Ha az előző cikk alapján kedvet kaptál, hogy rátérj a paleo életmódra, hogy egészségesebb légy és hosszabb ideig élj, akkor bizonyára benned is felmerült, hogy mik azok az alapélelmiszerek, melyek fogyaszthatóak és melyek azok, amik tiltottak a diéta során. Nos, ez a cikk éppen ezekre a kérdésekre ad választ.
A zsiradékok közül nem mind felel meg a paleo diétának. Számunkra jó zsírok a sertészsír, kacsazsír, libazsír. Ezenkívül van számos bioboltban beszerezhető termék, melyek kiválóan beilleszthetőek a paleo étrendbe. Ezek az Olajessimo, a kókuszolaj. Használhatunk hidegen sajtolt szűz olívaolajat is, de csak hidegen, mert sütésnél tönkremegy. Szintén ilyen módon használható a tökmagolaj és az egyéb magolajak. A mogyoróvaj, a dióvaj és a mandulavaj kiváló édességek lehetnek, csak annyit kell tenni, hogy zsírosodásig őröljük. Nagyon kevés vajat használjunk, inkább ghee-t.
Folyamatosan nagyon sok tojásra van szükség: ehetjük önmagában, besűríthetjük vele az ételeket és süthetünk is vele.
Bármilyen húst fogyaszthatunk! Érdemes a fagyasztóban előre darabolva, darálva, kiadagolva többféle húst is tartani.
Mindig legyen friss zöldség, gyümölcs a hűtőben és gyorsfagyasztottak is a fagyasztóban. A paradicsom és a padlizsán csak akkor használható, ha jól érett, akkor is csak kis mennyiségben.
A hüvelyesek kerülendőek!
A lekvár nem 100%-ban felel meg a paleonak, csak keveset fogyasszunk belőle!
Tej helyett kókusztej, mandulatej az elfogadott. Nem paleo tej a rizstej, szójatej.
Sajtok közül csak a kemény sajtok megengedettek: a parmezán, a trappista, a cheddar és az ementáli.
A fűszerek korlátlanul használhatók, így érdemes elszakadni a hagyományos magyar fűszerektől: tartsunk otthon sokfajta fűszert.
Ajánlott édesítők: stevia, nyírfacukor, esetleg kis mennyiségben méz.
A paleolit étkezés előnyei
A paleolit diétát nagyon sokan használják fogyási célokkal, amivel nincs is semmilyen baj, hiszen ez a táplálkozás nagyszerűen alkalmas a súlyvesztés eléréséhez: a feldolgozott élelmiszereket ugyanis természetesekkel helyettesítjük, így a súlygyarapodás megszüntethető, mivel a szervezet el kezdi lebontani a tárolt zsírt. Ráadásul a paleolit diétába számos olyan élelmiszer, kiegészítő is biztonsággal és nagy hatékonysággal beilleszthető, amelyek még tovább képesek fokozni a fogyást – a stevia, az ördögnyelv, illetve a zöld kávé is. A paleolit diétának azonban ezenfelül még számos más előnye is van:
A vérnyomás szabályozása
A paleolit diéta alacsony cukortartalmú, ráadásul feldolgozott élelmiszert sem tartalmaz, viszont sok benne a fehérje és az egyéb értékes anyag, ennek köszönhetően pedig hatékonyan képes szabályozni a vérnyomást is. A paleolit diéta tehát a magas fehérjetartalomnak köszönhetően hatékonyan képes csökkenteni és normalizálni a vérnyomást.
Amikor a szervezet természetes energiaforrásokhoz jut hozzá, akkor lehetőség van arra, hogy a testünk hatékonyabban működjön, mivel a természetellenes, mesterséges élelmiszerek és az adalékanyagok már nem zavarják a szervezet folyamatait. A paleolit étrend tehát eredményesebbé tesz minket fizikailag, illetve jobb mentális folyamatokat is eredményez. Ez persze nyilván nemcsak azért van, mert a diéta során az egészségesebb élelmiszerek hatására fizikai változások történnek a szervezetünkben, hanem azért is, mert a cukor és az egyéb méreganyagok távoznak a szervezetből, amelyek egyébként nagymértékben zavarják a tiszta és éles mentális folyamatokat is. A testünk tehát sokkal jobban fogja érezni magát a paleolit diéta hatására, az elménk tisztább lesz, illetve fizikailag is jobban terhelhetőek leszünk. Ráadásul a paleolit diéta segít a fogyásban, szabályozza a vérnyomást és növeli az energiaszintet, ami szintén fokozza a teljesítményt.
A paleolit diétáról
Bizonyára hallottunk már a paleolit diétáról, hiszen elég sokat cikkeznek róla mostanában. E kőkorszakinak is nevezett étrendet nagyon egyszerű elsajátítani, hiszen mindössze néhány alapelvet kell csak betartani. De mi is tulajdonképpen a paleolit diéta lényege?
A paleo életmód célja visszatérni az ősember táplálkozási szokásaihoz. Tudjuk, hogy a homo sapiens vadászatból, halászatból és gyűjtögetésből tartotta fenn magát, 2,5 millió év alatt a szervezete tökéletesen alkalmazkodott ehhez az életmódhoz. A ma élő természeti népek hasonló táplálkozást folytatnak és megfigyelések támasztják alá, hogy ezek az emberek teljesen egészségesek és még csak nem is ismerik korunk népbetegségeit, a szívbetegséget, a cukorbajt, az elhízást, az autoimmun betegségeket és a rákot sem. Az északi-sarki eszkimók és a pápuák is jóval tovább élnek, mint a fejlett országok lakói, pedig étrendjük jórészt húsból áll. Sok húst esznek és ettől karcsúak, egészségesek és erősek lesznek. A modern ember viszont elhízott, gyenge és beteges. Ennek pedig legfőbb oka, hogy a modern ember olyan tápanyagokat visz be a szervezetébe, melyet a korábbi korokban nem fogyasztottak, így még az egyes szervek nem tudtak alkalmazkodni ezekhez az anyagokhoz.
Idegen fehérjéket, hormonszerű anyagokat, rengeteg szénhidrátot, gabonát, tejet fogyasztunk, melyet az emberi szervezet nem tud sokáig károsodás nélkül elviselni. A kőkorszaki ember ezzel szemben egyáltalán nem jutott tejhez, nem fogyasztott gabonaféléket és nem sózta az ételét. A vadállatok sovány húsa jelentette számára a fő táplálékot, így jóval több fehérjét, mint szénhidrátot fogyasztott. Ha pedig szénhidráthoz jutott, az nem a magas keményítőtartalmú burgonya volt, hanem gyümölcsök és zöldségek álltak a rendelkezésére. Másfajta zsírokat is fogyasztott, mint mi: nálunk ma már a különböző hidrogénezett olajok az elterjedtek, de őseink még omega-3 zsírsavban gazdag élelmiszereket fogyasztottak.
Általánosságban ez maga a paleolit diéta, vagy paleo táplálkozás. A következőkben néhány részletét világítjuk meg jobban.
A paleolit táplálkozás rövid története
A paleolit táplálkozás a paleolitikumban élő ősemberek és a ma élő környezeti népek táplálkozását és életmódját vizsgálta meg evolúciós szempontból a történelemben visszamenőleg a mai legújabb kutatások segítségével. A paleolit táplálkozás lényege, hogy az ősember feltételezett táplálékainak fogyasztásával egy egészségesebb életmód alakítható ki. Evolúciós étrendnek is nevezhető, mivel evolúciós szempontból vizsgálta meg ember és táplálkozás betegségek kapcsolatát.
Az ősidők óta a természetben előforduló alapanyagok fogyasztására összpontosít
Az ember 2,5 millió éves evolúciója során nem találkozott gyorsan felszívódó szénhidrátokkal, az étkezéseikben nem lelhető fel a gabonafélék, a burgonya, a hüvelyesek, a finomított cukrok, a transzzsírok és a keményítő tartalmú táplálékok. Az 1970-es években alakult ki a paleo diéta, és szigorú útmutatásokat tartalmaz a fogyasztható alapanyagokra vonatkozóan. A paleolit étrenddel teljes értékű táplálkozást folytatunk, amelyben ajánlott a sovány fehérjék, zöldségek, gyümölcsök, diófélék és magvak fogyasztása, a fehérjeforrások közül a szénával táplált marha, baromfi, tojás, vadhús és a hal. Tápanyag sűrűség szempontjából a tengerből származó élelmi anyagok a legtáplálóbbak, nem lehet véletlen, hiszen evolúciónk is a természetes vizekhez kötődik. Étrendünkben a diófélék és a magvak biztosítják a zsírokat, és vigyünk minél több színt az étkezésünkbe, piros bogyós gyümölcsöket, zöld leveles növényeket, paprikát, citrusokat, banánt, ezek fedezik a szénhidrát mennyiséget.
Kizárja a gabonaféléket,hüvelyeseket,tejtermékeket,finomított sót, finomított cukrot, keményítő tartalmú zöldségeket,burgonyaféléket,a feldolgozott olajat, és a készételeket. A paleolit táplálkozás kiiktatja
azokat az anyagokat, amelyek mesterségesen kerülnek az ételeinkbe és különböző betegségek kialakítására képesek. Megszünteti a szervezet számára káros extrém szénhidrát terhelést, és megszünteti az Áteresztő Bél Szindrómát.
Főzési alapötletek
A leveseket rántás, habarás és levesbetétek nélkül készítsük el. Asztalra kerülhet a húsleves, a halászlé, a becsinált leves (a zöldségeket és a húst megpárolom, majd felöntöm, esetleg sűrítem kókusztejjel, zabliszttel vagy tojással), a zöldségből készült krémlevesek (kókusztejjel), a zeller, hagyma, fokhagyma, spárga, karfiol, frankfurti levesek, a gombaleves, a gulyásleves, a gyümölcslevesek, a karfiol leves, a kínai zöldségleves, a borleves (xilittel)
A húsok mellé köretként nyers/főtt/párolt/sült zöldségeket kínáljunk vagy kompótot. Ezenkívül a következő fogások felelnek meg a paleo diétának: almafőzelék sült hússal, bakonyi szelet, brassói apró pecsenye (paszternákkal), cigánypecsenye, csirkemáj baconben, csirkenyárs, sült vagy rántott csirkeszárny, csirketorta, fasírt, gombapörkölt, grill csirke, grillezett húsok és sajtok, hagymás rostélyos, hentes tokány, Holstein szelet, kijevi pulykamell, Körömpörkölt (paszternákkal), Mozzarellás csirke (a paradicsom miatt csak ritkán), Pörkölt (csirke, pulyka, sertés, marha, gomba, krinolin, tojás, csülök, köröm, vad, zúza, nyúl), rácponty (tejföl nélkül), reszelt máj paszternákkal, sültek, székelykáposzta, töltött csirkecomb (sonkával, sajttal töltve), töltött káposzta (rizs és rántás nélkül), vadas.
A húsokhoz sok savanyúságot, salátát, befőttet kell enni. (a befőtt levét ne együk meg, helyette locsoljunk rá citromot)
A halat rántva, sütve, főzve, párolva, grillezve és pörköltként ehetjük. Ajánlott a naphal, a pangasius, a ponty, a hekk és a harcsa.
Köretek: párolt káposzta, pirított káposzta, párolt zöldségek, grillezett zöldségek, röszti, almaszósz, almapüré, zöldségpüré, paszternák, nyers retek, kompót, lapcsánka
Főzelékek: kelkáposzta, sárgarépa, tök, spenót, sóska, karalábé, vegyes (rántás nélkül mind!)
