12.8 C
Budapest
2024. április. 23. kedd
HomeÉletmódÉletmód hírekA világ vagyonának 82 százaléka a leggazdagabb 1 százaléknál van

A világ vagyonának 82 százaléka a leggazdagabb 1 százaléknál van

A tavalyi évben tovább nőtt a szakadék a szuper-gazdagok és a Föld többi embere között, a milliárdosok száma pedig rekordot ért el.

A világon tavaly megtermelt vagyon 82 százaléka a Föld lakosságának leggazdagabb egy százalékához került, míg a legszegényebbek semmilyen növekedést nem értek el. A Föld lakosságának szegényebbik fele – 3,7 milliárd ember – semmit sem profitál, a milliárdosok száma pedig rekordot ért el – derült ki az Oxfam hétfőn publikált jelentéséből.

A segélyszervezet szerint ezek az adatok egy hibás rendszerre mutatnak, a leggazdagabbak és -szegényebbek közötti kiegyensúlyozatlanságért pedig az adócsalás (a szupergazdagok adókerülése), a vállalatok befolyása a politikára és a munkavállalók jogainak folyamatos csökkenése felel.

A jelentés arról ír, hogy a tavalyi és tavalyelőtti évben minden második nap lett egy új milliárdos – utalva a Forbes magazin milliárdosokról szóló listájára.

Míg 30 éve 140 milliárdos 295 milliárd dolláros összvagyonnal rendelkezett, addig 2017-ben 7700 milliárd dolláros összvagyonnal az Oxfam szerint rekordszámú, 2043 milliárdos szerepelt a listán.

Az Oxfam immár 5 éve készít hasonló jelentéseket. Számításaik szerint 2017-ben a Föld leggazdagabb 8 emberének akkora vagyona volt, mint a világ szegényebb felének összesen.

A világ leggazdagabb egy százaléka továbbra is nagyobb vagyonnal rendelkezik, mint a többiek együttvéve.

A világ vagyonának 82 százaléka a leggazdagabb 1 százaléknál van 1

Az Oxfam kiefjtette, a leggazdagabb 1% az adózásnál különböző trükköket vet be, és ezzel mintegy 200 milliárd dollárnyi közteher megfizetését kerüli ki. Ettől a fejlődő országok viszont legalább 170 milliárd dollár adóbevételtől esnek el.

Ez több mint az évente világszerte felhasznált fejlesztési segélyek 145 milliárd dolláros összege.

Jörn Kalinski, az Oxfam egyik németországi vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenlegi gazdasági rendszer „a nők következetes kizsákmányolásán” alapul. „Kevesebbet fizetnek” nekik a férfiaknál, és aránytalanul gyakrabban dolgoznak rosszul fizetett foglalkozásban és kevésbé biztonságos munkakörülmények között.

Forrás: BBC, MTI, Szeretlek Magyarország, illusztrációk: Pixabay

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem