Még a sokat látott szakembereket is megdöbbentette, amikor 2016-ban a tbc olyan válfajával találták szemben magukat, ami minden eddiginél veszélyesebb. Azóta több másik esetet is regisztráltak az orvosok, mint mondják: a baktériumot az afrikai migránsok hozzák Európába.
A Zürichben található svájci egyetem mikrobiológiai kutatóközpontjának szakemberei először 2016 februárjában regisztráltak olyan, többszörösen ellenálló tbc-s kórokozót, amivel korábban még soha nem találkoztak Európában. A beteg egy Szomáliából érkezett migráns volt.
Az azt követő kilenc hónapban hét további hasonló esetet jegyeztek fel az orvosok. A diagnózisok a jól képzett szakembereket is meglepték, és arra sarkallták őket, hogy országos vizsgálatba kezdjenek, és létrehozzanak egy európai riasztórendszert – írja az Epoch Times.
A svájci kutatóintézet diagnosztikavezetője, Peter Keller azt állítja:
a 2016 februári eset volt az első, amikor olyan ellenálló baktériummal találkoztak, amely négy antibiotikum-fajtával szemben is ellenálló maradt.
A beteget azonnal elszigetelték a külvilágtól, és több hónapos, intravénásan kapott gyógyszeres kezelésnek vetették alá. 2016 februárja és novembere között összesen nyolc afrikai migránsnál diagnosztizálták a veszélyes baktériumot, ők mind Szomáliából, Eritreából és Dzsibutiból érkeztek Európába. A gyors felismerésnek és intézkedésnek köszönhetően a kórokozó nem terjedt tovább Svájcban.
A zürichi kutatóközpont elővigyázatosságból figyelmeztetést adott ki a többi európai ország szakembereinek, és közzétették a mikrobiológiai adatokat is, hogy könnyebb legyen a kórokozó felismerése. A kontinensszerte elvégzett vizsgálatok során kiderült, hogy 21 másik afrikai migránsban is hordozza a baktériumot. A figyelmeztetésnek hála, a hatóságok gyorsan tudtak cselekedni, és így ismét sikerült megakadályozni a betegség továbbterjedését. A tapasztalatok alapján pedig felépítettek egy európai riasztórendszert, aminek köszönhetően a különböző országok szakemberei villámgyorsan értesülhetnek az esetleges újabb esetekről.
A molekuláris vizsgálatok és a betegek meghallgatása során világossá vált, hogy a tbc-t okozó baktérium egy líbiai menekülttáborban terjed. A szakemberek már kifejlesztettek egy genetikai alapokon nyugvó gyorstesztet is, ezzel akár órák alatt meg lehet állapítani egy gyanús tünetekkel rendelkező emberről, hogy tbc-s vagy sem.
Forrás: Ripost