Home Életmód Egészség - betegség A szőlőgyökér segíthet a depressziósokon

A szőlőgyökér segíthet a depressziósokon

forrás: Közelről / Kossuth Rádió

A világon először a keszthelyi Pannon Egyetem Georgikon Kara kertészeti tanszékén mutattak ki szőlőalanyok gyökeréből egy olyan szerves anyagot, amely különösen fontos lehet antidepresszáns gyógyszerek készítésében és daganatos májbetegségek kezelésében, valamint a bőr UV-sugárzás okozta károsodástól való védelmében is – hangzott el a Kossuth Rádió Közelről című műsorában.

Kocsis László egyetemi tanár, professzor szerint ezt a felfedezést nemzetközileg jelentős eredménynek lehet nevezni, három és fél év munka van benne.

Mint mondta: 1990-es évek elejétől foglalkoznak szőlő alany-nemes kölcsönhatásainak kutatásával.

szőlőgyökérSzőlőoltványokat ültetnek Abasár határában. (MTI-fotó: H. Szabó Sándor)

A szőlőgyökértetű-fertőzés (filoxéra) a 19. század végén következett be, attól kezdve „gyökeresen” megváltozott a szőlőtermesztés. Olyan ellenálló, Észak-Amerikából származó gyökérrészt használtak fel, melyen nem képes megélni a szőlőgyökértetű. Felhasználásával állították elő az oltványokat. Az egyetem azt vizsgálta, hogy a most termesztett szőlőfajták milyen körülmények között élnek meg.

Hangsúlyozta: nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a szőlőalanyok gyökerében találták meg a szóban forgó vegyületet. Ez azt jelenti, hogy nagy mennyiségben áll rendelkezésre. Az év ezen időszakában visszavágják a szőlőalanyok gyökerét 50-60 centiméterről 10 centiméterre. A visszavágott mennyiség ott marad a szőlőoltvány-termelőnél.  Csak Magyarországon legkevesebb évi 14 millió oltványt állítanak elő – magyarázta a szakember, aki szerint ez jó forrás lehet a gyógyszer-, illetve kozmetikai iparnak.

Az Ön böngészője nem támogatja a hanganyag lejátszását!

 


Szőlőkutatás – Közelről

Nagyon jó érzés, hogy ez egy olyan molekula, amely évtizedek múlva akár gyógyszer is lehet – tette hozzá Németh Gyöngyi PhD-hallgató.

 

Exit mobile version
Megszakítás