Home Főhírek Gazdaság A tavaszi munkák nem tűrnek halasztást – videó

A tavaszi munkák nem tűrnek halasztást – videó

A Kormány számos, a vállalkozások életét megkönnyítő intézkedést hozott a közelmúltban.

Emellett az Európai Bizottság is elfogadott néhány mezőgazdaságot támogató programot a napokban.

Ráadásul itthon a törvényalkotási munka sem állt le, a földügyi tárgyúak után a birtokpolitikai témák is a Parlament elé kerülnek.

Nagy István agrárminisztert Bányai Gábor jánoshalmi gyümölcsösében kérdeztük.

„A Kormány a koronavírus árnyékában is folyamatosan nyomon követi az agrárium helyzetét” – kezdte beszélgetésünket a szaktárca első embere. Az eddig bejelentett gazdasági intézkedések hatalmas segítséget jelentenek a mezőgazdaságban, élelmiszeriparban tevékenykedő 300 ezer gazdaság, vállalkozás számára. Az agrártámogatások folyamatos kifizetése, a támogatási rendszerben alkalmazott könnyítések – különösen a Vidékfejlesztési Program beruházásaira vonatkozó eljárások tekintetében – is ahhoz járulnak hozzá, hogy a termeléshez szükséges pénzügyi erőforrások rendelkezésre álljanak.

Az Agrárminisztérium javaslatára az agráriumot célzottan segítő, újabb jelentős döntések születtek. Így a legkisebb mezőgazdasági termelők számára is komoly pénzügyi segítséget jelent, hogy ingyenessé tettük a szabad felhasználású, akár három éves futamidejű Széchenyi Kártya Folyószámlahitelt és megduplázták a hitelkeretet.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az év végéig megkötött új hitelszerződések esetében megemelték a felvehető hitel maximumát a jelenlegi 100 millió forintról 200 millió forintra. „Az Agrárminisztérium költségvetési forrásaiból jelenleg is nyújtott kamat- és kezességi díjtámogatást 100%-ra emeltük, valamint vállaltuk a hitelek megkötésével-, fenntartásával kapcsolatos költségek 100%-ának megtérítését” – hangsúlyozta Nagy István.

A minél olcsóbb és könnyebb hitelhez jutást segítő lépések közé tartozik, hogy döntés született az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány által a hitelekhez nyújtott kezességek díjainak csökkentése érdekében az e díjakhoz nyújtott minisztériumi költségvetési díjtámogatás 0,75%-ra emeléséről.

Van néhány olyan ágazat, amely sajnálatos módon már most komolyabb válsághelyzettel kénytelen szembenézni. Ezek azok, amelyek esetében minden piaci szereplő értékesítése, szolgáltatása közvetlenül kapcsolódik a lényegében szünetelő turizmushoz és vendéglátáshoz, emiatt bevételeik radikálisan lecsökkentek vagy megszűntek. Emiatt döntött úgy a Kormány, hogy

más gazdasági területekhez hasonlóan a bor- és szőlőtermelőknél, a pálinka-előállítóknál, a kisüzemi sörfőzdéknél és a vadgazdálkodási szolgáltatóknál is 2020. június végéig a munkáltatók mentesülnek a munkavállalóik munkabérei utáni közterhek megfizetése alól,

továbbá a munkavállalóknak a járulékok közül csak a 4 százalékos természetbeni egészségbiztosítási járulékot kell megfizetniük, de annak mértéke nem haladhatja meg a 7.710 forintot.

Fotó: viniczai

A járvány a lehető legrosszabbkor, a legfontosabb értékesítési időszakában törte ketté a dísznövényekkel foglalkozó vállalkozások tevékenységét, ezért ezek a könnyítések őket is megilletik a Kormány álláspontja szerint, rájuk is kiterjesztésre kerültek.

A határok le vannak zárva, s az a 70 ezer ember, akik a határon túlról érkeztek idénymunkásnak, most kiesik. Ezért a szaktárca létrehozta a munkaszüret.hu tematikus agrár-álláskereső honlapot, hogy egymásra találjanak a munkát keresők – akik azokon a területeke dolgoztak, ahol máról holnapra megszűnt a megélhetés – és a munkaadók.

Az Agrárminisztérium folyamatos kapcsolatban áll az Európai Bizottság illetékes részlegeivel, és a többi tagállammal együtt a Közös Agrárpolitika szabályainak rugalmasabbá tételét kéri.

A konkrét javaslatokat, kéréseket hivatalos levél formájában is eljuttatták az Európai Bizottság érintett tagjai számára. A javaslatok a közvetlen támogatásokat, a vidékfejlesztést, a piaci intézkedéseket, valamint az állami támogatási szabályokat egyaránt érintik.

Az eddigi eredmények közül kiemelendő az emelt szintű előlegfizetés lehetősége, illetve az ellenőrzési szabályok rugalmasabbá tétele. A támogatási kérelmekkel kapcsolatos adminisztratív határidőket kitolják, a kifizetéseket pedig felgyorsítják.

„Az alapvető törekvésünk az, hogy a támogatások kifizetéseit felgyorsítsuk, az adminisztratív határidőket kitoljuk” – hívta fel a figyelmet, bár a betegség valóban kihívást jelent, a Magyar Államkincstár munkatársai mindent megtesznek, hogy az agrár- és vidékfejlesztési források időben eljussanak az érintettekhez. Mivel a korlátozások hatásai a gazdálkodókat sem kímélték, ezért a kincstár, a megszokott gyakorlattal ellentétben, a június 30-i határidő előtt kifizeti a gazdáknak a múlt évi egységes kérelmek alapján nekik járó összeg még fennmaradó részét. Az utalásokat ­március végén indította el a MÁK.

Az elmúlt hetekben a Vidékfejlesztési programból megvalósuló beruházásoknál több könnyítést vezetett be az agrártárca. A projektekhez kapcsolódó helyszíni szemlék egyelőre elmaradnak, csak a legszükségesebb esetben tartják meg az ellenőrzéseket. Ugyanez igaz az egyes nemzeti forrásból finanszírozott intézkedésekre is. Az év elejére tervezett helyszíni szemléket a MÁK átütemezte az év második felére.

A kifizetésekkel párhuzamosan folyik az idei egységes kérelmek beadása is. Az első napok tapasztalatai azt mutatják, hogy a kérelmek kitöltését segítő falugazdászok és a gazdálkodók is gyorsan alkalmazkodtak a szokatlan helyzethez. Személyes ügyintézés helyett elsősorban telefonon és e-mailben egyeztetik a kérelem tartalmát.

Örömteli, hogy az Európai Unió Tanácsának Mezőgazdasági Különbizottsága április elején elfogadta a Tanács álláspontját a Közös Agrárpolitika 2021-től kezdődő átmeneti időszakban alkalmazandó szabályairól, amely megteremti a jogi lehetőségét az uniós agrártámogatások és az átmeneti nemzeti támogatások továbbvitelének.

Az elmúlt hónapok tárgyalásai alapján megszületett tanácsi álláspont garantálja mind a területalapú támogatások, mind pedig a vidékfejlesztés keretében megvalósuló kifizetések lényegében a jelenlegi szabályok szerinti továbbvitelét. Kiemelt siker, hogy a tanácsi álláspontba magyar kezdeményezésre bekerült az átmeneti nemzeti támogatások továbbvitelének lehetősége. A Bizottság meg akarta szüntetni ezt a támogatási formát, azonban a V4-ek közös fellépésének köszönhetően sikerült elérni, hogy az átmeneti nemzeti támogatások a jelenlegi szinten továbbvihetők legyenek a 2021-től induló átmeneti időszakban is.

Évtizedes adósságát törleszti a magyar állam a teljes részarány-földkiadási folyamat gyors és méltányos lezárásával, és jelentős lépést tesz az osztatlan közös tulajdon felszámolása érdekében is.

A földrészletek tulajdonjogának rendezéséről szóló előterjesztés egyfajta nemzeti birtokrendezést hajt végre. A földügyi csomag már a Parlament előtt van, az általános vitája le is zajlott. Ezt követi a részletes vita, s várhatóan el is fogadják. Ugyanakkor benyújtásra kerül a közös osztatlan tulajdon megszüntetésével kapcsolatos törvénycsomag is. Párhuzamosan fut a két földügyi csomag, a birtokpolitikai rendezés.

A két évtizede zajló földkiadást úgy zárnánk le, hogy – egyes folyamatban lévő ügyek kivételével – állami tulajdonba kerülnek a termelőszövetkezeti földhasználati jog alatt álló és eddig magántulajdonba nem került ingatlanok az érintett részarány-tulajdonosok megfelelő, aranykoronánként 50 ezer forintos kártalanításával.

Az osztatlan közös földtulajdon felszámolása érdekében tett lépések első eleme, hogy az állam a tulajdonosok javára értékesíti a Nemzeti Földalapban található állami osztatlan közös tulajdoni hányadokat. Mindez történelmi lépés.

„Számos élelmiszeripari céget és gazdálkodót látogattam meg az utóbbi hetekben, agrárminiszterként fontosnak tartom, hogy személyesen is megismerkedhessek a tapasztalataikkal”

– hívta fel a figyelmet, fontos, hogy miközben a gazdák erejüket megfeszítve teszik a dolgukat, érezzék, nincsenek egyedül. „A legnagyobb bajban azok a szektorok vannak, amelyek közvetlenül a gyakorlatilag tetszhalott állapotba került turizmust és vendéglátást szolgálják ki. Ezért ezekre a területekre vonatkozóan külön intézkedéseket hoztunk. Egyébként azt látom, hogy az alapvető élelmiszer-alapanyag ellátás rendben van, a termelők, gazdák, élelmiszer előállítók pedig fáradhatatlanul teszik a dolgukat, és biztosítják, hogy kiváló minőségű élelmiszer kerüljön mindannyiunk asztalára, amiért külön köszönet illeti meg őket.”

A mostani járvány és az azt követő gazdasági helyzet sokak figyelmét ráirányítja a mezőgazdaságra, megváltoztatva annak megítélését is. Olyannyira, hogy az agrárium hosszú távon akár a nyertese is lehet a kialakult válságnak. Egyrészt azért, mert a kialakult krízishelyzetben, a boltok üres polcait látva (a legtöbbször ezek a polcok egyébként csak a pánikvásárlás miatt üresek)

sokakban tudatosul, hogy a mezőgazdaság nemcsak stratégiai ágazat, de biztos, fix életpályát, és megélhetést nyújt. Ha a fiatalok szemében vonzóbbá válik az agrár karrier, az sokat segíthet az utánpótlás, és az agrár-öröklés problémáinak megoldásában.

Emellett pedig rengeteg, korábban külföldön dolgozó honfitársunk kényszerült haza a járvány miatt, és köztük sok az agrárszakember is. Ha őket sikerül megnyerni a hazai agráriumnak, az újabb minőségi javulást idézhet elő. Ehhez persze képesnek kell lenni olyan feltételeket biztosítani, amelyek a hazai árszínvonal mellett vonzóvá teszik a magyar mezőgazdaságot.

Nagy István kifejtette, a mezőgazdaság abban a szerencsés helyzetben van, hogy a legtöbb termékére mindig lesz kereslet. „Felül kell vizsgálnunk az olyan, marginálisnak tűnő, ám a következményeket látva kifejezetten fontos körülményeket, amelyek a termékgyártásunkat meghatározzák. Mondok egy példát, hogyha a tejes dobozaink itthon készülnek, akkor a hozzájuk tartozó kupakokat se Olaszországban állítsák elő, mert az egy ilyen helyzet esetén az egész gyártási folyamatot megakasztja.”

A 2020 utáni közös agrárpolitika irányvonalait és sarokpontjait természetesen átszabja a pandémia, de ahogy eddig, úgy az agrártárca ezután is azért fog dolgozni, hogy a magyar gazdatársadalom ne legyen a vesztese az új KAP keretrendszerének.

Munkaszüret néven indított mezőgazdasági álláslehetőségeket kínáló internetes oldalt az Agrárminisztérium (www.munkaszuret.hu) . Az online felülettel a tárca arra hívja fel figyelmet, hogy a magyar agráriumban a koronavírus-járvány ellenére is van munkalehetőség.

magyarmezogazdasag, Hirmagazin.eu

ElőzőTegnap elismeréseket adtak át a Rendőrség Napja alkalmából az ORFK-n
KövetkezőHidegfront hoz záporokat
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás