Nem ajánlatos most Dél-Amerikában babát tervezni a Zika vírus miatt, ám úgy tűnik, Európa sem teljesen biztonságos már a kismamák számára.
Nagy-Britanniában is kimutatták a Zika vírust, amely eddig csak a dél-amerikai térség országaiban pusztított: a betegséget szúnyogok hordozzák, és várandós illetve gyermeket tervező nőkre veszélyes, a magzatnál ugyanis kisfejűséget okoznak.
A vírus jelenlétét három nőben is kimutatták, ők mindhárman Dél-Amerikából: Kolumbiából, Suriname-ből és Guyane-ból tértek haza, ekkor találták meg a szervezetükben. A betegség emberről emberre nem terjed, így hiába mutatták ki, nincs járványveszély Európában.
A fertőzésre egyelőre sem megelőző, sem gyógyító kezelés sem létezik.
Baba-stop
A vírust először 2015 októberében (más források szerint májusban) észlelték először. Dél-Amerikában arra kérik a nőket, hogy a családtervezést napolják el, és lehetőleg ne essenek teherbe, amíg a vírust nem sikerül megfékezni. A legfenyegetettebb országok:
· Dél-Amerika: Brazília, Francia Guyana, Kolumbia, Paraguay, Puerto Rico, Suriname, Venezuela
· Közép-Amerika: Guatemala, Honduras, Martinique, Mexikó, Panama, Salvador
· Csendes-óceáni területek: Fidzsi-szigetek, Salamon-szigetek, Samoa, Új-Kaledónia, Vanuatu
· Atlanti-óceán: Zöld-foki Köztársaság
Ide nem ajánlatos azoknak a nőknek utazni, akik várandósak vagy babát terveznek.
A Zika vírus
A Zika vírus fertőzések 80 százaléka tünetmentesen zajlik, illetve jellemzően enyhe, magától gyógyuló, 4-7 napig tartó lázas, kiütéses betegséget okoz. A betegség legfőbb tünetei a láz, fejfájás, gyakran az arcon kezdődő és a törzsre továbbterjedő kiütés, amit kötőhártya-gyulladás és ízületi fájdalom követ. A vírus magzatkárosító hatása jelenleg zajló brazíliai Zika vírus-járvány kapcsán merült fel.
A vírus fertőzött szúnyogok csípése során terjed az emberre. Emberről emberre nem terjed. A betegség megelőzésére nem áll rendelkezésre védőoltás, nincs célzott terápia. A megelőzés – azaz a fertőződés elkerülésének egyedüli módja – a szúnyogcsípés elleni védekezés az érintett területeken.
Forrás: Napidoktor.hu