Home Főhírek Külföld A szőröstalpúak szemétsége, avagy Románia nemzeti ünneppé nyilvánította június 4-ét

A szőröstalpúak szemétsége, avagy Románia nemzeti ünneppé nyilvánította június 4-ét

A kép illusztráció (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

A századik évforduló alkalmából Románia nemzeti ünneppé nyilvánította június 4-ét.

Ennek értelmében a történelmi eseményeket népszerűsítő rendezvényeket szerveztek, és országszerte ki kellett tűzni a román zászlót.

Elemzők szerint Románia lépése olyan nemzetpolitikai sértésnek tekinthető az ott élő magyarokkal szemben, ami nehezen kezelhető mindkét fél számára.

1920. június 4-én írták alá a versailles-i Nagy-Trianon-palotában azt a békediktátumot, mely területe kétharmadával megcsonkította a történelmi Magyarországot. A békeszerződés értelmében Magyarország Horvátország nélküli területének és lakosságának kétharmadát veszítette el a békediktátummal. Az elcsatolt területek csaknem harmadát Románia kapta.

Románia nemzeti ünneppé nyilvánította június 4-ét

A századik évforduló alkalmából Románia nemzeti ünneppé nyilvánította június 4-ét. Ennek értelmében a történelmi eseményeket népszerűsítő rendezvényeket szerveztek, és országszerte ki kellett tűzni a román zászlót.

Palócz André, a Századvég vezető elemzője az M1 Unió 27 című műsorában elmondta, minden magyar ember nehéz szívvel gondol Trianonra, különösen most a századik évforduló alkalmával. Éppen ezért, nem túl elegáns lépés a román állam részéről, hogy ezt a napot nemzeti ünneppé nyilvánította, és a kormány kötelezte a közintézményeket a román zászló kifüggesztésére. Ez egy

olyan nemzetpolitikai sértésnek tekinthető az ott élő magyarokkal szemben, ami nehezen kezelhető mindkét fél számára

– tette hozzá.

A román nemzeti ünnep kezdeményezője szerint szükség volt az ünnepre, mert a trianoni békeszerződés elismerte Románia Erdéllyel kiegészült határait és szentesítette az erdélyi többséget alkotó románok jogait.

Az Erdélyi Magyar Szövetség szerint a jogszabály elfogadásával ismét a nemzetstratégia része lett a magyargyűlölet. Palócz André hozzátette, a román jogi aktus több mint diplomáciai sértés.

Szabó Dávid külpolitikai elemző elmondta, azzal, hogy nemzeti ünnepé nyilvánították a románok június 4-ét nem csupán a diplomáciai kapcsolatokban okoznak zavart, hanem saját állampolgárait, saját magyar nemzetiségű, magyar anyanyelvű, sokszor magyar állampolgár állampolgárait alázza meg. Hozzátette,

ezzel a lépéssel Románia saját magyar ajkú állampolgárairól is lemondott.

A trianoni békediktátum igazságtalanságával a mai fiatal generációk is tisztában vannak – mondta Törcsi Péter, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója. Úgy látja, az elmúlt tíz év kormányzásának egyik legnagyobb sikere, hogy nemzeti üggyé tudták tenni a határon túli magyarokkal való kapcsolattartást.

A Demokratikus Koalíció tagadja a nemzeti egységet 

Hozzátette, egyedül a Demokratikus Koalíció az a ma is funkcionáló magyar parlamenti párt, amely tagadja a nemzeti egységet, és

mindent megtesz annak érdekében, hogy ártson az anyaországi és a határon túli magyarok közötti kapcsolattartásnak.

Úgy gondolja, ebben egy nemzeti minimum alakult ki, és jó, hogyha tudomásul veszi az összes Kárpát-medence területén lévő ország, hogy a magyarok meg tudtak maradni magyarnak és a magyar kultúra annyira erős, hogy nem sikerült sem a kulturális hagyományainkat, sem a nyelvünket megszüntetni a határon túl élő régiókban, a határon túli magyarság köreiben.

Megváltozik Csongrád megye neve

A századik évforduló alkalmából megváltozik Csongrád megye neve, a jövőben Csongrád-Csanád megye lesz a hivatalos elnevezése. A mai Csongrád megye területén három eltérő entitás létezett a modern korban: Csongrád, Csanád és Torontál megye, és az előbbi kettő egyidős a magyar államisággal. Az ezeréves múlt is indokolja az 1950-ben megszüntetett Csanád vármegye nevének újbóli felvételét.

Trianon századik évfordulóján Csongrád-Csanád megyére változott Csongrád megye neve (Fotó: MTI/Rosta Tibor)

A megye átnevezését még Lázár János, Csongrád megye országgyűlési képviselője kezdeményezte 2017-ben.

Palócz André elmondta, az átnevezés történelmi jelentősége az, hogy Csongrád-Csanád megye, illetve ez a név, már a magyar államisággal egyidős. Hozzátette,

hiába csatolták el a csanádi részt Magyarországtól, kulturálisan, illetve nemzetpolitikai szinten továbbra is erős szövet van a magyar anyaország és a külhoni magyarok között.

Az Országgyűlés kedden szavazott Csongrád megye átnevezéséről Csongrád-Csanádra. A döntés történelmileg indokolható és eszmeileg is érthető, hiszen a trianoni békediktátummal szétszakított Magyarország egyesítésének és összefogásának a vágyát szimbolizálja.

A címlapfotó illusztráció.

Hirmagazin.eu

ElőzőMunkaerőt toboroz a KFC: ennyit kereshetsz a gyorsétteremben
KövetkezőTegnap, a X. kerületi Sírkert utcában egy telephelyen hűtőgépek és rengeteg szemét kapott lángra – fotók
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás