Éltek vagy sem, az biztos, hogy hatalmas titok övezi ezeket a faragott arcokat. Miért készültek, kik készítették és hogyan készítették?
Arctornyok Angkorban, Kambodzsa
Jelenleg 200, derűs arcokat ábrázoló hatalmas tornyok állnak Kambodzsában. Az arcokat feltehetőleg a 12. században készítették, azonban nem lehet megmondani, hogy pontosan hány állott eredetileg a helyen, mert az eróziók és az idő vasfoga eltüntetett jó párat belőlük. Buddha egy fában, Wat Phra Mahathat, Thaiföld
A mosolygó Buddha arcmást egy fa gyökerei nyelték el, érdekes látványt hozva létre. Eredetileg egy kolostor állt a helyen, 1374-ben építették. Közben elhagyatottá vált, és egy fa gyökerei bekebelezték Buddha teljes szobrát, csak a mosolygó arc kukucskál a gyökerek közt ki.
Szoborfejek, Nemrut hegy, Törökország
I. Antiochus király által faragtatott szobrok i.e. 60-ben készültek és a királyt, továbbá számtalan istenséget ábrázolnak. A fejeket eltávolították a testekről az idők során a vallás változásával.
II. Ramszesz szobra, Núbia, Egyiptom
A kolosszális szobrok az Abu Simel-i templom komplexum tagjai. A királyt és annak családtagjait ábrázolja. Feltehetőleg ragyogó színekben tündököltek a szobrok, mára azonban már egy monokróm árnyalatú, fakó, impozáns műalkotást figyelhetünk meg.
Moai szobrok, Húsvét-szigetek
A máig legtitokzatosabbnak tekintett szobrok a moai szobrok, melyeket az őslakó Rapa Nui nép épített. De mindmáig tisztázatlan, hogy hogyan tudtak Chile-ből ekkora szobrokat átszállítani a Húsvét-szigetekre.
Leshan Óriás Buddha, Kína
Egy öreg kínai szerzetes úgy gondolta, hogy egy hatalmas Buddha jelenléte lecsendesíti a viharos folyót Szecsuán tartományban. Buddha félig nyitott szeme 1300 évvel is később a folyót kémleli.Fotó: Wikipédia
Az Ördög Feje, Csehország
Nagyon hátborzongató lenne, ha a fejeket egy ősi cseh törzs faragta volna, sötét motívumokkal díszítve, azonban egy szobrász keze munkája, az 1840-es évekből.
Forrás: Arany gondolatok