Home Életmód Egészség - betegség A tüdőgyulladás ellen is lehet kérni oltást

A tüdőgyulladás ellen is lehet kérni oltást

Nemcsak az influenza, hanem a pneumococcus elleni védőoltást is tanácsos kérniük az időseknek és a krónikus betegeknek, így a koronavírusnak is kisebb támadási felület marad.

A vakcinával megelőzhető a koronavírus vagy az influenza szövődményeként jelentkező bakteriális eredetű tüdőgyulladás, amely a WHO adatai szerint a negyedik leggyakoribb halálok a világon.

Az influenza és a pneumococcus főleg az idős, több krónikus betegségben szenvedő korosztályt érinti, ők sokkal veszélyeztetettebbek, mint a fiatalabbak – mondta az InfoRádióban Kreft-Horváth Lóránd háziorvos, hozzátéve, a

60-65 év felettieket fenyegeti elsősorban,

és köztük is az olyan népbetegségben szenvedőket, mint a magas vérnyomás, a cukor- és szívbetegség, az asztma vagy a tüdőbetegség.

Ez az oltás védhet a koronavírus szövődményeként fellépő tüdőgyulladás ellen, de az influenza szövődményeként is nagyon gyakori a tüdőgyulladás, különösen a pneumococcus az időseknél, ezért is érdemes lehet alkalmazni.

„Aki még sohasem kapott ilyen oltást, annak a konjugált vakcinát javasoljuk, amely a leggyakoribb 13 pneumococcustörzs ellen véd, és

nem szükséges ismételni, élethosszig tartó védettséget ad”

– mondta a szakember.

Az oltást a háziorvosnál lehet felíratni, de Kreft-Horváth Lóránd azt javasolja, érdemes megvárni az influenza elleni védőoltást is, és akkor egy alkalommal a kettőt be lehet adatni. Így csak egyszer kell elmenni a rendelőbe, márpedig most az a cél, hogy az időseb páciensek minél ritkábban kerüljenek kontaktusba másokkal, így az orvossal is.

Családorvos: ha jön a koronavírus, legalább egy kicsit védettebbek leszünk

Torzsa Péter családorvos, a Semmelweis Egyetem Családorvosi tanszékének docense az InfoRádióban arra hívta fel a figyelmet, hogy a szóban forgó baktérium agyhártyagyulladáshoz is vezethet, és okozhatja a véráram fertőzését is.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy nagyon nehéz megállapítani, most mi okozza valakinek a megbetegedését, a baktérium vagy a koronavírus, épp ezért is fontos, hogy a megelőzésért tegyünk meg mindent, például oltassuk be magunkat.

„Ha jön a koronavírus, akkor már esetleg csak azzal kell megküzdenie a szervezetünknek”

– érvelt a családorvos.

Ha valaki már be van oltva, de a légzés nehézzé a köpet zöldessé válik, szúró háti fájdalmunk van és lázasak vagyunk, akkor tüdőgyulladásra lehet gyanakodni, de a baktérium ellen beoltva már védettek leszünk.

A védettség az oltástól számított pár héten belül alakul ki.

Nyitókép: Pixabay
infostart, Hirmagazin.eu
ElőzőMeglepő, de ez is megvédhet a koronavírus ellen
KövetkezőMáris a nyakunkon a poloskainvázió
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás