Kiskorú gyilkos rég nem kapott olyan szigorú büntetést, mint Ethan Crumbley. Iskolatársai meggyilkolásáért életfogytiglanra ítélték. Ugyanazon a napon Párizsban feltételes szabadságvesztéssel sújtották azokat a kiskorúakat, akik egy tanár lefejezésének voltak a bűnrészesei.
„Azt akarom, hogy emlékezzen rám a világ” – ezt írta naplójába 2021. november 9-én az akkor 15 éves Ethan Crumbley.
A diák vágya teljesült.
Miután napokkal később Detroit külvárosának egyik középiskolájában lemészárolta társait, elvetemült gyilkosként írta be a nevét a történelembe. A bíró – példátlan szigorral – a szinte legsúlyosabb büntetéssel sújtotta: életfogytiglanival, a feltételes szabadlábra helyezés lehetősége nélkül.
A másodikos Crumbley gondolkodás nélkül lőtt mindenkire. Négy társa életét oltotta ki a michigani középiskolában, további hat diák és egy tanárnő megsebesült.
Post-videó
Kwamé Rowe, az Oakland megyei körzeti bíróság bírája hosszas megfontolás után szabta ki a rendkívül szigorú ítéletet, amely azonnal vitát gerjesztett. Vajon egy kiskorú az élete végéig börtönbe zárható? – kérdezték egyesek, míg mások a halálbüntetés lehetőségét mérlegelték akár 18 évnél fiatalabb vádlott esetében is.
Az elhamarkodott véleménynyilvánítás előtt idézzük fel, mi történt a michigani Oxfordban éppen két éve, azon a keddi napon, 2021 november 30-án.
A csinos lány
Ethan Crumbley szüleit reggelre egy négyszemközti beszélgetésre kérették be az iskolába. A tanárokat több okból is aggasztotta a fiú viselkedése. Alig három órával később Ethan egy hátizsákkal a vállán lépett be a mosdóba, a tartalmát szétszórta a padlón, és csak a pisztolyt vette magához.
A fegyvert négy nappal korábban az apja vásárolta számára akciósan, egy Black Friday kiárusításon.
Az ajándékot annak ellenére kapta, hogy szüleit – James és Jennifer Crumbley-t – számtalanszor figyelmeztették: fiuk, Ethan mentális problémákkal küzd. A csupán tizenöt éves gyereket mégis lőfegyverrel lepték meg, amint arról anyja is büszkén számolt be a közösségi médiában. A pisztolyt – minden óvintézkedés nélkül – egy fiókban tárolták, amihez Ethan könnyedén hozzáfért.
Egy nappal a vérengzés előtt egyik tanára arra figyelt fel, hogy a diák lőszert rendelt a mobilján, és erről sms-ben haladéktalanul értesítette az anyát. Jennifer Crumbley nem válaszolt a pedagógusnak, helyette a fiát figyelmeztette:
Nem haragszom rád, de meg kell tanulnod, hogyan kerülheted el a lebukást.
A végzetes napon Ethan padjában egy újabb, felkavaró rajzot találtak, amelyre az írta: „vér mindenütt”, és azt is hozzátette, hogy „segítséget kér”, mert „a bántó gondolatok nem hagyják nyugton”. Az iskola vezetése ezek után kérette be a szülőket, akiknek azt tanácsolták: haladéktalanul forduljanak szakértőhöz. A szülők még ekkor sem árulták el, hogy Ethannak fegyvere van, ami akkor már a hátizsákjában lapult. Három óra elteltével elő is vette.
„Egy csinos lány lesz az első áldozat” – írta előzőleg naplójának 18. oldalára, amit egy lófarkas lánnyal illusztrált, feje mögött egy elsütött pisztollyal.
„Bűnös vagyok” – ismerte el később a bírósági tárgyaláson.
A vérfürdő
A rendőrség egy nagykaliberű, félautomata, 9 mm-es Sig Sauer SP2022 pisztolyként azonosította a gyilkos eszközt, amellyel Ethan alig egy perc elteltével kilépett a mosdóból, és az iskolai folyosón kezdett „módszeresen és megfontoltan” körözni.
Társait közvetlen közelről lőtte le. Megpróbált betörni a tantermekbe is, amiket a tanárok megkíséreltek eltorlaszolni. A bent rettegő diákok kétségbeesetten szorították a kilincset, hogy a gyilkos ne juthasson be. Ilyenkor először ő is a kilincset rángatta, és amikor nem sikerült benyitnia, az ajtón át lőtt rájuk, amint az a helyszínelésből is kiderült. Több mint harminc lövést adott le.
Az iskolai hangosbemondón figyelmeztetett diákok fejvesztve menekültek a helyszínről. Néhányat közülük az iskola melletti boltban és egy családi házban bújtattak el. Az egyik diák egy mosdófülkében rejtőzött el, és tisztán emlékezett a közeli lövések ijesztő hangjára. Amikor kiszabadították, holttesteket látott a padlón.
Az egész nem tartott tovább öt percnél. A riasztott rendőrök újabb három perc elteltével értek a helyszínre, amely addigra elcsendesedett. A gyilkos, Ethan Crumbley ellenállás nélkül megadta magát. Még tizennyolc töltényt találtak nála.
A 2006-ban született Ethan Crumbley-t a helyszínen őrizetbe vették. Azóta a rácsok mögött van, és nem kizárt, hogy élete végéig ott is marad.
A vádemelés
Az Oakland megyei ügyész már a tömeggyilkosság másnapján vádat emelt a fiú ellen. Karen McDonald az első pillanattól felnőttként kezelte a gyanúsítottat. Ettől kezdve a tudósításokban közzétették a vádlott nevét és fotóját.
„Az igazságszolgáltatás és a lakosság védelme érdekében szükséges, hogy felnőttként emeljünk vádat ez ellen a személy ellen” – érvelt az ügyész, aki szerint minden más eljárás azzal a kockázattal járna, hogy a gyanúsított szabadlábra került, és fenyegetést jelent mindenki számára.
Karen McDonald tételesen felsorolta, hogy halált okozó szándékos terrorizmusért; négyrendbeli, előre megfontolt szándékból ekövetett gyilkosságért; hétrendbeli, gyilkossági szándékkal elkövetett fegyveres támadásért és tizenkét rendbeli, bűncselekmény elkövetéséhez használt lőfegyver birtoklásáért emel vádat a kiskorú ellen.
„Ez nem egy váratlan, impulzív cselekedet volt” – jelentette ki az ügyész, aki szerint bizonyítékok tömkelege, köztük videófelvételek és a közösségi médiában közzétett bejegyzések támasztják alá a megfontolt szándékosságot.
„A szülők abban a hitben küldik iskolába a gyermekeiket, hogy ott biztonságban lesznek. Ügyészként csak annyit tehetek: hogy vádat emelek, hogy „igazságot szolgáltassak” az áldozatoknak” – mondta a megye ügyésze.
Az áldozatok
Két kislány, a 14 éves Hana St. Juliana és a 17 éves Madisyn Baldwin a helyszínen meghalt. A szintén 17 éves Justin Shilling életét nem tudták megmenteni a kórházban, a 16 éves Tate Myre pedig a seriff kocsijában hunyt el, kórházba szállítás közben.
Tate Myre az iskola amerikaifoci csapatának díjnyertes sztárja volt. Az erőszakos halála után övid idő alatt több mint hatvanhétezren írták alá a petíciót, amelyben azt kezdeményezték, hogy az iskolai stadiont róla nevezzék el.
„Gyönyörű, okos, és szerető lányként” jellemezte nagymamája Madisyn Baldwint, akit az ügyész tehetséges művésznek és gondos „tesónak” nevezett. Justin Shilling sportolói érdemeit méltatta, a legfiatalabb áldozatról, Hana St. Julianáról pedig azt mondta: szülei azt akarták, hogy a világ „legboldogabb gyermeke legyen”.
Rajtuk kívül még hat gyermek sebesült meg, akik minden bizonnyal az életük végéig viselik majd az átélt megpróbáltatások terhét. A könnyebb sérüléssel kórházba került tanárnőt már a lövöldözés napján hazaengedték.
A nyomozók az iskolai biztonsági kamerák felvételeiből több órányit néztek át, ezeken nyomon követhető volt Ethan viselkedése. A képsorokból bizton megállapítható, hogy célpontjait „véletlenszerűen” választotta ki – mondta a seriff. Michael Bouchard szerint a gyilkos indíték nélkül, „brutális hidegvérrel” lövöldözött.
Karen McDonald elismerte, hogy a terrorizmus vádja nem jellemző a tömeges lövöldözésekre, de tükrözi több száz diák elszenvedett traumáját, akik a lövések elől menekültek. Az ügyész abban reménykedik, hogy az újabb iskolai lövöldözés hatására megváltoztatják a michigani fegyvertartási törvényt.
A szülők
Ethan Crumbley szüleit nem sokkal az iskolai lövöldözés után vették őrizetbe, miután nem tudták kifizetni a félmillió dolláros óvadékot. Először eltűntek a városból, de azzal védekeztek, hogy nem az igazságszolgáltatás, hanem a közvélemény haragja elől menekültek.
Jennifer és James Crumbley az iskolai lövöldözés óta nem találkozott fiukkal, és egy bíró októberben azt a kérésüket is elvetette, hogy megjelenhessenek Ethan Crumbley ítélethirdetésén.
