Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség A tatárjárás drámai részletei tárulnak fel

A tatárjárás drámai részletei tárulnak fel

A történelemben a brutalitás megtestesítői a tatárok

A magyar történelem egyik legnagyobb pusztításának, a tatárjárásnak eddig nem ismert részleteivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A Határtalan Régészet legfrissebb száma az invázió valamennyi árnyoldalát igyekszik feltárni az olvasók előtt.

Kép: Wikipedia

A lakosság minimum 15 százaléka odaveszett az invázió alatt

Az 1241-1242-es tatárjárás Magyarország történelmének egyik sötét korszaka volt. A tatárok betörését rablások, fosztogatások és brutális gyilkosságok kísérték. A legvadabb elképzelések szerint az ország lakosságának közel fele, de a legvisszafogottabb feltételezések szerint is minimum 15 százaléka pusztult el a dúlások során. Csak viszonyításképp: az első világháborúban a lakosság 4, míg a második világháborúban pedig a teljes lakosság valamivel több mint hat százaléka veszett oda!

A rövid időszak alatt drámai események sora zajlott le az ország valamennyi pontján. A rablás és fosztogatás mellett általános volt a nemi erőszak és a tatárok brutalitása sem ismert határokat sok esetben. A korabeli krónikaírók, mint Rogerius mester is horrorfilmekbe illő jeleneteket örökítettek meg feljegyzéseikben.

A tatárok brutalitása nem ismert határokat

Dunaföldvár mellett több mint harminc személy gödrökbe dobált maradványait találták meg korábban. Ezek közül csak két csontváz volt ép, a többi halottnak – főként gyermeknek és serdülőknek – csak a testrészei kerültek elő. A különböző helyszíneken megtalált áldozatok 60 százaléka gyermek és fiatal, 34 százaléka pedig nő volt.

A történelemben a brutalitás megtestesítői a tatárok

A tatárjárást kísérő éhezés miatt is rengetegen veszítették életüket, sőt: megjelent az éhezők között a kannibalizmus is. A régészek olyan csontleleteket találtak, melyek alapján feltételezhető, hogy nem csak az elhullott háziállatok, hanem az elhunyt gyermekek húsát is megették az éhező emberek.

A mongolok hódítása sötét folt Európa történelmében

A tatárjárás az Európa elleni mongol inváziót, ezen belül Magyarország 1241–42-es megszállását jelenti. A mongolok támadása a 15. századi Európa történelmének egyik meghatározó eseménysorozata volt. A mongolokat a magyar történetírók tévesen tatároknak nevezték, mivel a Fekete-tengertől északra élő türk nyelvű népcsoportok egy része behódolt a mongoloknak, felvette az egyik mongol törzs, a ta-ta nevét, és segédnépként részt vett a mongolok hadjárataiban.

A magyar történetírás a „tatárjárás” kifejezést alkalmazza az Arany Horda, a krími tatárok által elkövetett későbbi betörésekre is.

Forrás: Határtalan Régészet, Híradó.hu

ElőzőA köd határán
KövetkezőA spanyol hatóságok körözték (Olvasd el és nézd meg!)
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás