A késő köztársaság vérzivataros polgárháborúinak a Kr.e. 31 szeptember 2-án, a Jón-tenger partján fekvő Actium közelében lezajlott hatalmas tengeri ütközet vetett véget.
Az Antonius flottája felett aratott győzelem nyitotta meg az utat Octavianus (Kr.e. 27 – től Augustus) egyeduralma, és a principátus rendszere, a császárkor előtt. Az összecsapás közelében állomásozott Marcus Antonius szeretője, Kleopátra egyiptomi királynő is a flottájával, aki be sem várva az öldöklő küzdelem végét, kibontatta a vitorlákat, és Alexandriába menekült.
Antonius amikor megkapta a hírt Kleopátra meneküléséről, faképnél hagyva seregét, a szerelme után futott. A actiumi győzelmet kihasználva Octavianus Egyiptomba vonult, a reménytelenné vált helyzetben Antonius és Kleopátra pedig öngyilkosok lettek. Octavianus győzelmével ért véget a Római Köztársaság kora, és a nagy múltú egyiptomi birodalom önállósága is.
„Augustus a királynőt Antoniusszal közös sírba temettette, s a síremléket, melyet még ők kezdtek maguknak építeni, befejeztette.”
(Gaius Suetonius Tranquillus: A Caesarok élete)
Nemcsak Caesart, hanem Antoniust is az ujjai köré csavarta Kleopátra
A második triumvirátus, ami Julius Caesar meggyilkolása után Caesar fogadott fia, Octavianus, valamint Marcus Antonius és Aemillius Lepidus között Kr.e. 43-ban létrejött szövetség volt, azért bomlott fel, mert Antonius nem Octavianust, hanem Caesar Kleopátrától született vérszerinti fiát, Caesariont ismerte el az „isteni Julius” egyedüli törvényes utódjának. Persze, Antonius kiállásában az is igen nagy szerepet játszott, hogy amikor Kr.e. 41-ben légiói élén bevonult Egyiptomba, Antoniust a ravasz és okos Kleopátra nőies bájaival azonnal az ujja köré csavarta, és a szeretőjévé tette.
Kleopátra (1963)
https://videa.hu/videok/film-animacio/kleopatra1963-48VOrVUfCx6jKeNo
A filmtörténet egyik legkalandosabb sorsú és legnagyobb költségvetésű, gigantikus produkciója a Római Birodalom függésébe került Egyiptom híres-hírhedt uralkodónőjéről és szerelmeiről: Caesarról és Antoniusról.
A közel négyórás filmeposz díszleteivel és csatajeleneteivel még a mai kor nézőjét is