Egytálételek: gombapörkölt, kocsonya, kaszinótojás franciasalátával, tojásos lecsó, muszaka, rakott kel (rizs és tejföl nélkül), töltött karalábé, töltött patisszon
Az édességeket xilittel, steviával készítsük el. Így ehetünk muffint, palacsintát, piskótát, gyümölcszselét, habcsókot.
Saláták: csirke, fejes, káposzta, alma, zeller, kovászos uborka, rebarbara, ubi
Kókuszolaj – a paleo diétába is beilleszthető
A kókuszolaj teljesen eltérő szerkezettel bír a többi zsiradékhoz képest. És éppen szerkezetéből adódik, hogy tökéletesen beilleszthető a paleolit diétába. De miben is különbözik a kókuszolaj más zsíroktól?
Némely zsírok egészségtelenek, némelyek egészségesek: azt, hogy melyik csoportba soroljuk őket telítettségük, szénláncuk hossza és a szabadgyök-képzésre való hajlamuk határozza meg. A kókuszolaj e szempontok alapján az egészséges zsírok közé sorolható.
92%-ban telített zsírokat tartalmaz. Miért jó ez? Mert szerkezete sokkal stabilabb, így ellenáll a hőnek és a fénynek, hatásukra nem indul be az oxidációs folyamat. A kókuszolaj zsírsavjai tehát nem képeznek sejtkárosító szabad gyököket és transzzsírt sem. Vagyis a kókuszolaj segítségével lassítható az öregedés és a ráncok is később jelennek meg.
Ezenkívül ezek a telített zsírsavak közepesen hosszú szénláncból épülnek fel: ezeket a zsírsavakat MTC-nek hívjuk. E zsírsavaknak rengeteg pozitív tulajdonságuk ismert: többek között vírus-, baktérium és gombaölők és anyagcsere gyorsító szerepük is lényeges. A kókuszolajnak a fele laurinsav. Ez is egy közepesen hosszú szénláncú zsírsav, mely az anyatejben is megtalálható. A laurinsav védi a szervezetet a kórokozókkal szemben, így erősíti az immunrendszert és fokozza a szervezet ellenálló képességét.
Ezenkívül a kókuszolaj kiváló antioxidánsként is működik: rengeteg E-vitamin található benne.
Milyen további előnyei vannak a kókuszolajnak?
Nem hizlal, mivel a közepes szénláncú zsírsavak nem zsírpárnává, hanem energiává alakulnak.
Elősegíti a fogyást, mivel a kókuszolaj felgyorsítja az anyagcserét.
Segítségével csökken a kalóriabevitelünk, mivel a kókuszolaj 10%-kal kevesebb energiát tartalmaz, mint a többi zsiradék.
Kímélő, mert könnyen szívódik fel.
Tápláló, hiszen a kókuszolaj kitűnő energiaforrás.
Itt az idő, hogy lecseréljük eddig használt olajunkat kókuszolajra, hiszen ez az olaj a legkiválóbb a paleolit diétában!
Nyírfacukor – a paleo diétába is beilleszthető
A nyírfacukor vagy xilit egy teljesen természetes édesítőszer, melyet szinte minden zöldségben és gyümölcsben megtalálhatunk. Naponta ezekből az élelmiszerekből átlagosan 2-300 milligramm xilithez jutunk. Néhányan étrendjükből adódóan 1-2 grammot is képesek elfogyasztani belőle. A szervezetünk is képes előállítani ezt az anyagot: naponta 5-10 grammot. De ha a paleolit diétát követjük, akkor érdemes beszereznünk ezt az anyagot, hiszen tökéletesen helyettesíthető vele a cukor.
