Az internetes bútorcsalás esete:
- Hogyan történt? Egy elkövető bútorokat hirdetett közösségi oldalakon, az előre utalt pénz után azonban nem teljesítette a megrendelést. Az óbudai rendőrök nyomozása nyolc ilyen esetet tárt fel, és azonosították a tettest.
- Tanulságok és tanácsok:
- Ne utaljunk előre! Ha lehetséges, válasszunk utánvétes fizetési módot.
- Ellenőrizzük a hirdetőt! Nézzük meg a hirdető előéletét, értékeléseit, vagy keressünk olyan platformokat, ahol garanciát vállalnak.
- Tartsuk szem előtt a gyanús jeleket! Ha valami túl olcsó vagy az eladó sürgeti a vásárlást, legyünk óvatosak.
Az „üzemanyagcsalás” esete:
- Hogyan történt? A csalók lerobbant autónak álcázott helyzetben pénzt kértek üzemanyagra, majd személyes és banki adatokat is elkértek. Azt ígérték, hogy a pénzt később visszautalják, de természetesen nem tették.
- Tanulságok és tanácsok:
- Ne adjunk ki személyes adatokat! Soha ne osszunk meg bankkártyaadatokat vagy egyéb bizalmas információkat idegenekkel.
- Segítségnyújtás esetén legyünk óvatosak! Ha valaki üzemanyagért kér pénzt, kísérjük el egy közeli benzinkúthoz, de ne adjunk át készpénzt vagy adatokat.
- Telefonos csalásoknál figyeljünk a számokra! Ha gyanús számról kérik az adatainkat, azt jelentsük a rendőrségnek.
Általános óvintézkedések:
- Tartsuk szem előtt a prevenciós anyagokat! Rendszeresen tájékozódjunk megbízható forrásokból, például a KiberPajzs, vagy a Magyar Rendőrség police.hu vagy a ZsaruMagazin oldalanin.
- Beszéljük meg családtagjainkkal! Főleg az idősebb hozzátartozóknak érdemes átadni ezeket az információkat, hogy elkerüljék az ilyen típusú átveréseket.
- Gyanús esetekben jelentsünk! Ha csalás gyanúja merül fel, azonnal értesítsük a rendőrséget.
Fontos figyelmeztetés:
Mi is adtunk pénzt, úgy látszik hiába írunk a csalókról, csalásokról, hiába teszünk közzé annyi prevenciót, mi magunk sem tanulunk belőle! A mi esetünkben az alábbi telefonszámot mondta be egy utcai csaló, ahova kérte az adataink elküldését, hogy vissza tudja utalni a pénzünket – na ennyire hülyék azért nem vagyunk -, ez a cikket azért írtuk, mert éppen most, Karácsony előtt, a csalók jobban beindulnak, tehát nekünk és mindenkinek jobban kell figyelnünk, és bármilyen furcsa esettel találkozunk, kérjünk segítséget, vagy hívjuk a rendőrséget (telefontanú)!
Az említett telefonszámot (0630-573-84-29) érdemes elkerülni és jelenteni a hatóságoknak, mert vélhetően bűncselekményhez kapcsolódik.