Kimerültséggel és alvászavarral kezdődtek a problémái a fiatal budapesti férfinak, ám a felírt pszichiátriai szerek szedésétől csak egyre rosszabb állapotba került, és végül függővé vált tőlük.

Négy év pszichiátriai „kezelés” után testvére talált rá a pincében, ahol felakasztotta magát. Bár az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet igazgatója szerint az ilyen tudatmódosító szerek szedése orvosi felügyelet mellett biztonságos, az esetet a nyilvánosság elé táró jogvédő szervezet szerint az ilyen történetek szinte mindennaposak a mai pszichiátriákon.

Egy győri férfinak eredetileg alkalmazkodási problémák miatt írtak fel pszichiátriai szereket. Akkor még nem tudta, hogy ezzel végzetes lejtőn indult el – a szerektől függővé vált férfi nyolcszor kísérelt meg öngyilkosságot, a kilencedik alkalommal már sikerrel. Furcsa mód az OPAI igazgatója mindennek az ellenkezőjéről igyekszik meggyőzni a nagyközönséget: ha orvosi kontroll mellett szedik a betegek a függőségre hajlamosító gyógyszereket, akkor általában nem alakul ki függőség – nyilatkozta a napokban.

Hogy a pszichiáter által felírt altatók és nyugtatók hogyan nem okoznak függőséget akkor, ha pszichiáter kíséri figyelemmel a szedésüket, logikailag nem teljesen világos (hacsak nem arról van szó, hogy a pszichiáter szigorú tekintetétől a szer inkább nem mer függővé tenni), az állítás mindenesetre jócskán szembe megy mind a józan ésszel, mind a szakmai leírásokkal. Az orvosoknak szóló hivatalos gyógyszerleiratok világosan közlik, hogy e szerek nagyon is magukban hordozzák a függőség veszélyét – furcsa mód ezek a szakmai leiratok sehol nem említik, hogy orvosi kontroll mellett ilyen függőség nem alakul ki. Annál inkább említik a lehetséges elvonási tüneteket: szorongás, pánikrohamok, rémálmok, depresszió, ingerlékenység, remegés, izomfájdalom, görcsös rángás, pszichotikus tünetek – és a lista még folytatódik.

Egy magyar gyógyszer-leszokás specialista, pszichiáter így ír erről honlapján: „Vannak, akik azt hiszik, hogy mivel a benzodiazepineket [a pszichiátriai szerek egy elterjedt csoportja] szakorvos (pl. családorvos, belgyógyász, nőgyógyász, pszichiáter) írja elő, nem lehet semmi gond e gyógyszerekkel kapcsolatban. Ezért krónikus szedésükkor is teljes biztonságban érzik magukat. Holott a [szerek] szedése: hosszútávon, napi rendszerességgel, nagy dózisban bizonyítottan hozzászokást, testi (szomatikus) és lelki (pszichés) függőséget okoz. Akár pszichiáter írja fel, akár nem.”

Hogy vezető pszichiáterek a tudatmódosító pszichiátriai szerek veszélyességét bagatellizálják, nem új keletű dolog: a vezető pszichiáterek és a gyógyszeripar közötti szoros pénzügyi szálak egyre nagyobb nyilvánosságot kapnak világszerte. Az Amerikai Pszichiátriai Társaság például bejelentette, hogy szakítanak a korábbi gyakorlattal, és a továbbiakban nem akarnak pénzügyi támogatást elfogadni a gyógyszeripartól továbbképzéseikre és konferenciáikra. Ez a kijelentés azután született, hogy a Társaság nyomás alá került az amerikai szenátus részéről a jelentős pénzügyi támogatások miatt, valamint azért, mert több vezető pszichiáterről kiderült, hogy komoly anyagi érdekeltségek fűzik őket a gyógyszeriparhoz. Kiderült, hogy 2006-ban az Amerikai Pszichiátriai Társaság 62,5 millió dolláros büdzséjének mintegy 30%-a a gyógyszeripartól származott.

A jelenség azonban nem csak amerikai. Számos vezető magyar pszichiáter kapott rendszeresen pénzügyi juttatásokat egy sor gyógyszergyártól előadások tartásáért, konzultációért vagy más, a gyógyszergyárak számára végzett munkákért. A Magyar Pszichiátriai Társaság éves konferenciáját 2017-ben 8, 2016-ban 12 gyógyszergyár szponzorálta. A konferenciák inkább gyógyszergyári kirakodóvásárhoz hasonlítanak, mint tudományos gyűlésekhez. Becslések szerint egy-egy ilyen, tudományos konferenciaként hirdetett vándorgyűlés tízmilliós nagyságrendű tiszta bevételt hoz a Magyar Pszichiátriai Társaságnak a gyógyszergyártóktól.

Ilyen körülmények között kérdés, hogy a pszichiáterek kinek az érdekeit fogják szolgálni: az átlagemberét, vagy annak az iparnak a pénzügyi érdekeit, amely a pénzt pumpálja beléjük.

Erről a témáról készült díjnyertes dokumentumfilm „Halálos profitszerzés” címmel, amely az alábbi linken megtekinthető:

http://www.cchr.org.hu/videos/making-a-killing/introduction.html

Forrás: CCHR Közép-Európa

Képek: aktuelkimya.blogspot.comnapiaszonline.huA világ titkaiNapidoktor

ElőzőEzek az ösztöndíjas foglalkoztatás főbb szabályai
KövetkezőA nap képe(i)
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza