A Szürkebarátot a XX. század eleje óta termesztjük és bort készítünk belőle. Ugyanakkor a 60-as, 70-es és 80-as évek kétes, félédes múltja miatt a rendszerváltás után száműzötté vált. Mára helyzete normalizálódott, de mindenképpen a kevésbé népszerű fajták közé tartozik. Ezzel szemben a világban komoly divathullám övezte a 2000-es évek elején, melynek hatásai máig érezhetők, hála az Észak-Olaszországból származó, jó ár-érték arányú olasz fehérbornak, a populáris Szürkebarátnak, vagyis a Pinot grigio-nak. A fajta sikerének kulcsa pont az a tulajdonsága, hogy fehérborként viszonylag nagy testéhez kerekebb, gyümölcsökre jellemző savtartalom, olykor minimális maradékcukor és szintén gyümölcsös, a nyár elejét idéző aromakép társul.

pggg
 winefolly.com075bor.hu

Az általunk Szürkebarátnak nevezett szőlőfajtát a világ legtöbb borfogyasztója francia néven Pinot gris-ként vagy az olasz változatában Pinot grigio néven ismeri. A szőlőfajta egyébként a kék Pinot noir  egyik mutációja és ezt megjelenésében sokszor be is bizonyítja hiszen bogyói olykor enyhe rózsaszínes színárnyalatot kap. A kapcsolatot egyébként tükrözi a morfológiai megjelenése is, azaz az a hasonló levél- és fürtforma.

A Szürkebarát jellemzően az északibb, hűvösebb bortermő vidékeken (pl. Elzász , Veneto) terjedt el, hiszen még ilyen viszonyok között is a korai érésű és jó cukorgyűjtő fajták között tartják számon. Emiatt gyakran készülnek belőle félszáraz és félédes (ritkábban édes) borok, amelyek jelentékeny, de harmonikus, kerek savaival kiegészülve igen szép harmóniával bírnak, a szárazra kierjesztett példányai pedig legtöbbször viszonylag magas alkoholtartalommal bírnak.

A Szürkebarát itthon, a Pinot gris Franciaországban, a Pinot grigio Olaszországban

Magyarországon általában szeptember második felében szüretelik (2024-ben persze jóval korábban volt a szüret), legelterjedtebbnek Badacsonyban , en-bloc a Balaton-felvidéken és a Mátrában tekinthető.

Franciaországon belül a Pinot gris fajta elsősorban Elzászhoz kötődik, ahol ugyan viszonylag kis területen foglalkoznak vele, de telepítései folyamatosan növekednek, tekintélye pedig már régről garantált, hiszen a vidék unikális fajtája, a Rajnai rizling és a Gewurztraminer mellett mindig is a komoly bort adó szőlőfajták között tartották számon.  Érdemes megjegyezni, hogy Elzászban a Pinot gris-ből készült borokat hosszú ideig Tokay d’Alsace vagy Tokay Pinot gris néven emlegették, mely egy (téves) utalás volt a fajta tokaji eredetére. Ennek ellenkezőjét 1994-ben DNS-vizsgálatokkal igazolták. A névvel kapcsolatos, 1926 óta tartó jogi vitára egy 1993-as megállapodás tett pontot, amelynek értelmében a 2007-es évjárattól már nem szerepelhetnek a fenti erősen megtévesztő kifejezések az elzászi címkéken.

pg
 winefolly.com075bor.hu

Kevesen tudják, hogy megtalálható Burgundiában is, ahol a bortörvény engedélyezi is jelenlétét a borban, de fajtaborként nem palackozható. Érdemes megjegyezni, hogy ennek termesztéstechnikai okai vannak, ugyanis még mindig gyakori egy-egy Pinot gris tőke felbukkanása a Pinot noir ültetvényben, ami egyes esetekben olyan mértékű is lehet, hogy meghaladja a szigorú francia bortörvényben előírt maximális 5%-os értéket, így a borsos árú Pinot noir-t nem lehetne eredetvédett borként jelölni. 

Franciaországon kívül Olaszországban, Svájcban és Németországban is viszonylag gyakori. A németeknél pl. a szőlőfajta borait eddig legtöbbször Ruländernek nevezték, de száraz tételei esetében ma már egyre gyakoribb a Grauburgunder elnevezés is.

Olaszországban a 2000-es évek elején előzte meg a korábban versenytársnak számító Pinot biancót. A Pinot grigio Észak-Olaszországban, Venetoban és Friuliban  talált otthonra, ahol a hegyvidéki és a mediterrán éghajlat által okozott kontraszt, a nagy nappali és éjszakai hőmérséklet-ingadozásoknak köszönhetően gazdag aromaprofil alakul ki, savai pedig jól ellentartanak a jelentékeny alkoholnak. A szőlőt a mai napig a teraszosan kialakított domboldalakon termesztik, innen kerülnek ki a legkiválóbb minőségű Pinot grigio borok. Friuli drágább, viszont kifinomultabb, tisztább, elegánsabb, szebben mutatja a borvidéki adottságokat, a szakértők szerint is Friuli és környéke az egyik legjobb hely a Pinot Grigio termesztésére az éghajlatnak köszönhetően, amelyet az északi Alpok és az Adriai-tenger befolyásol déli irányból. A hegyek és a tenger közé beszorult levegő megvédi a szőlőt a zord téli viharoktól, nyáron viszont enyhe, meleg tengeri levegőt sodor feléjük. A Venetoban készült borok ezzel szemben az olcsóbb kategóriából kerülnek ki, fő erényük a gyümölcsösség és a könnyedség. Az itt készült példányoknak mélysége és gazdagsága van, miközben kiemelkedő körte-, őszibarack-, alma- és sárgabarackjegyei is érezhetők, a meleg évjáratok ízében még a trópusi gyümölcsök is visszaköszönnek.

pgg
 winefolly.com075bor.hu

Érdemes tájékozódni vásárlás előtt

A Pinot grigio, ha nem fordítanak elegendő figyelmet a szőlészeti zöldmunkára, akkor egy középszerű, átlagos, sőt olykor silány minőségű, tömegesen gyártott bor is lehet. Amennyiben nem szeretnénk ilyen borokba belefutni, akkor fogadjuk meg a sommelier tanácsát, és tudatos borfogyasztóként ne csak a fajtát és a kedvező árat nézzük, hanem keressük a címkén a borvidéket, és merjünk a magasabb árkategóriában keresgélni. Ha olyan palackba futunk bele, amin nincs megadva a borvidék, akkor nagy a valószínűsége, hogy a bor alapját a gyengébb minőségű területeken szedett szőlő adja.

A szürkebarát és a konyha

Szerencsére gasztronómiailag széles ételskála kínálható a különböző stílusú Szürkebarátok mellé. A legtöbb nemzetközi párosítási javaslat a vajas, a sajtos és tejszínes tésztákhoz vagy olyan zöldségételekhez ajánlja a bort, mint a spárga, a zöldbab vagy az articsóka. Remek párosítást alkothatnak a savakban gazdagabb egyedei a tengeri ételekkel, fehér halakkal, osztrigával, a szárazabb, feszesebb tételek a sushival vagy szinte bármilyen rizottóval.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőEmmanuel Macron elmondta, miről tárgyalt Orbán Viktorral
KövetkezőEgyre jobban algásodik a Balaton! Új eszközt kell már bevetni a büdös víz miatt..
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza