A közkedvelt, jó minőségű hagyományos termékek megnevezését csak olyan esetekben használhatja a gyártó, ha megfelel az Élelmiszerkönyvben szabályozott terméknek.
A hagyományos recept alapjait mindenhol be kell tartani, vagy nem használható a hagyományos sütemény neve. Fotók: MTI
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) szerint a Magyar Élelmiszerkönyv szigorítása a fogyasztók és a jó minőséget gyártók érdeke is. Nem elég, ha a termék csak kinézetre olyan, mint az eredeti, az élelmiszerkönyvben felsorolt alapanyagok felhasználásával és az előírt módon kell készülnie.A név tartalom is
A különböző termékek ellenőrzését elsősorban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) végzi, de bizonyos vizsgálatokat – főleg az előrecsomagolt termékek esetében – a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság élelmiszer és vegyipari laboratóriuma végez. Az NFH azt tudja vizsgálni, hogy a termékek a címkén, illetve gyártmánylapon feltüntetett paramétereknek és az élelmiszerkönyvi szabályozásnak megfelelnek-e.
– Ha valaki nem az élelmiszerkönyvnek megfelelő termékeket árulja a könyvben szereplő elnevezéssel, az kimerítheti a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot, és azt a kérdést is felvetheti, hogy biztonságos-e a termék – tudtuk meg a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságtól. Ha tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat merül fel, akkor a hatóság megtiltja a folytatását. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gyártó nem használhatja a megnevezést, vagy a termék összetevőit változtatja meg úgy, hogy megfeleljen az elnevezésnek.Helyszíni ellenőrzés
A Magyar Élelmiszerkönyv legutóbbi módosítása a cukrászipari termékekről szól. Az irányelv a dobostorta, az Esterházy-torta, az indiánerfánk, a rigójancsi, a krémes és a franciakrémes termékmegnevezéseket védte le.
– Amennyiben az élelmiszer-vállalkozók a fenti megnevezésekkel hozzák forgalomba a termékeiket, be kell tartaniuk azt a hagyományos receptet, amit az irányelv tartalmaz – tájékoztatta a NÉBIH lapunkat. Így például a krémes készítésénél a főzött vaníliás sárgakrémhez kizárólag búzafinomliszt BL55 és keményítő, minimum 2,8% zsírtartalmú tej, cukor, vaníliarúd vagy vaníliás cukor, tojássárgája, tojásfehérje használható, és a krém készítéséhez színezőanyagot tartalmazó porkeverék nem használható fel.
A NÉBIH elárulta, hogy kifejezetten a cukrászsütemények ellenőrzésére vonatkozó ellenőrzést nem rendelt el, így a megyei szervek a szokásos hatósági ellenőrzések során figyelik a Magyar Élelmiszerkönyvben foglalt követelmények teljesülését – a receptúra helyszíni ellenőrzésével. Ha a recept nem megfelelő, úgynevezett élelmiszer-ellenőrzési vagy élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot szabhatnak ki.Óvni kell a minőséget
A süteményreceptek szabályozásának igénye a cukrászokban is megfogalmazódott, a Magyar Élelmiszerkönyv Bizottságnak számos ipari képviselője is van. Selmeczi László, a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestületének ügyvezetője szerint azért kellett változtatni az élelmiszerkönyv cukrászipari termékekről szóló részein, hogy védjék az eredeti receptúrákat.
– Sajnos tapasztaljuk, hogy sokszor még csak hasonló süteményt sem kapunk, mint ami a hagyományos készítési módnak megfelelne – méltatlankodott Selmeczi László. A multik által előállított termékek összetevőinek listája általában teljesen más, mint az eredeti recept, de sok cukrászdában is így van. A szakember elmondása szerint nem baj, ha valaki az eredetitől eltérő módon készít valamit, csak különbséget kell tenni a hagyományos és az ettől eltérő termékek között.
– Az élelmiszerkönyv módosításával ezeknek a termékeknek a becsületét és a hírét szeretnék megóvni, hogy az eredeti néven kiváló minőségű süteményeket áruljanak – nyilatkozta Selmeczi László.
Azt is elárulta, hogy a krémessel kapcsolatban lesznek majd változtatások. Eddig az volt a szabály, hogy szóösszetételekben sem lehetett használni az eredeti nevet, de ez kissé túlzás. Kiegészítő jelzővel ellátva lehet majd használni ezt a nevet is. Például, ha valahol nem eredeti sárgakrémből készítik a krémest, hanem pudingból, akkor majd lehet pudingos krémes néven forgalmazni a süteményt.
Magyarország tortáit is szeretnék majd bevezetni az élelmiszerkönyvbe, a 2007 óta nyertes receptekkel kezdve, és minden évben az új recepttel frissítve.
– A cukrászdák minden évben vállalják, hogy a győztes recept alapján fogják elkészíteni a tortákat, de mégsem ez a tapasztalat. Általában mindenhol más recept szerint készítik – jelentette ki Selmeczi László. A cukrászok leggyakrabban újragondolják, ízesítik a terméket, nem a rosszindulat vezeti őket. A nagyobb gond a silányítás, a módosítást emiatt kell majd bevezetni.
Forrás: metropol;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu