forrás: Magyar Nemzet

A sérült kisgyermekeknek csupán mintegy 10 százaléka részesül napközbeni ellátásban – írta szombati számában a Magyar Nemzet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján.

A cikkben azt írták: a 2011. évi népszámlálás szerint 5397 nulla és öt éves közötti, fogyatékossággal élő gyermek él Magyarországon.

hirmagazin_2015-09-05_064838
Lili a szobájában, a falon a portréjaaz otthonában, Karancskesziben. A halmozottan sérült, autisztikus tünetekkel élő 16 éves lány a salgótarjáni Illyés Gyuláné Óvoda, Általános Iskola, Speciális Szakiskola és Egységes Pedagógiai Szakszolgálat autista csoportjának tanulója. MTI Fotó: Komka Péter

Az elmúlt években viszont a kisgyermekek napi ellátását biztosító intézményekben 450 és 650 között volt a fogyatékossággal élő gondozottak száma. Kitértek arra is, hogy az ellátáshoz való hozzáférésben jelentős a területi eltérés. Budapesten az átlagot jóval meghaladó számban vannak speciális csoportok, míg vidéken, különösen a kisebb településeken nehezen elérhető az ellátás.

A fogyatékossággal élők magyarországi helyzetét elemző KSH-kiadvány rámutat arra is, hogy bár az örökbefogadható gyermekek közül minden harmadik fogyatékossággal élő, 2010 óta összesen alig negyven ilyen gyermeket adtak örökbe. Ez az összes engedélyezett örökbefogadás alig több mint egy százaléka.