2015 05 16 062546

2015. 05. 15. – 18:06 forrás: Kossuth Rádió, Napközben

Elkészült a Férfiak Klubja újabb átfogó felmérése, ezúttal nyolcezer nőt kérdeztek meg, mi a véleményük a férfi erényekről. A megkérdezettek majdnem száz százaléka szerint fontos az apai minta és a férfi erények apaságon keresztül történő örökítése, és szükség van férfi példaképekre.
A Férfiak Klubja korábbi felmérésében nyolcezer férfi válaszából készült tanulmány arról, hogy mennyire fontosak ma a klasszikus férfi-értékek és milyen a férfiasság jelenkori helyzete. A most kiadott elemzésnek ugyanez a témája, ezúttal azonban nyolcezer nő válaszolt a kérdésekre. Az Első Nagy Férfiteszt Nőknek internetes kérdőív válaszaiból kiderült, hogy a nők szerint van értelme összefogni a férfiakkal, és az is, hogy nemes feladat a családok, valamint a társadalom szolgálatába állított férfierények elismeréséért és képviseléséért dolgozni.

Kossuth Rádió, Napközben

A tanulmány érdekes képet fest arról is, hogy mit tartanak a nők ma férfias értékeknek. A felmérésben a nők elsöprő többsége szerint manapság is szükség van férfipéldaképekre és ezek megerősítésére. A nők támogatása egyértelmű, olyannyira, hogy megalakult a Férfiak Klubja Női Támogatói Köre is.

Makrai Krisztina, a felmérés egyik válaszadója szerint átbillentek a férfi és a női szerepek. Számára a legfontosabb férfiértékek a becsületesség, a lojalitás, a magabiztosság, a döntéshozó képesség, mondta el a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.

Bedő Imre, a Férfiak Klubja alapítója arról számolt be, hogy a felmérésből visszaigazolódott az a kép, amelyet már sok helyen lehetett olvasni, miszerint a fiatalok 30 éves koruk alatt még nem házasodnak meg, negyven éves koruk fölött pedig már több mint ötven százalékuk elvált. Még riasztóbb adat, hogy az elvált nők nagyobb része nem él újabb kapcsolatban, s a gyerekeik így nem kapnak férfimintát.

Fodor Éva szociológus arról beszélt a műsorban, hogy ahogyan a nemi szerepek, úgy az is változik, mit gondolunk a családról. Ha nagyon hangsúlyozzuk a szerepeket, ez azzal is jár, hogy csupán egyfajta családra gondolunk, mint ideális és tartható modellre, pedig kutatások sora mutatja, hogy gyerekek nagyon különböző családokban és nagyon különböző módon tudnak felnőni. A szakember hozzátette: ha a gyerekek nyugodt, szerető családban nőnek fel, akkor szinte mindegy, hogy egy anyuka neveli őket, vagy két anyuka, vagy két apuka, vagy egy anyuka és egy apuka van.

Bedő Imre úgy véli, a szemünk láttára romlik a helyzet. A napi tapasztalatok azt mutatják, a változások nem hoznak jó eredményt. Példaként említette, hogy az iskolások nagy többsége elvált szülők gyermeke, s a válás felnőtt korukra is nyomot hagy a személyiségükön.

A felmérés részleteit a Férfiak Klubja honlapján lehet megnézni.