Az anya és az apa ellen gondatlanságból elkövetett gyilkosságért emeltek vádat. Az ügyészség szerint azzal járultak hozzá a tragédiához, hogy nem zárták el gyermekük elől a fegyvert, ráadásul figyelmen kívül hagyták a mentális egészségére vonatkozó figyelmeztetéseket.
Az ügyészség azért ellenezte személyes megjelenésüket az ítélethirdetésen, nehogy eltereljék a figyelmet az áldozatok hozzátartozóinak tanúvallomásáról. Arra azonban engedélyt kaptak, hogy online közvetítésben végignézzék a tárgyalást.
A szülők pere január 23-án kezdődik.
A gyilkost és szüleit – egymástól elkülönítve – detroiti külvárosi börtönökben őrzik. A fiút is a felnőttek között tartják fogva, de senkivel sem léphet kapcsolatba.
Az ítélet
Életfogytiglani börtönbüntetés a feltételes szabadlábra helyezés lehetősége nélkül – ezt a szigorú ítéletet mondta ki Kwamé Rowe, az Oakland megyei körzeti bíróság bírája két évvel a michigani iskolai lövöldözés után, december 8-án.
„Bármilyen büntetést szab ki a bíróság, az nem hozza vissza szeretteiket, nem gyógyítja meg a lelki gyötrelmeket és az életre szóló fizikai sebeket. Remélem azonban, hogy az ítélettel sikerül lezárniuk életük egy fejezetét” – próbálta nyugtatni az ítélethirdetés előtt az áldozatok hozzátartozóit Rowe.
A még mindig kiskorú ellen hozott ítélet vitát gerjesztett az Egyesült Államokban, ahol a Legfelsőbb Bíróság 2012-ben megtiltotta, hogy a kiskorúak a legsúlyosabb bűncselekmények esetén kötelezően életfogytiglani börtönt kapjanak. A testület elrendelte, hogy az alsóbb szintű bíróságokon minden kiskorú esetében kiszabott büntetés előtt mérlegelniük kell minden körülményt, a vádlott érettségét is beleértve.
Rowe a tárgyaláson elvetette Ethan Crumbley ügyvédjének felvetését, aki szerint védencének kisiklott élete helyrehozható. „Erről senki más nem tehet, csak ő maga” – idézte válaszában magát a vádlottat a bíró, és hozzátette: figyelembe vette a tizenéves viselkedését a lövöldözés előtt és az őrizetben töltött idő alatt egyaránt.
„Egyértelmű, hogy a vádlott a lövöldözés előtt az erőszak megszállottja volt” – indokolta Rowe döntését, és épp „megszállottsága” miatt „valószínűtlennek” tartja Ethan Crumbley újbóli beilleszkedését a közösségbe.
Az év elején a michigani törvényhozók kétpárti törvényjavaslatot terjesztettek elő, amely megtiltaná, hogy a kiskorúakat feltételes szabadlábra helyezés lehetősége nélkül életfogytiglanra ítéljék. A törvény azonban még nem hatályos. Huszonhat másik tagállamban már korábban betiltották ezt a legsúlyosabbnak számító ítéletet.
A michigani javaslat 60 évben korlátozná a kiskorúak börtönbüntetésének felső határát, 10 év elteltével azonban lehetőség nyílna az ítélet felülvizsgálatának kérelmezésére.
A párhuzam
December 8-án, ugyanazon a napon, amikor kihirdették Ethan Crumbley szigorú ítéletét, egy párizsi bíróság feltételes börtönnel sújtott hat kiskorút, akik egy tanár meggyilkolásának és lefejezésének bűnrészesei voltak. Öten abban segítették – némelyik pénzért – a szélsőséges csecsen gyilkost, hogy azonosítani tudja a tanárt , a hatodik rágalmazásért került a vádlottak padjára. Otthon – saját bőrét mentve – azt hazudta, hogy Samuel Paty, a történelemtanár Mohamed próféta pucér képeit mutogatta az órán, holott sem aznap, sem az előző nap még az iskola közelében sem járt.
Ennél talán még nagyobb felzúdulást, és kormányellenes megmozdulások sorát váltotta ki Szerbiában a 14 éves Kosta Kecmanović, aki májusban egy belgrádi középiskolában nyolc társával és egy biztonsági őrrel végzett.
Az eset kísértetiesen emlékeztet a michigani lövöldözésre: Kosta apja, egy elismert radiológus a fiát lőni tanította, a tulajdonában álló fegyvert pedig széfben tartotta ugyan, de a kódot a fia is ismerte. Őt és az anyát – aki egyetemi adjunktus – őrizetbe vették. Januárban kezdődik bírósági tárgyalásuk.
A tömeggyilkos szerb tizenéves perének időpontját még nem tűzték ki.