Agyműködés, energiaszint, sejtanyagcsere. Mindezek megfelelő működéséhez B-vitaminra van szükségünk.
Az ételek és italok energiává formálásában és az egészségmegőrzésben ugyancsak kulcsfontosságú szerepet játszanak. Segítik az anyagcserét, hiányuk pedig akár súlyos egészségügyi problémához is vezethet.
A „sokszereplős” B-vitamin minden egyes példánya sajátos funkciók ellátására képes. Ezeket a vitamintípusokat pedig a szervezetünk nem képes önmagában előállítani, éppen ezért alapvető a kiegyensúlyozott és változatos táplálkozás, mivel nincs olyan élelmiszer, ami magában hordozza a B-vitaminok mindegyikét. Étrendünkben érdemes szerepeltetni a teljes kiőrlésű gabonaféléket, a hüvelyeseket, gyümölcs- és zöldségféléket, diót, sovány fehérjéket (például: baromfi, hal, marhahús). Mindemellett a tejtermékek és a tojás is kiváló forrásai legalább négy B-vitaminfélének.
A húsmentes táplálkozást folytatók (vegánok és vegetáriánusok) a B-12 vitamin kivételével minden egyéb B-vitaminhoz hozzájuthatnak, amennyiben optimális étrendet folytatnak. A sűrűn emlegetett vízben oldódó B-12-vitamin, egyéb nevén a kobalamin, alapvető fontosságú a központi idegrendszer (az agy és idegsejtjei) működéséhez és a vérképzéshez egyaránt. Ehhez a vitaminhoz viszont a húst nem magukhoz vevők B-12-kiegészítő szedés formájában juthatnak hozzá. Arra is érdemes figyelni, hogy az életkor előrehaladtával kevesebb B-12-vitamint képes felvenni a szervezet az étrendből, így javasolt táplálék-kiegészítőkkel pótolni mindezt.
Az egészségmegőrzés kiemelt vitaminja, az antioxidánsként is működő B-6-vitamin legalább 160 biokémiai reakcióban vesz részt, és olyan élelmiszerekben találhatjuk meg, mint például: a tonhal, lazac, baromfi, marhamáj, csicseriborsó, dúsított gabonafélék, burgonya.
Ezek a jó közérzethez is nagyban hozzájáruló vitaminok segítik a fertőzések megelőzését, támogatják a sejtegészséget, a vörösvérsejtek növekedését, a látást, az emésztést, a hormontermelést, a szív- és érrendszer egészségét, az izomtónust.
Amennyiben nem sikerül megfelelő mennyiségben hozzájuttatni a szervezetünket a B-vitaminokhoz, úgy van néhány árulkodó jelzés ennek felismerése érdekében. Mégpedig olyan tünetek formájában, mint a bőrkiütések, szájzug-berepedések, duzzadt nyelv, fáradtság és gyengeség érzése, ingerlékenység, depresszió, hányinger, hasi görcsök, székrekedés, végtagok zsibbadása. Ilyen esetekben – bár azok nagy eséllyel B-vitamin-hiányát jelzik – érdemes konzultálni az orvosunkkal, ugyanis más alapbetegségek is állhatnak a háttérben.