16.5 C
Budapest
2024. május. 2. csütörtök
HomeTudástárCsillagászat, űrkutatásA New Horizons lencsevégre kapta a Plútó "szívét"

A New Horizons lencsevégre kapta a Plútó „szívét”

A Plútó igencsak hívogatónak tűnik a New Horizons legújabb felvételén, amelyet a legutóbbi anomáliát követően július 8-án kaptak meg a szakemberek.

A július 7-én lőtt fotó a törpebolygótól kevesebb, mint 8 millió kilométerre készült, nagy, szív alakú képződményt tár fel felszínén. A világos „szív” mintegy 2000 kilométer széles. Balján, egy 3000 kilométer hosszú sötét folt fekszik az egyenlítő mentén, „bálna” névre keresztelték.

A New Horizons az elkövetkező napokban még izgalmasabb képződményeket szúrhat majd ki, különösen július 14-i közeli randevúja során, amikor 12 ezer 500 kilométerre közelíti meg a törpebolygó felszínét. A képalkotó csapat szerint legközelebb pont a randevú során lehet majd megfigyelni ezt a területet, bizonyos részét a mostaninál 500-szor jobb felbontásban.

A New Horizons által megfigyelt "szív" a Plútón. (Fotó NASA-JHUAPL-SWRI)A New Horizons által megfigyelt „szív” a Plútón. (Fotó NASA-JHUAPL-SWRI)

A kutatócsapat július 8-án kapta meg az új fotót, mivel az űrszonda és a Föld között mintegy 4,8 milliárd kilométer a távolság, ezért az adatcsomagok 4,5 óra alatt teszik meg az utat közöttük.

A felvétel az első, amelyet a július 4-i anomália és biztonsági módba állást követően hazaküldött. A New Horizons mára ismét visszagyorsult, és megkezdte a közeli randevú tudományos műveleteit, a koreografált megfigyelési-szekvencia kilenc napot ível át.

A "bálna" és a "fánk" a Plútón a New Horizons térképén. (Fotó: NASA-JHUAPL-SWRI)A „bálna” és a „fánk” a New Horizons térképének bal oldalán látható. (Fotó: NASA-JHUAPL-SWRI)

A „bálna” megjelenik a szonda legfrissebb, színes Plútó-térképén is, ez a június 27. és július 3. között készült felvételekből áll, és feltár egy világos, 320 kilométeres, gyűrű formájú képződményt a bálna „farkuszonya” felett.

A fánk formájú képződmény más naprendszerbeli égitesteken megfigyelt, becsapódási kráterekre és tűzhányókra hasonlít, de a NASA hangsúlyozta, meg kell várni a további részletes képeket, mielőtt komolyabb interpretációba fognának.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem