Home Szabadidő Állatvilág A világ egyik legritkább madarának a nyomára leltek Dél-Ausztráliában

A világ egyik legritkább madarának a nyomára leltek Dél-Ausztráliában

A világ egyik legtünékenyebb madarának, az éjjeli papagájnak a tollát találták meg kutatók Dél-Ausztráliában. Bő egy évszázada ez az első bizonyítéka jelenlétének a régióban.

Az éjjeli papagáj, írja a Híradó honlapja – a világ legritkább madárfajai közé tartozik, 2013-ig kihaltnak hitték. Akkor egy ausztrál természettudósnak sikerült lencsevégre kapnia az egyik élő példányát Queensland államban. Azóta már Nyugat-Ausztráliában is kiszúrták.

A queenslandi megfigyelést végző John Young, valamint Keith Bellchambers, az Ausztrál Vadvédelmi Felügyelőség ökológusa most feltárta, hogy a faj Dél-Ausztráliában is honos. Az apró, sárgászöld madár egyik tollát találták meg egy zebrapinty fészkében, a félreeső Eyre-tónál, miután korábban egy, a régióban kihelyezett kameracsapdával elmosódott fotót is készítettek.

A pinty viszonylag friss fészke Young szerint azt jelzi, hogy a tollat az elmúlt hetekben, egy néhány száz méteres sugarú körben gyűjthette be. A Nyugat-ausztráliai Múzeum ornitológusa megerősítette, hogy tényleg a papagájtól származik a toll.

A tünékeny madarat egyébiránt 1883-ban észlelték utoljára a tó környékén. A következő lépés lakókörzetének, valamint az állomány méretének feltérképezése.

A kutatók évtizedekig attól tartottak, hogy az éjszakai életmódú, sivatagot kedvelő papagájfaj kihalt, mivel 1912 és 1979 között egyáltalán nem látták, és azóta is csak maroknyi észlelést dokumentáltak a 2013-as, egyértelmű fotóbizonyítékig.

2012-ben a Smithsonian Magazine a világ öt legrejtélyesebb madara között az első helyre sorolta a papagájt.

Az Ausztráliában őshonos, a Nemzetközi Természetvédelmi Unió által veszélyeztetettnek nyilvánított faj állománya a becslések szerint 50-250 egyedre rúghat a vadonban, és ez a szám hanyatlik.

Egykor még hatalmas számban lakták Közép-Ausztráliát, mára ötvennél kevesebb példánya maradt. 1845-ben John Stuart látott először éjjeli papagájt. Egy 1990-ben elgázolva talált egyeden kívül a faj csak 22 múzeumi egyed alapján ismert. Ezek közül 21 még a 19. századbólszármazik. 1875-1885 körül többször látták, valószínűleg az ideális éghajlati viszonyok miatt.

A huszadik században egyetlen ismert egyedet 1912-ben lőtték véletlenül Nyugat-Ausztrália államban. Ezután a fajnak több meg nem erősített észlelése volt, többek között 1979-ben, amikor Shane A. Parker, a dél-ausztráliai múzeum ornitológusa látott egy egyedet Dél-Ausztrália állam északi részén.

1988-ban felkerült a Természetvédelmi Világszövetség vörös listájára. Ugyanebben az évben 50.000 ausztrál dolláros jutalmat tűztek ki annak, aki bizonyíthatóan tudósít a fajról.

1990-ben a Queenslandben találtak egy elpusztult példányt. Az egyedre Walter E. Boles, Max Thompson és Wayne Longmore ornitológusok bukkantak a Queensland északnyugati részén található Boulia közelében egy autóút mellett. Az egyedet minden kétséget kizáróan nem sokkal megtalálása előtt gázolta el egy autó. Ezzel bizonyítást nyert, hogy a rejtőzködő életmódú éjjeli papagáj még mindig életben van. Ezután az 1990-es években öt kutatóexpedíciót indítottak a faj után és nagy mérvű kampányt folytattak a faj élőhelyén, mely során a környéken élő embereket kérdezték meg, hogy mennyit tudnak a madárról. Ezek az akciók azonban nem hoztak látható eredményt. A madár feltételezett élőhelye környékén a farmerek egyáltalán nem ismerték a madarat és a kutatóexpedíciók sem akadtak a faj nyomára.

1994-ben pedig már a rendkívül veszélyeztetett fajok közé sorolták az éjjeli papagájt.

2005 áprilisában három egyedet sikerült megfigyelni Nyugat-Ausztráliában (ahol utoljára 1912-ben látták) a Pilbara-régióban a Fortescue-mocsár közelében. Sajnos bizonyító fényképfelvételek nem készültek a megfigyelésről. Az újabb 2005-2006-os kutatóexpedíciók a faj után ismét eredménytelenül zárultak le. 2006 novemberében a vadvédelmi hatóság emberei egy halott egyedre bukkantak a queenslandi Diamantina Nemzeti Parkban, mely legfeljebb egy héttel a megtalálása előtt pusztulhatott el.

2013 május 25.-én John Young, fiatal természetfotós lefényképezte az állatot ezzel bizonyítva a faj fennmaradását. Fotóit egy sajtókonferencia keretében mutatta be 2013 július 3.-án. A kép készításének helyéről csak anniyt árult el, hogy az Queensland államban készült, a pontos helyet titokban tartotta, nehogy sok amatőr fotós a helyszínre rajzva, zavarhassa a nagyon ritka fajt.

A fajt fenyegető veszélyek (melyek következtében a madár a kihalás küszöbére került) közül kiemelendő a betelepített emlős ragadozók (vörös rókaelvadult macskák) általi predációs hatás, mely ellen ez gyöngén röpképes faj alig tud védekezni. Emellett a szintén betelepített üregi nyulak által az őshonos vegetációra gyakorolt romboló hatás és közvetlen táplálék konkurencia és az elvadult tevék általi túlzott vízhasználat is káros irányba befolyásolta a faj állományait. A faj teljes eltűnése Innaminka és Alice Springs közeléből egyértelműen a túl sok elvadult macska következménye.

BirdLife International becslése szerint a faj össz egyedszáma nagyon alacsony, feltehetően nagyjából 50 egyed körüli lehet. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján a „kihalóban” kategóriába sorolja a fajt.

Forrás: MTI, wikipedia

Kép: KimvdLinde

ElőzőSoros már régóta támogatja a migránsok tömeges betelepítését
KövetkezőVáratlan hatása lett hazánkban az Észak-Koreai atomrobbantásnak (+videó)
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás