A tokaji hírnevével lehetne népszerűsíteni a magyar borokat
Videó forrása: YouTube.com, Zemplén Televízió. Köszönjük a megtekintési lehetőséget! Hirmagazin.eu
A külföldi piacokon az aszúk visszakerültek a felső polcokra az utóbbi években. A magyar bormarketing szempontjából ez komoly lehetőséget jelent, hiszen ennek köszönhetően akár szélesebb körben is ismertté válhatna a többi hazai fajta is.
Különbséget kell tennünk a tokaji aszú és a többi hazai bor között, amikor a magyar borok presztízséről beszélünk, hiszen az aszút mindig is a világ egyik legjobb borának tartották – mondta Laurent Comas, a Pajzos pincészet birtokigazgatója, a Tokaji Borlovagrend tanácsának tagja, a Kossuth Rádió Napközben című műsorában. A francia származású szakember úgy véli, hogy ugyan vannak más híres édes bort termelő vidékek is világszerte, de Tokajhoz hasonló nincs sehol máshol a világon.
Emlékeztetett: a tokaji az elmúlt években újra visszakerült a felső polcokra a külföldi piacokon is. Fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy marketing szempontból ezt ki kell használni annak érdekében, hogy az aszú hírneve emelje a többi magyar bor fényét is.
Bár a hétköznapi fogyasztók közül sokan panaszkodnak, hogy a magyar bor drágább mint a külföldről behozott asztali borok, Laurent Comas szerint a magyar borok egyáltalán nem számítanak drágának, sőt a tokaji aszú a nemzetközi piacon az árát tekintve kifejezetten alul van értékelve.
A világ talán leghíresebb édes bora, a sauternes, megközelítőleg duplájába kerül a tokajinak, pedig a minőséget tekintve a magyar bor legalább azonos színvonalon van. A francia szakember a hallgatókkal azt is megosztotta, hogy ő a francia desszertborral szemben a tokaji aszút preferálja.
Vagyonokat fizetnek a tokajiért
Az április második felében, immár hatodik alkalommal megrendezett Nagy Tokaji Borárverésen összesen mintegy 19 millió forintért keltek el a borritkaságok. A rendezvény exkluzivitását jól mutatja, hogy a világhírű brit 67 Pall Mall Klub tagjai is bekapcsolódtak a licitbe, és csaknem 6 millió forint értékben vásároltak az árverésen. Az aukció legkülönlegesebb tételét is ők vitték el. Az 1963-as évjáratú ötputtonyos Tokaji Aszú rekordösszegért, palackonként 140 ezer forintért kelt el.
Goreczky Gergely, az állami tulajdonú Grand Tokaj Zrt. vezérigazgatója az esemény után a távirati irodának elmondta: a muzeális borok iránti jelentős érdeklődést arra szeretnék felhasználni, hogy ráirányítsák a figyelmet a most készülő aszúkra, hogy ezáltal a tokaji borvidéket nemzetközi szinten is ismertté és elismertté tegyék.
Az árverés bevételeiből a Tokaji Borlovagrend képes lehet akár önállóan olyan projekteket is megvalósítani, amelyek más forrásból nem vagy nehezebben jöhetnének létre: borászati tanulmányi ösztöndíjakat, fejlesztéseket és a borturizmust elősegítő eszközöket, megoldásokat.
Kétszáz pincészet versenyezz a legjobb hazai bor címéért
Június elején tartják a 39. országos borversenyt, ahol az előzetes várakozások szerint több száz tétellel készülnek a hazai pincészetek a megmérettetésre, hívta fel a figyelmet Hajdu Zoltán, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa szakmaközi részlegvezetője a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
A szakember hangsúlyozta, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökséggel együttműködésben végzett közösségi bormarketing program sikereinek hála egyre nő a hazai érdeklődés a magyar borok iránt.
Hajdu Zoltán elmondta, hogy idén hét kategóriában hirdetnek majd győztest. A legjobb fehér, rozé, vörös, gyöngyöző, édes és bio borokat, valamint pezsgőket egyaránt díjazni fogják. Emellett a kiemelt fajtákat külön kategóriákban fogják értékelni.
Forrás: Kossuth Rádió / Napközban