tartalom Múzeumok Ádám Jenő Emlékház

Ádám Jenő Emlékház

A Városi Helytörténeti Gyűjtemény szomszédságában található az Ádám Jenő Emlékház, mely 1979. X. 5.-én nyitotta meg kapuit a múzeumlátogató közönség előtt.

E házban született a Kossuth-díjas, Érdemes Művész (1896-1982), aki 80 éves korában szülővárosára hagyta minden vagyonát. A tornácos, 120 éves, fehérre meszelt házban állítottuk ki – még életében – a Tanár úr zenei hagyatékát, bútorait állandó kiállítás keretében.

Szigetszentmiklós megbecsülte nagy szülőttének emlékét: nemcsak Emlékház, de utca és zeneiskola is őrzi nevét városunkban. A Honismereti szakkör tagsága 14 év óta gondozza sírját: tavasztól-késő őszig friss virág díszíti a feledhetetlen Tanár úr síremlékét, ahova gyakran zarándokolnak el a muzsika kedvelői.

Ádám Jenő élete és munkássága
Az Ádám-família Alcsútról költözött Szigetszentmiklósra a múlt század végén. A Tanár úr nagyanyja községi szülésznő volt 1869-1921-ig. Leányát Ádám István fővárosi rendőr vette feleségül 1894-ben, házasságukból két fiú gyermek született: Jenő 1896-ban, Lajos pedig – aki honvéd alezredesként fejezte be pályafutását – 1898-ban látott napvilágot.

Az Emlékház négy termében gazdag anyag szemlélteti Ádám Jenő életét és munkásságát. Az első teremben tekinthetők meg a Tanár úr 60 éves pedagógusi pályafutásának emlékei, tárgyai, iratai, könyvei.

A második teremben született egykor Ádám Jenő és testvére, Lajos. Itt állítottuk ki a Tanár úr egyik zongoráját, bútorait, a szekrényekben könyveit. Külön vitrinben látható karnagyi ruhája, karmesterpálcái. A falakon családi fényképek, festmények, koszorúk sorakoznak.

A harmadik szobában a 9 éves Ádám Jenő festményeiből három képet mutatunk be. Kevesen tudják, milyen festőtehetség volt: felnőttként énekeskönyvei kéziratában ő rajzolta az ábrákat. Ugyanakkor köztudott, hogy a Tanár úr négy nyelven beszélt és hat tanári diplomája volt, így külföldi utazásaihoz sem volt szüksége tolmácsra. Ebben a teremben láthatók egyház-zenei munkásságának emlékei, zsoltárfordításai, feldolgozásai, kitüntetései és oklevelei. Külön vitrinben kaptak helyet a híres emberektől kapott, dedikált könyvek, képeslapok, kották, Bartók- és Kodály-levelek.

Az utolsó teremben könyvtára és irodájának bútorai láthatók festmények és más személyes vonatkozású tárgyak társaságában: itt tekinthető meg az a rengeteg koszorú-szalag, amely a temetésére hozott illetve küldött halotti koszorúkról származik.

Forrás: http://www.museum.hu/museum/permanent_hu.php?IDP=816&ID=548

Cím: IV ker. Árpád utca 29.
Tel:
E-mail:
Web: http://www.szszm.hu/szigetszentmiklos.hu/

Exit mobile version
Megszakítás