Amikor befektetési döntést hozunk, igyekszünk elsősorban fundamentális tényezőkre támaszkodni, például megállapítani az adott vállalat belső értékét, felmérni az egyéb kockázatokat. A döntés végkimenetelét azonban pszichológiai tényezők is befolyásolják, amelyek között még annak is jelentősége lehet, hogy a részvény szimbóluma, az árfolyam mozgását jelző grafikonja éppen milyen színben villog a képernyőn.

Egy friss tanulmányban fény derült arra, hogy az árfolyam esését és a veszteséget jelző piros szín is igen komolyan befolyásolhat minket a döntések során, hiszen érzékenyebbé válunk a kockázatokra, pesszimistábban látjuk a jövőt.

A piros szín kultúránkban általánosságban valami negatív dologgal, a veszéllyel, a fokozott éberség szükségességével van összefüggésben, és az averziónak vélhetően evolúciós és a társadalmi tanulással (például piros közlekedési lámpa) összefüggő okai is vannak. Ugyanakkor a pénzügyi világban szintén a hatása alatt állunk, pedig a szín semmit nem változtat a befektetés teljesítménye mögött álló tényezőkön.

A színjelzések által egy szempillantás alatt megérhető mi történt a piacon. Ha a befektetéseink veszteségbe fordulnak, vagy egy cég eredménye negatív tartományba kerül, máris feltűnik a piros szín, jelezve, hogy valami nincs rendben. Ugyanakkor már pusztán a piros láttán elindulnak agyunkban az asszociációk, melyek mintha csak egy vészkapcsolót kapcsolnának be, ami növeli az érzékenységünket a kockázattal szemben. Pontosan emiatt egy átgondolatlan befektetési döntésre is nagyobb eséllyel leszünk hajlamosak (ugyanakkor nem csak a látvány, hanem bizonyos szavak, hangok is kiválthatnak ún. előfeszítő hatást).

Egy új tanulmány éppen azt vizsgálta, hogy lehet-e szerepe a színjelzéseknek abban, hogy egy befektetés vétele vagy eladása mellett döntünk-e. A szerzők úgy ítélik, hogy a színjelzések befolyásolják a pénzügyi információk megítélést, mert a befektetők pesszimistábbá válhatnak a pénzügyi eszközök minőségével és jövőbeli értékével kapcsolatban. Kísérleteik alapján is kimutatható a hatás, persze egyénenként másként működhet, sőt, még kulturális eltérések is felfedezhetők.

25%-KAL IS NÖVELI A KOCKÁZATKERÜLÉS MÉRTÉKÉT A „VESZTESÉG SZÍNE”

A szerzők különös hangsúlyt helyeztek arra, hogy a különböző színek milyen befolyást gyakorolnak egy döntés sebességére. Találtak bizonyítékot arra, hogy a veszteségjelző piros szín hatására az egyének döntési sebessége adott feladatoknál 8,6%-kal is csökken.Ugyanakkor egyéb hatásokat is felfedeztek.

Egyik kísérletükben a szerzők befektetési döntések sorozatát egy sorsjátékkal modellezték. Egyszerűek voltak a szabályok, a résztvevőknek olyan fogadást kínáltak, ahol 80% eséllyel nyerhettek 2 dollárt, illetve 20% eséllyel veszíthettek 1,5 dollárt, vagy egy másik csomaggal 80%-20% valószínűséggel rendre 4 dollárt nyerhettek, vagy 5 dollárt veszíthettek. Igen ám, de az egyik csoportnak piros, míg a másiknak fekete színnel mutatták be a potenciális veszteségeket. Meglepő módon a látvány megtette a hatását, ugyanis az első csoportban 25%-kal nőtt a kockázatkerülés mértéke, míg a kontroll csoportban ehhez hasonló hatást nem lehetett kimutatni.

Egy másik feladatban árfolyam grafikonokat mutattak a résztvevőknek, ahol az éppen zuhanó részvények teljesítményét kell megtippelniük az elkövetkező 6 hónapban, ráadásul a kimenetek valószínűsége szerint. Abban a csoportban, ahol grafikonon feketével jelezték az árfolyameséseket, a résztvevők optimistábbak voltak a jövővel kapcsolatban. Tehát, akik pirossal feltüntetve látták a részvényárfolyamot, nagyobb valószínűséggel gondolták, hogy a papír a jövőben is folytatja a zuhanó tendenciát, így a vásárlással kapcsolatban is óvatosabbá váltak (20%-kal is csökkent a vételi hajlandóság).

Természetesen jó ötlet visszavonulót fújni, mikor a kereskedési platformok és a befektetésekkel foglalkozó weboldalak is piros áradatban úsznak, de a túlreagálásnak nincs jó eredménye. A tanulmány is arra hívja fel a figyelmet, hogy milyen fontos figyelembe venni a pszichológiai torzításokat a befektetési döntések során, és nem feltétlenül az érzésekre hallgatni, amit például egy szín kelt bennünk.

AMIKOR ELHANYAGOLHATÓ A HATÁS

A tapasztalt befektetők körében a hatás tompított lehet (ők függetleníteni tudják magukat), azonban öntudatlanul a vészjelző inger befolyása még náluk is felfedezhető. Ugyanakkor a befektetői agy kultúránként is kicsit máshogy működik, amit a szerzők kínai alanyokkal végzett tesztje is megmutatott.

A kínai kultúrkörben más a kiindulási pont, ugyanis a piros szín inkább a jó szerencsével párosítható, így pozitív jelentéstartalommal rendelkezik, semmint hogy a veszély, a veszteség jusson az emberek eszébe (és persze politikai jelentéstartalma is van a színnek). Így a hasonló kísérleteknek náluk nem volt kimutatható hatása a veszteségjelző színnek.

Forrás: AlapBlog

Képek: Femface, HáttérPortál, Mosaicon, MobilHáttérképek, Pixabay, Blazy.Blog

ElőzőKiadta a meteorológia a piros riasztást: Durva, mit jelent ez a fokozat
KövetkezőFigyelem! Az ÁNTSZ elrendelte a hőségriadót mától zárt és szabadtéri munkahelyen! Ez jár minden dolgozónak mától a munkahelyén! Itt vannak a legfontosabb tudnivalók!
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza