Egy XVI. századi olasz szállóige szerint a világnak három gyöngyszeme van: Velence a vízen, Firenze a síkságon és Buda a hegyen.

A Várhegy és a Duna közé ékelődött Víziváros mediterrán hangulatú kisváros a nagyvárosban, ahol a régi idők hangulata és sokszínűsége mindenhol visszaköszön

– hangzott el az M1 Itthon vagy! című műsorában.

Autók haladnak a felújított Bem rakparton (Fotó: MTi/Marjai János)

A római korban innen vezetett az út délről Aquincum irányába, a középkorban több kisebb településből állt, jelentős kikötő és kereskedő központ volt. A törökök dzsámit és fürdőt építettek ode, Buda visszafoglalásakor, 1686-ban pedig szinte az egész városrész elpusztult. A betelepített német kereskedők és iparosok a korszellemhez illően, barokk stílusban építették fel házaikat.

A Lánchídtól északra, a Bem rakpart, Fő utca, Jégverem utca háromszögében a középkorban több vízszivattyúház is működött. Girbe-gurba, szabálytalan utcák, vadregényes régi épületek, tekintélyt parancsoló kapuk, megkopott lépcsők, kis kertek és omladékok, gesztenyefák árnyalta titkos udvarok, árkádos házikók, és beszédes utcanevek mesélnek itt, sokszor vizes történeteket.

A mai Batthyány tér egykor hatalmas piac volt,

ernyős sátrakkal, kocsmákkal, híres és hírhedt fogadókkal. Itt kötöttek ki a hajók, és itt volt a postakocsi végállomása is, ahonnan 1839-től naponta gyorskocsi szaladt Bécsbe.

Érdekes, hogy az 1720-as években a mai Szent Anna-templom helyén is fogadó állt, míg végül 1740-ben elkezdték bővíteni és átépíteni templommá.

A Szent Anna örök

Ahogy a város talán legforgalmasabb és egyik legelegánsabb fogadója, az egykori Fehér Kereszt épülete is, ahol II. József, a kalapos király is többször megszállt, sőt a legenda szerint Casanova is időzött és csábított itt. A ma már csendes udvarú rokokó lakóházban hangversenyeket és táncmulatságokat is tartottak hajdanán.

A Casanova-házként elhíresült épület melletti Négy évszak-ház 1795-ben épült, első tulajdonosa épp a Szent Anna-templom renovátora, Hikisch Kristóf volt. A műemlék lakóház homlokzati domborművein a négy évszak és a tizenkét hónapot jelképező puttó lakik. Egy időben volt ott kávémérés, kalaposműhely, borkereskedés, patika, pékség, na és víz is állt ott.

Amikor a gyakori árvizek miatt a Batthyány teret feltöltötték, az épületek földszintje az utcaszint alá került, ami ma is megfigyelhető, végig, a Fő utca mentén.

Kivétel ez alól a Szent Flórián templom, amelyet nem lesüllyesztettek, hanem megemeltek,

az 1700 tonnás épületet 1937-ben naponta 15 centivel, 92 emelőgép segítségével emelték, hogy végül 1 méter 40 centivel feljebb, a mostani utcaszintre kerülhessen.

A Felsővízivárosi Szent Anna-plébánia (Fotó: MTI/Mohai Balázs)

A Szent Ferenc Sebei-templom büszkén viseli szép, új tornyát. A ferencesek által építtetett, később a betegápoló Erzsébet-apácák használatába került templom a hozzá tartozó egykori kolostorral, belül is kincseket rejt.

A templom barokk berendezése, gazdagon faragott padozata, belső díszítései fontos történeti emlékeink közé tartoznak. A templomba mélyen belevésődött, hogy volt idő, amikor a Duna vize is sűrűn látogatta.

A reformátusok sokáig nem építhettek templomot a budai oldalon

A Szilágyi Dezső tér jellegzetes, vöröstéglás református temploma híres esküvők szemtanúja volt: falai között házasodott Ady Endre, és a kormányzó fia, Horthy István is. A reformátusok sokáig nem építhettek templomot a budai oldalon, míg végül Pecz Samu megvalósíthatta ezt az izgalmas épületet tűszerű, hegyes tornyával.

A templomokban, tornyokban gazdag Víziváros nem mindenkinek tetszett. 1952-ben állítólag még az is felmerült, hogy a háborúban súlyosan sérült Szent Anna- és Szent Ferenc Sebei-templomokat inkább lebontják, mert Rákosi Mátyás attól tartott, hogy ha Sztálin látogatóba érkezik a fővárosba, a szemközti Parlament ablakából kinézve, nem leli majd örömét a túlsó parton található túl sok torony látványában. A látogatás elmaradt, a tornyok megmaradtak.

A város nem csak a felszínén változik, a mélyben is. Ott, ahol régen a Kossuth híd vitt át a Batthyány térről Pestre, most a metró alagútjai húzódnak a Duna alatt.

A Corvin tér egy Kr. u. 1. századi római kori temető fölé épült. A Budai Vigadó helyén egykor fegyverraktár állt, ma már a Hagyományok Háza lakja az épületet, amely 1953-tól a Magyar Állami Népi Együttes otthona is.

A festői Vízivárost nem csak az írók szerették és szeretik, vonzódnak hozzá a képzőművészek, a fotósok, festők, szobrászok és a zenészek is.

A Szilágyi Dezső téri református templommal szembeni házban élt Bartók Béla,

aki hat év után azért költözött el, mert túl hangosnak találta a Fő utca forgalmát. A városrész múltjáról pletykálnak az egykori törzshelyek is.

Az Angelika presszó elődje a 18. században még a dunai hajósok kedvelt kocsmája volt, aztán az 1970-es években már a szellemi élet pezsgett benne, amikor írók-költők-irodalmárok kedvelt beülőse lett.

A Vízivárosban élt Petri György és Tandori Dezső, de Psota Irén és Bilicsi Tivadar is. Az Iskola utca 35-ben lakott Cseh Tamás és Bereményi Géza. A kapucsengőt imitáló emléktáblán az épület fiktív lakói a Cseh Tamás-dalok alakjai.

A mai Francia Intézet közvetlen környezetében és Párizs kertjében virágzott az underground kultúra.

A Batthyány téri Vásárcsarnok épületén egy hatalmas óra figyelmeztet arra, hogy az idő telik,

a Margit-híd és a Lánchíd közti szakasz erre egykedvűen legyint: a part kora nyári estéken is élettel teli.

A Lánchíd lábánál az alagútból nyikorogva-csikorogva fordul és fonódik tovább a villamos a Lánchíd Palota elegáns épülete mellett. A Kolodko Mihály alkotta Főkukac (a rakparton álló miniszobrot Sajdik Ferenc rajzfilmfigurája alapján alkotta a Mihail Kolodko néven is ismert kárpátaljai szobrászművész. Ugyanilyen szobor áll Ungváron, az Ung folyó partján – a szerk.) szemmel tartja a Dunát, a vizet, ami annyiszor lépett ki a medréből és tükrözte hol ostromok, hol tűzvészek villódzását, aranyszínű naplementéket, vagy éppen az augusztus 20-i tűzijátékok fényét.

A címlapfotó illusztráció.

M1, Hirmagazin.eu

ElőzőMa délben sorsolják, hogy a BL-selejtezőben kit kap a Fradi..
Következő43 újabb Covid-19-beteget regisztráltak Magyarországon
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza