Ha van rá lehetőség, kóstoljuk meg a sonkát, és a attól függően áztassunk, mennyire sós.  Jó minőségű sonka esetében az áztatásnak nem kell túl hosszú ideig tartania, és ki is válthatjuk, ha a sonkát hideg vízbe tesszük fel főni nagyon kis lángon, és amint felforrt, a vizet leöntjük róla. Egy nappal tálalás előtt főzzük, ha szépen akarjuk szeletelni.

A tökéletes húsvéti sonka titka!

A főzés

Ha áztattuk a sonkát,  a vizet öntsük le róla, majd tiszta, hideg vízben tegyük fel főni. A főzővizet tetszés szerint fűszerezhetjük: vöröshagyma, fokhagyma, egész fekete borsszemek, babérlevél, borókabogyó is kerülhet a főzővízbe.

Kilónként 35-40 perces főzési idővel kell számolni, alacsony lángon. A sonka fajtájától függően azonban lehetnek eltérések, ezért időnként ellenőrizzük hústűvel a sonkát.

A főzés közben elpárolgott vizet pótoljuk, de csak annyi vízzel, ami épphogy ellepi a sonkát. Ha készre jelentjük, a főzőlevében hagyjuk kihülni, majd fóliába csomagolva mehet a hűtőbe.
Ha kötözött sonkát főztünk, a kötöző anyagot szeletelés előtt fejtsük le a sonkáról.
Mindig a már kihült sonkát szeleteljük.

A víz

Még véletlenül se öntsük ki! Megfőzhetünk benne egy kis szárazkolbászt is, és a tojásokat. Ha tojást főzünk benne, azokat ne hűtő hidegen tegyük a vízbe, mert megrepedhetnek.
A sonkaléből le is fagyaszthatunk, és ételek ízesítőjeként elővehetjük a későbbiekben, pl. bablevelshez, káposztás ételekhez.

Mi jó mellé?

HÁZI TORMA A HÚSVÉTI SONKA TÁNCPARTNERE
A natúr torma mellett almás, céklás, mézes, fokhagymás, mustármagos és chilis torma a pikánsabb ízek kedvelőinek: a húsvéti sonka mellé a legfinomabb torma a Heit családi birtokról, tartósítószer és adalékanyagok nélkül!

A tálalásnál a torma mellett főtt tojást, kenyeret, kalácsot, hónapos retket, újhagymát, paprikát, uborkát szoktunk a sonka köré rakni.