“Ne a bíróság döntsön, hogy a válás után a férjből vasárnapi apuka legyen”

A legromantikusabb szerelem is végződhet késdobálós válással. Merthogy ez egy olyan élethelyzet, amelyben az egykori szerelmesek kifordulhatnak önmagukból.

Mindez nem történik meg, ha a felek még a jogi procedúra előtt szakemberhez fordulnak. A Meor Life Consult munkatársai azon dolgoznak, hogy a válás alkalmával ne a bíróság döntsön arról, a férjből vasárnapi apuka legyen.

Legfrissebb életmódhírek, itt!

Tavaly ősszel indította útjára a Meor Life Consult szervezetet két fantasztikus nő, dr. Szabó Melitta szakjogász, pszichológus és dr. Krantz Orsolya ügyvéd, szakjogász.

A hiánypótló vállalkozás éppen válófélben lévő nőknek segít érdekeik érvényesítésében, miközben lelki támogatást is nyújtanak a rászorulóknak.

Egy házasság felbomlásában két fél áll szemben egymással. Mennyire jellemző ma Magyarországon, hogy a válás kapcsán jellemzően a nők kerülnek kiszolgáltatott helyzetbe?

Melitta: Ha józan paraszti ésszel belegondolunk, a nő az, aki szülni megy és a kisgyerekkel kapcsolatos teendőket általában ellátja. Magyarországon hároméves korig lehet hivatalosan otthon maradni a gyerekkel. Ezt a lehetőséget nem mindenki használja ki, de azért egy-két évre sok nő kiesik a munkából a gyerekvállalás miatt. Kisgyerek mellől nehéz visszarázódni a munka világába, a munkáltatók sem úgy fogadják a kismamát, ahogy ő azt szeretné, ezáltal is kiszolgáltatottabb helyzetbe kerül. Egy válás során általában a férfi fogja a bőröndjét és megy tovább, a nő marad a gyerekkel, neki kell megoldania a hétköznapok problémákat. Nagyon sok anyukás csoportban benne vagyok a Facebookon, itt lehet olvasni arról, mennyire nehéz helyzetben vannak az elvált, gyerekes nők.

Annyira hitelesen beszélsz erről a problémáról, hogy felmerül a kérdés: te is érintett vagy benne? Személyes történet is közre játszott abban, hogy létrehoztátok a vállalkozásotokat?
dr Szabó Melitta portré
Dr. Szabó Melitta

Melitta: Igen, pontosan így történt. Most már nagyon jó a kapcsolatom a gyermekem apjával, és azt gondolom, a saját példám is inspiráló lehet másoknak arra, hogy a legnehezebb szétválás is végződhet happy enddel. Van remény arra, hogy a legnagyobb késdobálásból is lehet jó viszonyt létrehozni, jó szülőként együttműködni a jövőben. Amikor a kisfiunk kétéves volt, akkor váltak szét az útjaink az apukájával. Nagy mélységeket éltem meg úgy is, hogy jogi végzettségem van és akkor pszichológus hallgató voltam. Hiába volt meg a háttértudásom, azt éreztem, egyedül vagyok egy gödör mélyén. Több ügyvédet felkerestem, de sehol nem éreztem azt a támogatást, empatikus hozzáállást, amire úgy gondolom, egy nőnek ilyenkor szüksége lenne.

Legfrissebb életmódhírek, itt!

Orsi, te hogyan kapcsolódtál ehhez a történethez?

Orsi: Melivel régóta barátnők vagyunk, együtt jártunk egyetemre. Mind a ketten jogászok vagyunk. Amikor elindítottam az ügyvédi praxisomat, büntetőjoggal és családjoggal foglalkoztam. Meli tudta, hogy a családjogi ügyek nagyon közel állnak hozzám, ezért felkeresett, hogy társuljak vele és bővítsem még egy szolgáltatással az irodám tevékenységét. Egyből megtetszett az ötlet, hiszen én is alapvetően empatikusan állok az ügyfeleimhez. Első perctől kezdve éreztük, nagyon jól kiegészítjük egymást, jól fogunk tudni együttműködni.

Miben más a ti vállalkozásotok, mint egy szokványos ügyvédi iroda?

Melitta: A legtöbb ügyvédi irodában nincs idő és kapacitás arra, hogy az ügyfél érzéseivel is törődjenek. Hogy meghallgassák őket és ne csak jogi tanácsot adjanak nekik. Eddig javarészt jogi problémával kerestek meg minket az ügyfelek, azokat próbáltuk megoldani. Sokkal empatikusabb háttérrel dolgozunk, arra törekszünk, hogy a felek között win-win helyzetet alakítsunk ki. Ez főleg akkor fontos, ha gyerek is van a történetben. Az Instagram oldalunkon keresztül azt látjuk, hogy nagy igény van mindenféle pszicho-edukációs tartalmakra is. Egyre többen keresnek meg minket a nőiség, az anyaság, a munka és magánélet egyensúlyának megőrzése témakörben, amelyek mind nagy szerepet játszanak egy harmonikus párkapcsolat megőrzésében. Éppen ezért coaching szolgáltatásunk is van, ha igény merül fel rá.

Dr. Krantz Orsolya ügyvéd
Dr. Krantz Orsolya

Orsi: A pszichológiát összekötjük a joggal, amelyeket egy válás során nem is lehetne nagyon szétválasztani. Amikor engem megesznek a papírok, tárgyalásról tárgyalásra rohanok, Meli foglalkozik a lelkekkel. Őt tud válaszolni a telefonhívásokra, sürgős esetben tanácsot ad.
Melitta: Sokszor nem konkrét jogi tanácsra van az ügyfélnek szüksége, egyszerűen csak ki akarja önteni valakinek a lelkét. A válás egy olyan élethelyzet, amiben a nők és a férfiak egyformán ki tudnak fordulni önmagukból. Annyira beszűkülten látják a helyzetüket, hogy nem tudnak tiszta fejjel dönteni. A család, a barátnők gyakran uszítják őket a másik fél ellen, jó, ha van valaki, aki egy külső bójaként visszahúzza őket a partra, hogy ne mérgesítsék tovább a helyzetet. Sokszor csak erre van szüksége az ügyfélnek.

Legfrissebb életmódhírek, itt!

Bármikor rátok csöröghetnek az ügyfelek, ha lelkizni szeretnének? Hogyan tudjátok üzleti viszonyba terelni ezeket a kapcsolatokat?

Melitta: Az együttműködésnek teljesen hivatalos folyamata van. Az első találkozás egy konzultáció, ami történhet személyesen, vagy online. Ilyenkor az ügyfél elmeséli a problémáit, amire megoldást vár, mi pedig elmondjuk, mit tudunk tenni az ügy érdekében. Ennek van egy konzultációs díja. Az első konzultáció egyébként nem jár elköteleződéssel. Ha az ügyfél mellettünk dönt, a megbízási szerződésben meghatározott keretek között a telefonos tanácsadás díja is benne van.

Vannak olyan helyzetek is, amikor a nők használják ki a férfiakat. Eltiltják tőlük a gyereket, hatalmas tartásdíjat követelnek, érzelmileg zsarolják őket. A férfiak kihez fordulhatnak?

Orsi: Ha megkeres egy válófélben lévő férfi, nem hajtjuk el azzal, hogy nálunk rózsaszín a kanapé, ide nem ülhet le. A hangsúlyt a nőkre helyezzük, de van férfi ügyfelünk is. Egyébként a férfiak talán tényleg kicsit hátrányosabb helyzetben vannak jogi szempontból a váláskor, mint a nők, mivel a mai magyar bíróság nagyon anyapárti. Mi ezt is próbáljuk kiegyenlíteni azzal, hogy minden esetben a megegyezés útjára igyekszünk terelni a feleket. Azt akarjuk, hogy ne a bíróság döntsön helyettük és a gyerekek sorsáról. Ne a bíróság döntse el, hogy a férjből hétvégi apuka lesz csak, amikor ő többre is képes lenne. Igazából az anyukának is jobb az, hogy az apuka többet segít. Az esetek 90 százalékában sikerül egy jó egyességet kipréselni a felekből, ha segítünk nekik hideg fejjel végiggondolni a helyzetüket.

Mi az, ami a legnehezebb a munkátokban?

Orsi: Amikor a házaspár ügyvéd nélkül elindul a válás útján. Nagyon rossz irányba mennek el, ha harcolnak egymással, és például beáll egy rossz kapcsolattartási rend. Nagyon nehéz egy teljesen elmérgesedett kapcsolatot visszabillenteni jó irányba.

Legfrissebb életmódhírek, itt!

Azt javasoljátok, hogy a rögtön a válási folyamat elején szakemberhez kell fordulni?

Melitta: Nem, már az is késő. Amikor a legelső gondolat megfogan valaki fejében, hogy szeretne elválni, akkor rögtön érdemes eljönni egy konzultációra. Ez azért fontos, hogy az illető tisztában legyen a lehetőségeivel. Például ne akkor kezdjen el számlákat gyűjtögetni, hogy igazolja, miből éltek, amikor már zárolva van minden bankszámla. Egy konzultáció díja ma egy jobb étteremben elköltött vacsora árának felel meg. Érdemes ennyit rászánni, hogy ne kapkodva induljon neki valaki egy válásnak.

Családok életébe láttok bele, ahol nagyon sok durva dolog is megtörténhet. Hogy tudjátok mindezt kezelni? Mennyire tudtok kívülállók maradni?

Melitta: Vannak helyzetek, amikor nehéz. Például amikor megkedvelünk valakit. Nyilván próbáljuk tartani a határt, de mi is emberek vagyunk. Igyekszünk mindenkinek ugyanolyan profi módon ellátni az ügyét. Mindketten büntető joggal foglalkoztunk, ott már megedződtünk.
Orsi: Egy-egy nehezebb ügy kapcsán bevallom, vannak álmatlan éjszakáim, de megtanultam szétválasztani a munkámat és a magánéletemet. Régebben megrökönyödtünk, amikor szaftos részletekbe avattak be minket, láttunk érdekes fotókat, olvastunk felkavaró levélváltásokat, most már egész jól viseljük ezeket.

Egy válás költséges mulatság. Az ügyvédi munkadíj, a pszichológiai tanácsadás, a coaching mind pénzbe kerül. Mi történik azokkal, akiknek nincs erre anyagi keretük?

Melitta: Sok kiszolgáltatott nőnek nincs anyagi lehetősége jogi segítséget kérni. Pro bono szoktunk vállalni egy-egy ügyet. Kitaláltunk egy megoldást azoknak is, akik nem tudják az óradíjunkat megfizetni. Egynapos workshopokat szervezünk nekik egy konzultáció díjáért, amely során elmondjuk a legfontosabb jogi ismereteket a válás kapcsán. Például azt, honnan kell letölteni a hivatalos papírokat, hova kell benyújtani őket, milyen bizonyítékokat kell összegyűjteni, stb. Ezt egy egyedi, hiánypótló dolognak tartom, széles körben tud segíteni. Nem tudjuk folyamatosan fogni a kezüket, de az alapokat megtanulva, nem lesznek teljesen elveszettek a jogi procedúrában. Egy-egy konkrét kérdésben később, ha kell, tudunk segíteni.

eletforma

Hirmagazin.eu