A 2023-as évhez képest idén jelentősebb reálérték-növekedés várható, és az előrejelzések szerint alacsonyabb lesz a nyugdíjas infláció, mint az átlagos infláció – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének munkatársa.
A 2023-as évben a novemberi korrekcióval együtt 18,6 százalékos nyugdíjemelés volt Magyarországon, amit 18,3 százalékos nyugdíjas infláció kísért.
Szalai Piroska azt mondta az InfoRádióban, hogy idén ennél jelentősebb reálérték-növekedés várható, mivel a januári 6 százalékos nyugdíjemelést várhatóan nem éri el az infláció, ami elemzők előrejelzései szerint 4 és 5 százalék között lehet, tehát nagyobb különbség alakulhat ki a két érték között, mint tavaly.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének munkatársa tehát azzal számol, hogy
2024-ben alacsonyabb lesz a nyugdíjas infláció, mint az átlagos infláció,
ugyanis az előző év második feléhez hasonlóan „kisebb részét fogja adni” az átlagos inflációnak az élelmiszer, valamint a háztartási energia inflációja is.
A vonatkozó adatokat és számokat nézve évről évre nyílik az olló a kis nyugdíjak és a magasabb összegek között, a munkaerő-piaci szakértő ugyanakkor jelezte: a nyugdíjprémium mindenki számára azonos.
Szalai Piroska emlékeztetett, hogy az elmúlt években volt 80 ezer, illetve 20 ezer forintos nyugdíjprémium is, tavaly azonban elmaradt ez a plusz juttatás. 2023-ban azért nem fizetett nyugdíjprémiumot az állam, mert a GDP nem érte el a 3,5 százalékos növekedést. Az idei évre azonban 4 százalékos növekedést prognosztizálnak a szakértők, ami lehetővé tenné, hogy
2024 novemberében újra kaphassanak nyugdíjprémiumot az érintettek.
„Nem tudok mást mondani, csak azt: szurkoljon minden nyugdíjas a fiataloknak, hogy tényleg 3,5 százalék fölötti legyen a GDP-növekedés” – zárta gondolatait az elemző.
Kapcsolódó hanganyag: