Home Főhírek Belföldi hírek A tüntetés eseményei sorrendben (A cikk videókat tartalmaz) Oszd meg!

A tüntetés eseményei sorrendben (A cikk videókat tartalmaz) Oszd meg!

Tamás Gáspár Miklós Fotó: Bakró-Nagy Ferenc / Index

Az Index cikke: Élőben jelentkeztünk a Kossuth téri tüntetésről

A Kálvin térről indult a Tüntetés a Tudomány és az Oktatás Szabadságáért elnevezésű menet, amely a kormány oktatáspolitikai lépései elleni tiltakozásul szerveződött, és az ELTE BTK, a CEU és az MTA érintésével érkezett meg a Kossuth térre. A téren Tamás Gáspár Miklós tartotta az első beszédet, őt Kövér-Van Til Ágnes, az ELTE társadalmi nemek mesterszak vezetője követte. A többi szónok – tanárok, diákok – is az oktatás szabadságéért, a CEU maradásáért, és a kormány oktatáspolitikája ellen szólaltak fel. Az eseményt élőben közvetítettük a facebookon.

Fotó: Bakró-Nagy Ferenc / Index

Íme az Index videója:

https://www.facebook.com/Indexhu/videos/205040590380048/

Bármennyire nehéz is az út, végig fogjuk járni

Szombat délután három körül elindult a Kálvin térről a Tüntetés a Tudomány és az Oktatás Szabadságáért elnevezésű menet, melyet a kormány oktatáspolitikai lépései elleni tiltakozásul szerveződött, és az ELTE BTK, a CEU és az MTA érintésével a Kossuth térre tartott

Négy óra körül meg is érkeztek a Parlament elé, ahol többször is a levegőbe emeltették a tüntetőkkel a világító mobilokat, és zengett a „Szabad ország, szabad egyetem!” rigmus is. A tiltakozók között sok külföldi diák volt.

TUDÓSÍTÓNK SZERINT KÖRÜLBELÜL KÉTEZREN LEHETTEK A TILTAKOZÓK,

akik a kezdeményezés értelmében a december 1-ig, azaz a kormány és a CEU közti szerződés aláírásának határidejéig akarják „megszállni a Kossuth teret”. A tiltakozó menet az alábbi követeléseket fogalmazta meg:

  1. a  kormány írja alá a CEU-szerződést
  2. szüntessen be minden felsőoktatási és kutatási cenzúrát
  3. biztosítson minőségi, hozzáférhető, független és megfelelően finanszírozott oktatást és kutatási lehetőséget

A Kossuth téren Tamás Gáspár Miklós (akivel itt olvashatja születésnapi nagyinterjúnkat) is beszélt a tüntetőkhöz, ezt az Index Facebook-oldalán élőben közvetítjük.

A filozófus, aki a CEU tanára is úgy kezdte a felszólalását, hogy „kedves migránssimogatók, kedves Soros-zsoldosok, kedves zsidóbérencek, kedves idegenszívűek”.

„Tudjátok, tudjuk nagyon jól, mi folyik az országban, a szabadság és az egyenlőség hívei sokan vannak, de nincsenek mind itt, de eljön majd a nap, amikor nem tízezrek, hanem milliók lesznek az utcán. Tiltakozunk, hogy a CEU-t elkergetik Magyarországról, ez a hazánk szégyene, tiltakozunk a genderszak megszüntetése, a tanárok feljelentése ellen, az MTA kutatóintézetek ellehetetlenítése ellen” – mondta.

Szerinte itt az ideje véget vetni a politikai gyengeségnek, és a munkavállalókat érintő rabszolgatörvény ellen is tüntetnek, szolidárisak a dolgozó emberek szakszervezeteivel, és szerinte ez az irány, amerre az ellenállásnak ki kell bontakoznia, és „bármennyire nehéz és hosszú az út, végig fogjuk járni”.

Tamás Gáspár Miklós
Fotó: Bakró-Nagy Ferenc / Index

Kövér-Van Til Ágnes az ELTE társadalmi nemek mesterszak vezetője azzal kezdett, hogy nem mozgalmár, sose tartott még beszédet, mégis idejött, hogy megkérdezze, értjük-e, ami körülöttünk zajlik. Szerinte a felsőoktatás 2010 óta tartó ostromának újabb adaléka a genderszakok megszüntetése.

„A felsőoktatás nem csak az elit ügye, hanem az egész országé” – hangoztatta, és aggasztónak tartotta, hogy csökken az állami férőhelyek száma, az felsőoktatásban tanulók száma. A rendszerváltáskor elhittük, hogy a tanulás a jövő, de most ez mind meg akarják kérdőjelezni.

Azt mondta, a felsőoktatás függetlensége, a tudomány szabadsága, a CEU mindannyiunk ügye, ha most nem szólunk, akkor később nem lesznek olyanok, akik szólni tudnak vagy szólni mernek. „Tényleg ilyen világot akarunk magunkak és a gyerekeinknek?” kérdezte, és a tömeg „Nem hagyjuk” skandálással válaszolt.

A többi szónok – tanárok, diákok – is az oktatás szabadságéért, a CEU maradásáért, és a kormány oktatáspolitikája ellen szólalt fel. Az egyik felszólaló arra kérte a szakszervezeteket, hogy csatlakozzanak hozzájuk a Kossuth téren, ahol jövő szombatig végig ott lesznek, és mindenféle beszélgetéseket és kurzusokat tartanak majd.

Kapcsolódó:

ElőzőSoros fia személyesen felügyelhette a migránspárti erőket Marokkóban
KövetkezőKifelé üzentek az ellenzéki pártok az obstrukcióval
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás