Nagyon sokan használják ezeket a gyógyszereket, főleg az idősek! Nincsenek tisztában a következményekkel!

Az elmúlt hetekben felfigyeltem egy interneten keringő cikkre, amely majdnem horror stílusban rémisztgette az olvasókat azokról a bizonyos „benzodiazepinekről”. Ezért fontosnak tartottam egy pár említést tenni ez ügyben.

A benzodiazepinek pszichoaktív vegyületek, nyugtató, altató, izomlazító, szorongásoldó és epilepsziás görcs elleni hatásaik miatt használják szorongás, álmatlanság, nyugtalanság, rángógörcsök, alkoholmegvonásos tünetek esetében, műtéti vagy fogászati beavatkozások előtt is.Hazánkban a legismertebb és leginkább használt benzodiazepinek az alprazolám (Xanax), diazepám, nitrazepám, klonazepám (Rivotril).

Egy tanulmány kimutatta, hogy a benzodiazepinek használata a kor előrehaladtával egyre gyakoribb.
A benzodiazepinek általában biztonságos és hatékony gyógyszerek rövid távú alkalmazás során, bár kognitív károsodások vagy paradox hatások, mint például a fokozott agresszió vagy gátlástalan viselkedés időnként előfordulnak.

Használatuk hosszabb távon nem javasolt, mivel kiválthatnak toleranciát, függőséget, a szerek elhagyásakor pedig súlyos megvonási tünetek jelentkeznek. Ilyen jellegű addikció esetén szükséges a kórházi beutalás.

A benzodiazepinekkel kapcsolatban, sajnos, egyre gyakrabban előfordul súlyos gyógyszer-visszaélés.

A 65-80 évesek 9%-a használ ilyen jellegű gyógyszert, míg a 18-35 évesek csupán 3%-a. A 65 év fölöttieknél gyakori az a tény, hogy ezeket a szereket hosszú távra írja fel nekik az orvos, a legtöbb esetben viszont ez az orvos nem pszichiáter (hanem leggyakrabban a családorvos). Ennek az oka nem más, mint a szakemberek közti kommunikációhiány.
Az idős emberek leginkább veszélyeztetettek a benzodiazepinek káros hatásai iránt, és mégis, ennek a rizikócsoportnak írják fel a leggyakrabban őket.

A benzodiazepineket súlyos függőséget okozó szereknek kell tekinteni, és ennek fényében szigorítani felírásuknak körülményeit.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy veszélyesek-e a benzodiazepinek, azt kell mondjam, hogy hosszútávon rendszeresen használva őket: igen, veszélyesek. Kellő körültekintéssel, szigorú javallatokat figyelembe véve és csak szakorvos előírása szerint szabad őket használni!

dr. Birtalan Katalin
Elmegyógyász szakorvos, pszichoterapeuta

Címlapkép: Hirmagazin.eu

Forrás: nyugdijasok.hu

ElőzőA turizmus a hazaszeretet egyik kifejezési formája
KövetkezőSzakértőtől, a BAR-listáról
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza