Tíz milliméternél is kisebb a világ két legparányibb békafaja, amelyeket Pápua Új-Guineában fedeztek fel a Hawaii Bishop Múzeum zoológusai.
A 8-9 milliméteres Paedophryne dekot és a Paedophryne verrucosa nem csupán a világ legkisebb békái, hanem a négylábú gerincesek (Tetrapoda) között is a legparányibbak. A Paedophryne nemzetségbe még két, valamivel nagyobb békafaj tartozik, amelyeket 2002-ben írtak le – olvasható a LiveScience tudományos hírportálon.
A dekot helyi nyelvjárásban nagyon kicsit jelent, a verrucosa pedig latinul szemölcsöst, “köszönhetően a béka “rücskös” bőrének”. A Paedophryne dekot körülbelül 1200 méteres magasságban él a Dayman-hegycsúcs nyugati lejtőjén, a Paedophryne verrucosát pedig a Suckling-hegy délkeleti oldalán fedezték fel.
A békák barnák és barnásvöröses színűek, végtagjaik túl parányiak ahhoz, hogy nagyobb távokat megtegyenek, viszont kiváló búvóhelyeket kínál számukra az aljnövényzet.
Apró testméretük okán a nőstények csupán két petét raknak le, ami korlátozza reprodukciós képességeiket. A kis kétéltűek szervezete nagyon gyorsan párologtatja a vizet, ezért élőhelyük kizárólag a trópusi esőerdőkre korlátozódik. A kutatók szerint parányi ízeltlábúakkal (arthropodákkal), nagy valószínűséggel atkákkal táplálkoznak.
A kutatóknak sikerült felvenniük a Paedophryne verrucosa-hímek szürkületkor és hajnalban felhangzó “szerenádját”, amely úgy hangzik, mint amikor körmünket gyorsan egy fésűn húzzuk végig.
A parányi békáknak szentelt tanulmány a ZooKeys című folyóiratban látott napvilágot.
Forrás: Arany gondolatok