Miért tartozik a megengedett és ajánlott kategóriájú paleo élelmiszerek közé? A nyírfacukornak szintén nagyon alacsony a glikémiás indexe, mindössze 7, mely igen lassú felszívódást biztosít. Nem okoz kiugró vércukorszint emelkedést és így nem jelent megterhelést a szervezetünk számára. Ezenkívül a nyírfacukor nem hasonlítható más, a természetben előforduló édesítőszerhez sem, mivel kémiai szerkezetük jelentősen eltér: a cukrok hat szénatomból álló cukoralkoholok, poliolok, a xilit szerkezete pedig öt szénatomból épül fel, ennek köszönhetően egyedülálló és kifejezetten hatékonyan alkalmazható számos egészségügyi probléma megelőzésében és kezelésében. Ez a szerkezet sokkal stabilabb, mivel nem tartalmaz kettős kötéseket, így nehezebb őket szétbontani. Ennek köszönhetően nem szolgál táplálékul sem a szájban található streptococcus nevezetű baktériumnak, sem a Candida gombának: nem savasítja el a szervezetet és nem okoz fogszuvasodást.
A xilit története
A xilit jótékony hatásait már 115 éve ismerik. Emil Herman Ficher és Rudolf Stahler Németországban és M. G. Betran Franciaországban egymástól függetlenül fedezték fel. A második világháborúban vált igen népszerűvé, mivel segítségével leküzdhető volt a cukorhiány. A világháború után ugyan alábbhagyott a xilit iránti érdeklődés, de a hatvanas évektől újra megindult a kutatás: vegyészek, fizikusok kezdték el felismerni és alkalmazni a xilit komoly egészségügyi és diétás előnyeit. Ma már nemcsak a cukorbetegséget, hanem a fogszuvasodást is kezelik ezzel az anyaggal.
Stevia – a paleo diétába is beilleszthető!
A stevia (vagy magyar nevén jázmin pakóca) egy Brazíliában és Paraguayban őshonos növény. A növényből kivont hatóanyag akár 250-szer édesebb is lehet a finomított cukornál, így a világon a ma ismert legerősebb édesítőszernek számít. A dél-amerikai indiánok már évszázadok óta használják a növényt édesítésre és sebgyógyításra is. A bioboltokban különböző formákban is hozzájuthatunk: a stevia folyékony formában, szárított levélként, porként és tablettaként is beszerezhető.
De minek köszönhető, hogy a paleo diétába is beilleszthető? A stevia glikémiás indexe nulla, ami azt jelenti, hogy a szervezetben hosszú ideig szívódik fel, így nem emeli meg kiugróan a vércukorszintet, hanem normalizálja azt. Vagyis a szervezetet nem készteti erős inzulinválaszra, így nem is terheli meg azt. Ezenkívül nullkalóriás, nem szívódik fel a szervezetben és így nem hizlal. Vagyis a cukorbetegek és a fogyókúrázók számára is ideális, nemcsak azoknak, akik a paleo diéta segítségével egészségesebbek szeretnének lenni.
Milyen pozitív élettani hatások tulajdoníthatóak még a steviának? A stevia valóban egy csodálatos növény, hiszen számos pozitív hatása van: étrend-kiegészítőként alkalmazva serkenti a máj, a lép és a hasnyálmirigy működését, ezenkívül szabályozza a szervezetünk vércukorszintjét is. Ennek eredményeképpen, ha rendszeresen fogyasztjuk ezt az anyagot, akkor sokkal kevésbé és ritkábban leszünk fáradékonyak. Szintén a stevia előnyeihez sorolható, hogy hozzájárul a szellemi frissességhez, a jobb emésztéshez, a nyugodtabb alváshoz, a horzsolások, sebek gyorsabb gyógyulásához és a vérnyomás-ingadozások enyhüléséhez is. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a stevia növény gyulladásgátló, baktérium- és gombaölő, így segítségével a bőrproblémák, az acne, a különböző kelések és kivörösödések, valamint a lábgomba is kiválóan gyógyítható. Alkalmas a candida gomba elpusztítására is, így a Candida betegek számára is nagy segítséget jelent.
Kenyér a paleolit diétában
A paleolit diéta alapját képezik azok az ételek, amikhez a vadászó-gyűjtögető őseink is hozzáfértek. A paleolit táplálkozás tehát a feldolgozatlan, friss és természetes élelmiszerek fogyasztására ösztönöz minket, mivel úgy véli, hogy szervezetünk csak ezen ételek emésztését képes elvégezni a lehető legtökéletesebb módon. A kutatók azt állítják, hogy ezzek a táplálkozással nemcsak fogyni lehet, hanem az autoimmun betegségek, a rheumatoid arthritis, a lupus, a sclerosis multiplex is megelőzhet, valamint a paleolit diétával javítható a fizikai teljesítmény és javítható az általános életminőség.
A paleolit diéta alapját képezik azok a teljes és természetes élelmiszerek, amiket nem finomítottak és nem dolgoztak fel. Vagyis ide tartoznak a teljes értékű fehérjeforrások, a vadon fogott halak és a tengeri állatok, a fűvel táplált állatok húsa, a szabad tartású baromfik, a tojás, a szezonális gyümölcsök és zöldségek, a magvak, valamint az egészséges zsírok (avokádó, olívaolaj, kókuszolaj).
A gabonák csak akkor jelentek meg az emberi táplálkozásban, amikor a mezőgazdaság általánossá vált, így viszonylag új keletű élelmiszerekről van szó. A legtöbb gabona glutént tartalmaz, ami különösen ártalmas az emberek, főleg a lisztérzékenyek számára. A glutén többféleképpen irritálhatja az emésztőrendszert, károsítja a bélrendszert, a bélbolyhokat, rontja a tápanyagok felszívódását és autoimmun betegségeket is okozhat. Sajnos a kenyér legtöbb esetben glutént tartalmazó gabonákból készül, így a paleolit diétába a hagyományos kenyér nem beilleszthető.
Paleolit kenyér
Egy 2010-es cikk arra mutatott rá, hogy a kenyér is lehet a paleolit étrend része, ha kicsit módosítunk az összetételén. A kenyérnek nem gabonából, hanem burgonyához hasonló, keményítő tartalmú gumókból kell elkészülnie. Az őskori ember gumókból és gyökerekből készített lisztet, amit vízzel kevert el és azt sütötte meg.
A kenyér alternatívái
A kenyér szervezs részét képezi az étrendünknek, viszont a paleolit étrendben ezt érdemes mással helyettesíteni. A kenyér kiváló alternatívája lehet többek között a Portobello gomba vagy egy szelet padlizsán, esetleg a cukkini is. De számos maglisztből készíthetünk kenyeret, hiszen azok is maximálisan gluténmentesek: mandulaliszt, kókuszliszt stb. kiválóan használhatóak a paleolit étrendben is.
Paleolit muffinok
A paleolit diéta nem igazán kedveli a cukrozott és feldolgozott élelmiszereket, így egy kicsit trükköznünk kell, ha éppen muffinra vágyunk. Viszont a következő recept maximálisan paleo-barát.
Áfonyás muffin
Hozzávalók 24 darabhoz
2 csésze természetes mandulaliszt
1 teáskanál sütőpor
1 teáskanál szódabikarbóna
1 csésze friss, felkockázott és előfőzött sütőtök
1 csésze áfonya vagy szeder (fagyasztott is jó)
8 dkg párolt spenót
8 dkg bébirépa
3 nagy tojás fehérjéje
1 evőkanál vanília kivonat
fél csésze kókusztej
egy evőkanál méz vagy agave szirup
fél csésze kókuszolaj
1 csésze apróra zúzott dió
egy csipet fahéj
20 csepp stevia
Elkészítés
A tököt, a spenótot, a répát, a tojásfehérjéket, a kókusztejet, a mézet turmixoljuk össze. Keverjük a száraz összetevőket össze egy tálban, majd adjuk hozzá az összeturmixolt masszát. Keverjük össze alaposan, majd öntsük a masszát egy muffin formába. Süssük 20 percen át 350 fokon.
