Az internetes bútorcsalás esete:

  • Hogyan történt? Egy elkövető bútorokat hirdetett közösségi oldalakon, az előre utalt pénz után azonban nem teljesítette a megrendelést. Az óbudai rendőrök nyomozása nyolc ilyen esetet tárt fel, és azonosították a tettest.
  • Tanulságok és tanácsok:
    • Ne utaljunk előre! Ha lehetséges, válasszunk utánvétes fizetési módot.
    • Ellenőrizzük a hirdetőt! Nézzük meg a hirdető előéletét, értékeléseit, vagy keressünk olyan platformokat, ahol garanciát vállalnak.
    • Tartsuk szem előtt a gyanús jeleket! Ha valami túl olcsó vagy az eladó sürgeti a vásárlást, legyünk óvatosak.

Az „üzemanyagcsalás” esete:

  • Hogyan történt? A csalók lerobbant autónak álcázott helyzetben pénzt kértek üzemanyagra, majd személyes és banki adatokat is elkértek. Azt ígérték, hogy a pénzt később visszautalják, de természetesen nem tették.
  • Tanulságok és tanácsok:
    • Ne adjunk ki személyes adatokat! Soha ne osszunk meg bankkártyaadatokat vagy egyéb bizalmas információkat idegenekkel.
    • Segítségnyújtás esetén legyünk óvatosak! Ha valaki üzemanyagért kér pénzt, kísérjük el egy közeli benzinkúthoz, de ne adjunk át készpénzt vagy adatokat.
    • Telefonos csalásoknál figyeljünk a számokra! Ha gyanús számról kérik az adatainkat, azt jelentsük a rendőrségnek.

Általános óvintézkedések:

  1. Tartsuk szem előtt a prevenciós anyagokat! Rendszeresen tájékozódjunk megbízható forrásokból, például a KiberPajzs, vagy a Magyar Rendőrség police.hu vagy a ZsaruMagazin oldalanin.
  2. Beszéljük meg családtagjainkkal! Főleg az idősebb hozzátartozóknak érdemes átadni ezeket az információkat, hogy elkerüljék az ilyen típusú átveréseket.
  3. Gyanús esetekben jelentsünk! Ha csalás gyanúja merül fel, azonnal értesítsük a rendőrséget.

Fontos figyelmeztetés:

Mi is adtunk pénzt, úgy látszik hiába írunk a csalókról, csalásokról, hiába teszünk közzé annyi prevenciót, mi magunk sem tanulunk belőle! A mi esetünkben az alábbi telefonszámot mondta be egy utcai csaló, ahova kérte az adataink elküldését, hogy vissza tudja utalni a pénzünket – na ennyire hülyék azért nem vagyunk -, ez a cikket azért írtuk, mert éppen most, Karácsony előtt, a csalók jobban beindulnak, tehát nekünk és mindenkinek jobban kell figyelnünk, és bármilyen furcsa esettel találkozunk, kérjünk segítséget, vagy hívjuk a rendőrséget (telefontanú)!

Az említett telefonszámot (0630-573-84-29) érdemes elkerülni és jelenteni a hatóságoknak, mert vélhetően bűncselekményhez kapcsolódik.

Hirmagazin.eu