Válságtervekkel készülnek az önkormányzatok az egyre emelkedő rezsiköltségekre. Az alaphangot Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere adta meg, aki szerint olyan kiszámíthatatlan a helyzet, hogy az energiaszolgáltatók már nem is nagyon jelentkeznek az áramra vagy gázra kiírt közbeszerzéseikre.
A legtöbb magyarországi önkormányzat még kivár, de a legrosszabbra készülnek a gáz és a villany árának emelkedése miatt. A székesfehérvári önkormányzati intézmények rezsije összesen 3-4 milliárd forinttal nő jövőre: csak az uszoda áramszámlája az idei 30 millióról jövőre 135 millióra nő – emelt ki egyetlen, ám jócskán megemelkedő költségvetési tételt a város fideszes vezetője az rtl.hu-nak.
Ha tudnak kiegészítő állami segítséget kapni, az nyilván az könnyíti a helyzetet, ám ha nem, akkor nehéz döntéseket is meg kell hozni a téli hónapokra. Ez érintheti az uszodát, de más közintézményeket is.
Azon dolgozunk, hogy a legfontosabb szolgáltatások mindenképpen működjenek, például a bölcsődék, óvodák, nyugdíjasotthonok, háziorvosi rendelők vagy a közvilágítás.
Készülnek a válságtervek Miskolcon is: elképzelhető, hogy először a tömegközlekedést szervezik át. Ugyanis a most literenként 173 forintba kerülő üzemanyagot jövőre már 2000 forintért kapja a város. A két településen már a szeptemberi közgyűlésen döntenek a lehetséges forgatókönyvekről.
A Nógrád megyei Szécsényben viszont tanácstalan az önkormányzat. Egy hónapot adott magának a képviselő-testület, hogy tisztázzák a költségeket, s csak az a biztos, hogy vannak nagy energiaigényű intézmények.
Tudjuk-e egyáltalán a művelődési ház fűtését, világítását biztosítani, mi lesz a könyvtárral?
– osztotta meg az ATV Híradó összeállításában kérdéseit Serfőzőné Fábián Erzsébet, a település önkormányzati képviselője.
Nagykanizsán sincs még konkrét döntés. A sportcsarnok, az uszoda, a művelődési intézmények rengeteg energiát használnak. Ráadásul a szolgáltatók nem minden esetben adnak árajánlatot – jelezte aggályait az atv.hu összeállításában Horváth Jácint, önkormányzati képviselő.
A Fővárosi Közgyűlés viszont már holnap változtathat Budapest idei költségvetésén. Létrehoznák az Energia- és Gazdasági Válság Elleni Alapot, amiből a közösségi közlekedés, a közvilágítás és az intézmények rezsijét finanszíroznák. Az alapot egyebek mellett az iparűzési és idegenforgalmi adó, valamint a szolgáltatások többletbevételéből töltenék fel.
blikk