Álruhás rendőrök ütöttek rajta az egyik perui drogterjesztő banda vezetőjén.
A különleges egység tagjai az ünnepi szezonnak megfelelően álcázták magukat, hogy könnyebben megfigyelhessék a gyanúsítottat, és ne keltsenek feltűnést az elfogása előtt.
Idén korábban érkezett meg a Télapó az egyik limai bandavezér otthonába. A fehér szakállú és manó segédje a múlt vasárnap lepte meg a kábítószer-terjesztéssel foglalkozó Los Flaquis banda feltételezett vezetőjét.
A perui rendőrség egyre sűrűbben vet be álruhás egységeket a drogellenes razziákon. A többnyire ártalmatlannak tűnő álutcaseprők vagy álhajléktalanok a meglepetés erejével csapnak le a bűnözőkre, és sokszor hatékonyabbak, mint egyenruhás társaik. Az ünnepi szezonban pedig a Télapó-jelmez nem keltett gyanút a drogdílerben – ráadásul a nyomozók így könnyebben megfigyelhették a gyanúsítottat, aki egy közeli iskola mellett árulta a kábítószert.
Ahogy az egység vezetője fogalmazott,
a Télapó ezúttal nem hozta, hanem vitte az ajándékot: a razzia során lefoglalt drogokat és a banda vezérét, valamint három másik tagját.
„A rajtaütés eredményesnek bizonyult, jelentős mennyiségű marihuánát és kokainpasztát foglaltunk le. A helyszínen egy támadófegyver is előkerült” – közölte bevetést irányító őrnagy.
Az ENSZ adatai szerint egyébként Peru a világ egyik legnagyobb kokacserje-termesztője és kokain-előállítója. A dél-amerikai országból évente nagyjából 400 tonna kokaint csempésznek külföldre.
A costa ricai parti őrség pedig a napokban foglalt le egy hajót, amelynek fedélzetén több mint két és fél tonna kokaint találtak. A Coco Chanel divatmárka logójával ellátott kábítószercsomagok Peruból, illetve Kolumbiából származtak. A szállítmányt a szokásos közép-amerikai útvonalon akarták eljuttatni a mexikói drogkartellekhez.
A perui hatóságok drákói szigorral lépnek fel a droghálózatok és a hozzájuk köthető bűnözői csoportok ellen. Idén
augusztustól októberig 19 tonnányi lefoglalt kábítószert semmisítettek meg.
Ám az illegális drogüzletre idén világszerte a koronavírus-járvány mérte a legnagyobb csapást. A lezárások és a szigorú ellenőrzések miatt ugyanis a bejáratott csempészútvonalak nagy része elhalt.