forrás: M5 Különóra
Milyen lenne, ha egészen apróra zsugorodva bebújhatnánk egy sejt belsejébe, és megnézhetnénk, hogyan működik?
Erről szól a Harvard kutatói és a Xvivo nevű tudományos animációkat készítő cég 2006-os kisfilmje, amely elképesztő pontossággal ábrázolja a sejtek belső folyamatait, leszámítva, hogy a valódi sejtek a képeken látottaknál sokkal zsúfoltabbak.
Az animációban egy immunsejt mindennapjait mutatják be a készítők – számol be az M5 Különóra című műsora. Ez a film elején az ér falán gördülve „járőrőzik”, amikor gyulladást észlel a környéken. Ekkor lépünk be a sejt belsejébe, ahol láthatjuk, hogyan néz ki annak folyamatosan változó belső szerkezete, majd hogy a jelzőmolekulák hogyan továbbítják a külső jeleket a belső rendszerek felé.
A jelek hatására új fehérjék kezdenek épülni, amelyek apró tasakokba, vezikulákba csomagolódnak. Ezeket a csomagokat a kinezin nevű protein vontatja a helyükre egy kábelre emlékeztető molekuláris szerkezet mentén. Amikor célba ért a rakomány, a fehérjék kibújnak abból, és megkezdik működésüket. A filmben ennek során megállásra késztetik a sejtet, és megváltoztatják annak alakját, hogy át tudjon bújni az érfalon, és elérje a gyulladás helyét.