Izraelben hamarosan rendszerbe áll egy újfajta rakétavédelmi eszköz.

A Hamász fegyvereseinek október 7-i véres támadását addig példátlan rakétazápor kísérte. Annyit lőttek ki Izraelre, hogy egy idő után a légvédelem már nem tudta mindegyiket megsemmisíteni. Bár hivatalosan azt közölték az izraeliek, hogy minden tíz rakétából kilencet leszedett a Vaskupola rendszer, az a bizonyos tizedik mégiscsak becsapódott, és embereket ölt vagy sebesített meg – írja a The Economist.

Izraelben már jó ideje folyik egy újfajta légvédelmi fegyver, egy nagy energiájú lézerágyú fejlesztése. Bár az eredeti tervek szerint csak 2025-ben állna hadrendbe, de a Hamász támadása felgyorsította a folyamatot. Egy 100 kW teljesítményű lézerről van szó, amelynek megalkotásához különleges, hőálló tükröket kellett készíteni, nehogy a hatalmas energiájú fénynyaláb megolvassza a berendezést. Uzi Rubin, a fejlesztőcsapat vezetője a brit lapnak elmondta, hogy a Vassugárnak (Iron Beam) nevezett lézerágyúnak legalább két nagy előnye van a korábbi, rakétás légelhárító rendszerekkel szemben.

Ilyen az új lézerfegyver működés közben – post

„Egy Tamir rakétaelhárító rakéta – változatól függően – negyven- és nyolcvanezer dollárba kerül. Ezzel szemben az új lézerfegyver működtetése csak annyiba, mint amennyibe az áramfejlesztő generátor üzemanyaga. Ráadásul a muníció sem fogy el soha.” A Vaskupola rendszerrel kapcsolatos legfőbb gond ugyanis az volt, hogy túl lehet terhelni. Ez történt október 7-én, amikor a Hamász tömegével indított rakétákat Izrael felé – emlékeztetett a brit újság.

Viszont a Vassugár sem tökéletes fegyver,

hiába sugallják ezt olyan a hangzatos kijelentések, mint az, hogy Izrael hamarosan lézerfalat fog emelni határai mentén. Bármennyire is nagy energiájú a koncentrált fénynyaláb, mégiscsak muszáj egy bizonyos ideig besugároznia a célt. Egy repülés közben sebesen forgó tüzérségi gránát felrobbantásához túlságosan is sokáig. Ráadásul ha a lövedéket hőálló bevonattal látják el, akkor a lézerágyú hatékonysága drasztikusan lecsökken. A köd, a füst vagy a pára szintén jócskán tudja mérsékelni a fegyver hatásosságát. Az is nagy hátrány, hogy míg egy elfogórakéta akár hetven kilométerre lévő célt is el tud pusztítani, a lézer legfeljebb tíz kilométerig képes erre.

Ez a videó-összeállítás a Vaskupola és a Vassugár közötti különbséget szemlélteti!

A Vassugár ellen szól, hogy meglehetősen drága a gyártása és a telepítése. Nem véletlenül nyilatkozta a The Economistnak Jakov Amidror nyugalmazott tábornok, Izrael Nemzetbiztonsági Tanácsának volt vezetője, hogy még igazolni kell, vajon az 1,2 milliárd dolláros fejlesztés megéri-e az árát. Az előnyöket és a hátrányokat összevetve Uzi Rubin úgy vélte, hogy a legjobb a két rendszer, a Vassugár és a Vaskupola együttes használata lenne.

A lézerágyúk kiegészítenék az elhárító rakétákat. Főleg lassabban repülő és érzékeny szerkezetű drónok ellen vetnék be a Vassugarat, míg a rakétákkal és aknavető gránátokkal szemben inkább a Vaskupola védekezne. A két fegyver együttes használatát az is indokolja, hogy a lézerfegyver irányzásához eredetileg is a Vaskupola radarjait és nagy sebességű számítógépeit tervezték használni.

A Vassugár (Iron Beam) működés közben. Forrás: X / Velit.es
A Vassugár (Iron Beam) működés közben. Forrás: X / Velit.es

Az új fajta sugárágyúk iránt az Egyesült Államok hadereje is élénken érdeklődik. 2022 decemberében kötött együttműködési megállapodást az amerikai Lockheed-Martin az izraeli Rafaellel egy, a Vassugárhoz hasonló fegyver kifejlesztésére. Az USA légierejének „irányított energiákkal” foglalkozó kutatóintézete pedig egy 300 kW-os lézerágyút fejleszt. A program egyik vezető munkatársa, Nicholas Morley azt mondta a The Economistnak, hogy az új-mexikói Albuquerque-ben olyan eszköz készül, amellyel sikerrel lehet majd harcolni a tömegével érkező rakéták, drónok és tüzérségi gránátok ellen is.

Forrás

HIRMAGAZIN ONLINE MÉDIA

ElőzőEső és a mínuszok – az idő holnapig tartja magát, de vasárnao a hegyekben más havazás is várható..
KövetkezőFontos dátumok a Samsung-telefonosoknak – ekkor érkezik az új Android
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza