Egy friss kutatás szerint a kapcsolatok 73 százaléka nem a szexuális kielégítetlenség miatt megy tönkre. A párok boldogsága egy teljesen hétköznapi kérdésen bukik el.
Egy nívós amerikai tudományos szaklap – a psychology today – szerint 10 párkapcsolatból 7-ben rendszeresen vitatkoznak az anyagiak miatt. A vitákból később veszekedések lesznek, melyek, ha elszaporodnak, könnyen szakításhoz vezethetnek.
Most megmutatjuk, hogy milyen módon teszi tönkre akár a legharmonikusabb párkapcsolatot a pénz. Jobb, ha odafigyelsz!
1. Elbizonytalanít, gyengíti az érzelmeket
Ha a párkapcsolatban a két fél keresete között nagy a különbség, akkor a kevesebbet kereső fél – általában a nő – úgy érezheti, hogy emiatt kevésbé értékes szereplője. Pláne így van, ha kiélezett szituációkban még a fejéhez is vágják, hogy nem tesz le annyit az asztalra, tehát jobb, ha hallgat. Gyakran előfordul, hogy a párkapcsolatban ilyen módon másodrendűvé visszaszorított fél élete lelki és anyagi bizonytalanságban telik, és állandó kompenzálással reagál a helyzetre, akár szexuálisan – ennek eredménye pedig sajnos a még nagyobb kiszolgáltatottság lesz.A legjobb megelőző taktika, bizonyos szabályok előre lefektetése, illetve ha a nagyobb kiadásokat a két fél minden esetben megbeszéli egymással. Nagyon fontos, hogy az erősebb fél tudatosan törekedjen arra, hogy mellőzze az egyoldalú döntéseket.
2) A stressz merevedési zavarokhoz vezet
Az Amerikai Lélektani Szövetség megállapította, hogy az emberek 66%-ánál a pénz fogalomköre stresszt okoz. Gondolj csak bele: mindenkit és frusztrál, ha nem annyit keres, mint amennyit szeretne, ha nem akkor jut hozzá a pénzéhez, amikor akar – a stressz pedig közvetetten párkapcsolat gyilkosa lehet. A folyamatos stressz hatására ugyanis csökken a libidó, hormon háztartási és merevedési zavarok lépnek fel.
3) A kenyérkereső-háztartásbeli: nem jó felállás!
Az olyan házasságok, melyekben csak az egyik fél visz haza fizetést, mindig problémásak. Hatalmas szív és lélek kell ahhoz, hogy ne alá és fölérendelt viszonyrendszer bontakozzon ki egy ilyen felállásból. Sok évtizedes tapasztalatok azt mutatják, hogy két, anyagi értelemben független – tehát egymásnak nem kiszolgáltatott fél – nagyobb valószínűséggel tud a párkapcsolat érzelmi részében is azonos súllyal részt venni. Hasonló logika mentén bátorság belemenni egy olyan kapcsolatba, ahol a felek közt bármilyen értelemben túl nagy a szakadék – például anyagi, társadalmi, kulturális, stb… Persze a kivétel mindig erősíti a szabályt.
4) Titkolózás: a balhé garantált!
Egy amerikai felmérés szerint szinte mindenki szokott titokban úgy költekezni, hogy azt direkt nem mondja el a párjának. Gyakran azonban nyoma van a pénz útjának és amikor kiderül, hogy ténylegesen mire is kellett, abból általában feszültség keletkezik. A gyakorlat azt igazolja ugyanis, hogy a titkos költések zöme nem az idős szülők megsegítéséről szól. Sok esetben a kijátszott felet nyilván zavaró bizonyos harmadik, azaz a titkos szerető boldogságát szolgálja a közös kasszából gyanúsan eltűnt pénz.
Forrás: Ripost