Az Egyesült Államokban ebben a pillanatban is körülbelül 108 millió ember fogja magát szigorú diétára, ennek ellenére egyre több és több ember küzd túlsúllyal szerte a világon. Azonban lehet, hogy azért nem tudunk lefogyni, mert a túlsúlyunkat, az evési szokásainkat és a csokoládé iránti szenvedélyünket valójában a jellemünkben hordozzuk. A személyiségünk alapos ismerete nélkül pedig esélyünk sincs a fogyásra, állítják svájci kutatók.
Egy friss kutatás során a tudósok három fajta tesztet küldtek ki véletlenszerűen a kísérleti alanyoknak. Az első a személyiségüket, a második az evési szokásaikat, a harmadik pedig az ételválasztásaikat vette górcső alá, majd összevetették a közel ezer válaszadó eredményeit.
A pszichológiai teszt azt az öt jellemvonást vizsgálta, amiről a tudósok úgy hiszik, a legtöbbet elárul a személyiségünkről. Ezek a nyitottság, a lelkiismeretesség, az extrovertáltság, a szeretetreméltóság és az idegességre való hajlam. A kutatók arra voltak kíváncsiak, ezeknek a tulajdonságoknak az erős, vagy gyenge megléte milyen mértékben befolyásolja az evési szokásokat.
Mindezekből kiderült, hogy a személyiségünk nagy hatással van arra, hogy mit, és mennyit eszünk meg. A kevéssé lelkiismeretes emberek például sokkal impulzívabban étkeznek, ha ínycsiklandó illatú ételek, vagy étvágygerjesztő kinézetű fogások közelébe kerülnek, nem tudnak parancsolni vágyaiknak. Az idegeskedő, szorongó személyek pedig gyakrabban esznek magas kalóriatartalmú ételeket, hogy ekként kompenzálják a negatív érzelmeiket. Az extrovertált alkatú emberek is hajlamosak egészségtelenebb evési szokásokat felvenni, derült még ki a kutatásból. A nyitottabb, kifelé forduló egyéneket is rabul ejtik az ételek illata és ízei, ezért szívesen esznek alapvetően is több húst, vagy édességet. De emellett, mivel társasági emberek, sokkal gyakrabban vesznek részt másokkal közös étkezésen, ebédeken és vacsorán.
A három rétegű kutatásból tehát arra derült fény, hogy a személyiségjegyeink is egyfajta kockázati tényezőként szerepelnek az elhízásban. Hosszú távon tehát nem elég, ha elkerüljük a zsíros ételeket, vagy ha gondosan számolgatjuk a kalóriákat, ennél sajnos sokkal több önkontrollra és önfegyelemre van szükség.
Ezen felül nagyon fontos tisztában lennünk saját személyiségünkkel is, hogy tudjuk, mik azok a helyzetek, amikor nehezebbnek találjuk, hogy ellenálljunk a finom falatok csáberejének. Egy extrovertált alkat például talán észre sem veszi, ha egy kerti összejövetelen másokkal csevegve már harmadszorra púpozza meg a tányérját, legfeljebb a reggeli fürdőszobai méricskélésen csodálkozik el, honnan is kúszott fel rá már megint néhány kiló. Ugyanígy egy idegesebb személy hajlamos lehet a vigaszevésre, ha a munkahelyén egymást érik a fontosabb határidők.
Forrás: Marmalade, Kép: sheknows.com