Ha nincs időd kivárni, míg dobozban megpuhulnak a kemény mézeskalácsok, akkor használd ezt a rögtön puha mézeskalács receptet! Azoknak ajánlom, akik már kifutottak az időből és gyorsan össze akarnak dobni egy adag mézeskalácsot ajándékban, vagy fogyasztásra. A rögtön puha mézeskalács azonban nem jó választás, ha dísznek szeretnénk használni a mézeskalácsokat, ugyanis a keményebb mézeskalács tészta könnyebben kezelhető, könnyebb őket díszíteni is, valamint nem púposodik fel a tészta közepe sütés közben, szemben a puha mézeskalács tésztájával.
A rögtön puha mézeskalács titka
- Nagyobb mennyiségű zsiradék és viszonylag kevés méz, cukor a tésztában. A cukor ugyanis keményíti a tésztát.
- Rövid sütési idő. A legtöbbször ott rontjuk el, hogy túlsütjük a mézeskalácsot. Az ideális sütési idő 5-10 perc 180 fokon.
- A páratartalom. Ha nagyon száraz a levegő a lakásban, a mézeskalács is könnyebben kiszárad. Ki kell tapasztalni, hogy kinek melyik mézeskalács recept válik be. Lehetséges, hogy megkapod a barátnődtől a kedvenc mézeskalács receptjét azzal, hogy „ezzel tuti, hogy sikerül”, mégis megkeményedik a mézeskalács a lakás páratartalma miatt.
A rögtön puha mézeskalács elkészítése:
Nekem ez a recept vált be. A receptet Barbi konyhájában találtam, de csökkentettem a mennyiségeket, mert 1 kg lisztből nagyon sok mézeskalács lesz, kb. 150 darab.
Ez a tészta kb. 50 db mézeskalács figurához elegendő.
Hozzávalók:
- 250 g liszt
- 1 csapott teáskanál szódabikarbóna
- 2 teáskanál mézeskalács fűszer
- 75 g porcukor
- 75 g margarin vagy vaj
- 0,7 dl méz (én akácot használtam)
- Egy kisebb méretű tojás
Elkészítés:
- A lisztet, porcukrot, szódabikarbónát, mézes fűszert kimérem, és egy nagy tálban összekeverem.
- A vajat vágjuk kockákra és morzsoljuk bele a lisztes keverékbe, addig morzsoljuk, míg a nagyobb vajdarabkák el nem tűnnek, és az egész morzsás állagú nem lesz. Öntsük hozzá a mézet, és üssük bele a tojást is.
- Kezdjük el gyúrni a tésztát. Nem kell sokáig gyúrni, gyorsan összeáll, ne ijedjünk meg, de egy elég lágy tésztát kapunk.
- A rögtön puha mézeskalács tésztát folpackba csomagolva fél órára a mélyhűtőbe tesszük, vagy akár egy egész éjszakát is hagyhatjuk a hűtőben.
- Fél óra után kivesszük, és bőségesen belisztezett deszkán, vagy jobban tesszük, ha rögtön egy tepsi méretű sütőpapíron nyújtjuk ki. Az ideális tésztavastagság 3-4 mm. Majd szaggassuk ki a tésztát a kedvenc mézeskalács kiszúróinkkal.
- 180 fokos előmelegített sütőben 8 percig süssük a mézeskalácsokat, a sütési idő változhat sütőnként. Akkor jó, ha felpúposodtak, és az aljuk már kicsit megbarnult.
Ha fényes mézeskalácsokat szeretnénk, akkor kenjük le őket egy kis tojásfehérjével sütés előtt, és kevéssel sütés után is.