hirmagazin 2015 06 01 125909
2015. 06. 01.
forrás: AFP/BBC/Reuters, A Solar Impulse-2 2015. május 31-én felszállt a kínai Nancsingból, hatnapos, megállás nélküli szakaszra készül a Csendes-óceán felett Hawaiira. A pilótafülkében a 62 éves André Borschberg. (Fotó: EPA/Stringer)

Félbe kellett szakítani a Solar Impulse-2 napelemes repülőgép világ körüli útjának leghosszabb szakaszát, a rossz időjárási viszonyok miatt a pilóta Japánban készül landolni.
André Borschberg 36 órát teljesített a hatnaposra tervezett szakaszból, Kínából Hawaiira. A csapat most Japánban kényszerül vesztegelni, míg az időjárási feltételek lehetővé teszik a misszió folytatását.

Bertrand Piccard, a világ körüli kísérlet egyik szervezője weboldalukon kifejtette, nem vakmerő kalandorok, hanem felfedezők, ezért a biztonság mindennél előrébb való. A Solar Impulse-2 helyi idő szerint éjfél körül (magyar idő szerint délután két órakor) landol majd egy nagojai reptéren. A csapat szóvivője szerint az akkumulátorok teljesen feltöltődtek.

A világ körüli út hetedik szakaszát a 62 éves André Borschberg vezényli le. A hat napot és hat éjszakát felölelő útra a kínai Nancsingból indult a Solar Impulse, és a Csendes-óceánt átszelve a 8500 kilométerre lévő Hawaiit célozza. Hétfő reggelre azonban Japán partjai közelében várakozási körpályára kényszerült állni, mivel a szervezők figyelmeztettek, hogy az elkövetkező napok rossz időjárása megakadályozhatja az ambiciózus csendes-óceáni átkelést.

A 17 ezer napelemmel borított kísérleti repülőgép márciusban indult Abu Dzabiból. Kezdettől fogva a csendes-óceáni átkelést tartották az eposzi út legnagyobb kihívásának. A csapatnak már eleve egy hónapot kellett várakoznia Nancsingban a megfelelő időjárási feltételekre, hiszen a gépnek nemcsak kedvező szelekre van szüksége a haladáshoz, hanem felhőmentes égboltra is a nap folyamán, hogy napelemei feltöltődhessenek az éjszakai úthoz.

A misszió meteorológusai úgy hitték, találtak egy megfelelő időjárási ablakot, ezért indulhatott el helyi idő szerint szombat este a repülőgép, később azonban azonosítottak egy időjárási frontot. Kiértékelve az adatokat, kiderült, hogy nem tudnak alternatív útvonalat találni a Hawaii közelében jelentkező, egyre súlyosabb időjárási fronton át.

Míg a csapat érthetően csalódott, a repülőgép teljesítményével nagyon is elégedett. Mire landolnak Nagojában, a Solar Impulse-2 több mint 3000 kilométer tesz meg 40 óra alatt, ami napelemes repülőgéppel a leghosszabb – időtartam és távolság tekintetében is – megtett távolság.

Míg Borschberg Japánban vesztegel, a csapat megpróbál egy újabb időjárási ablakot találni, amely lehetővé tenné a csendes-óceáni átkelést. A várakozás ugyanis befolyásolhatja a küldetés további sikerét. Ideális esetben a csapatnak még a hurrikánszezon augusztusi maximuma előtt át kellene szelnie az Egyesült Államokat és az Atlanti-óceánt.

Az út Nancsingból Hawaiira a zöldenergia-felhasználást promotáló világ körüli expedíció leghosszabb szakasza. A márciusban indult misszió 12 szakaszból áll, a teljes repülési idő mintegy 25 nap.

Szombaton, a nancsingi felszállás előtti sajtótájékoztatón Borschberg kifejtette, hogy a repülő technikai problémák esetén leszállhat Japánban, ám a nyílt óceánon már nem lesz ilyen lehetősége. Vészhelyzet esetén ernyővel kell az óceánba ereszkednie, több száz kilométerre a mentőcsapatoktól. A Solar Impulse-2-t nem követi hajó, mivel túl gyorsan halad a tengeri járművek tempójához mérten, annak ellenére, hogy maximális sebessége óránként csupán 140 kilométer.

A repülőgép 72 méteres szárnya hosszabb, mint egy Boeing 747-esé, és megközelíti egy Airbus A380-ét. A Solar Impulse utódja, amely 2010-ben 26 órát repült egyfolytában, ezzel bebizonyította, hogy lítium akkumulátoraiban elegendő energiát képes napközben eltárolni az éjszakai haladáshoz.