Almás-banános muffin
Hozzávalók
1 dl víz
500 gramm mandulaliszt vagy kókuszliszt
fél csomag sütőpor
2-3 közepes alma
4 tojás
2 közepes banán
egy evőkanál kókuszolaj
kevés fahéj
Elkészítése
Keverjük össze a lisztet, a sütőport, majd adjuk hozzá a vizet, a felolvasztott kókuszolajat és a felvert tojásokat. A masszába szórjuk bele a meghámozott és felkockázott gyümölcsöket, majd 350 fokos serpenyőben süssük ki a masszát a muffin formákban.
Banános-diós
10 dkg kókuszliszt
2 tojás
10 dkg mandulatej (cukrozatlan!)
2 evőkanál cukrozatlan almaszósz (házilag is elkészíthetjük)
1 evőkanál chia mag
2 datolya
2 közepes banán
2 evőkanál kókuszolaj
28 gramm dió
1 csomag vanília
1 pohár joghurt
Turmixoljuk össze a joghurtot, a banánt, a vaníliát, a tejet, a tojást. Keverjük hozzá a lisztet, az almaszószt, a chia magot, a feldarabolt datolyát és szórjuk a masszába a diót. Kókuszolajjal bekent muffin formába öntsük. Süssük addig, amíg aranybarna lesz, majd hagyjuk kihűlni és más fogyaszthatjuk is ezt a nagyszerű paleo-barát finomságot.
Zab a gluténmentes paleolit diétában?
A zab és a zabpehely egy igen speciális helyet foglal el a paleolit diétában, hiszen nem egyértelműen tiltott étel, mint a legtöbb gabonaféle. Ennek oka pedig szerkezetében keresendő.
Már számtalan kutatás igyekezett kideríteni, hogy a zab milyen hatással van a lisztérzékenyek szervezetére és hogyan illeszthető be ez az egyébként egészséges étel a diétájukba. Egy érdekes kísérlet során a gluténmentes diétán elő gyermekek esetében vizsgálták a zab hatását és megfigyelték a zab aveninje (az avenin a zab fehérjéje, ami szerkezetében hasonlít a búza gliadinjához) elleni antitestképzést. A korábbi kutatások azt mutatták, hogy a kezeletlen lisztérzékeny gyermekek vérében igen sok avenin-antitest kering.
Ebben a kutatásban 116 gyermeket vizsgáltak, akiket két csoportra osztottak: az egyik csoport gluténmentes diétát követett, a másik csoportba tartozók szintén egy gluténmentes diétát követtek, de minden nap kaptak zabot. Az anti-avenin antitesteket mindkét csoport alanyaiban megmérték a kísérlet kezdetekor, majd 3, 6 és 12 hónap múlva is. Ami nagyon érdekes, hogy a két csoport véreredményei között nem találtak különbséget! Ez az eredmény azt mutatja, hogy a lisztérzékeny gyermekek esetében a zab fogyasztása nem produkál semmilyen immunreakciót, ha egyébként a gluténmentes diétát betartják.
A kutatók azt vélelmezik, hogy a zab fogyasztása abban az esetben produkál immunreakciót, ha valaki glutén tartalmú étellel együtt fogyasztja.
Vagyis a paleolit diétába is beilleszthető a zab, ha egyébként képesek vagyunk betartani, hogy más gluténtartalmú ételt nem fogyasztunk, hiszen így nem fog káros hatást produkálni az emésztőrendszerünkre.
Egyébként egyes országokban és már Magyarországon is engedélyezettek olyan lisztérzékeny diétában fogyasztható, zabot tartalmazó ételek, melyek betakarítása, feldolgozása szigorú ellenőrzés mellett folyik, így más gabonákkal való érintkezése, gluténnel való szennyeződése kizárt. Ezen termékek gluténmentesként kerülnek megjelölésre!
Forrás: http://paleolitdieta.com;
Képek: Hírmagazin;Google;