Káros vagy hasznos a fluorid?

A válasz erre a kérdésre bonyolultabb, mint gondolnánk. A fluor a szervezet számára szükséges nyomelem. Nem mindegy azonban, hogy milyen formában kerül a szervezetbe. Érdemes a kérdést alaposabban megvizsgálni.

Íme a netes videó:

https://www.facebook.com/jutka.szabo.5815/videos/518493523219672

A fluorid a fluor vegyülete, amely lehet szerves vagy szervetlen. Az eltérő fajták eltérő hatással vannak az élő szervezetre, ez ad állandó okot a fluorral kapcsolatos vitákra.

A támadások alapja

A vízben oldódó szervetlen fluorid káros és mérgező hatású, rendkívül erősen rombolja az élő szervezetet. Fontos tudni, hogy ez a káros anyag (nátrium-fluorid) minden városi vezetékes vízben jelen van, továbbá megtalálható a legtöbb kereskedelmi forgalomban kapható palackozott italban, elsősorban az üdítőkben. A szervetlen fluorid először a bélflórát károsítja, felborítja egyensúlyát, ez által különféle szövődmények alakulnak ki.

MIT OKOZ A VEZETÉKES VÍZBEN TALÁLHATÓ FLUORID?

Akár fogyasztásra, akár mosakodásra használjuk a vezetékes vizet otthonunkban, minden szempontból káros hatású adalék a benne található fluorid.

A fluorid mosakodás során a bőrre fejti ki roncsoló hatását. Számos allergiás megbetegedés kialakulása ebből a hatásból ered. A bőr áteresztő képessége által a tisztálkodás közben használt vízben lévő fluorid egy része továbbá bekerül a véráramba is, és ez által kóros folyamatok indulnak el az emberi szervezetben.

A lenyelt fluorid a szervezetben mérgező hatású. Ma már a fogkrémeken is feltüntetik azt a figyelmeztetést, hogy ha valaki nagyobb mennyiséget nyel le belőle, akkor azonnal orvoshoz kell fordulnia. A vezetékes vízzel kapcsolatban azonban senki nem figyelmeztet a veszélyekre, pedig a vezetékes víz is általában tartalmaz fluoridot.

Sokan még mindig csapvizet isznak, nem beszélve arról, hogy főzéshez is ezt a vizet használjuk. A túlzott mennyiségben lenyelt fluorid kockázatos az agytörzs számára, pajzsmirigy problémákat okozhat, veszélyezteti a csontok épségét, növeli a csontrák kockázatát valamint veseelégtelenséget idézhet elő. A nagy mennyiségben lenyelt fluorid veszélyezteti az emésztést azzal, hogy felborítja a bélflóra egyensúlyát. Ez pedig gyengíti az immunrendszer működését.

A fluorid szükségességének kérdése folyamatos viták tárgya, hiszen a szervezetnek szüksége van a szerves vegyületre.

fluorid 3

A fluorid olyan fontos vegyület, amely a szervezetben a csontok valamint a fogazat egészségéhez szükséges. Nélkülözhetetlen a csontképzéshez és a fogzománc állományához. Az elégtelen fluorid bevitelt nyilvánvalóan pótolni kell, azonban erre korántsem alkalmas a szervetlen fluorid által kezelt csapvíz. Elsősorban természetes ásványvízzel célszerű a hiányt pótolni, továbbá olyan fluorid tartalmú élelmiszerekkel, amelyek eredendően tartalmazzák a vegyületet. Fluorid tartalmú élelmiszer például a szardínia, valamint egyes zöldségek és gyümölcsök. Az emberi szervezet fluorid tartalmának 95%-a a csontokban és fogakban található, ezért a fogszuvasodás, a fogzománc károsodása az első intő jel a fluorid hiányára.

Azt azonban tudni kell, hogy a szerves fluorid túladagolása is veszélyes, mert veseproblémákat, izomkárosodást, csontkárosodást és idegrendszeri zavarokat okozhat.

A szervetlen fluorid valójában méreganyag, és a szervezet ennek megfelelően reagál rá. A szervetlen fluorid károsítja az immunrendszert, és számos betegség kialakulása is a túlzott fluorid bevitel káros hatására vezethető vissza.

fluorid 4

Bár fentebb már esett szó a szervetlen fluorid hatása következtében kialakuló betegségekről, érdemes ezekről még néhány szót ejteni. Bármilyen vegyületről is legyen szó, ha szervetlen formában található meg akár ételben vagy italban, akár kozmetikumban, akkor a szervezet nagy valószínűséggel nem képes hasznosítani. Rosszabb esetben mérgező anyagként hat a szervezetben, allergiát vagy más súlyos betegséget is okozhat. A fluorid esetében is hasonló a helyzet. Ha a fluorid szervetlen formában kerül be a szervezetbe, akkor még a normális mennyiség töredéke is káros lehet.

Az is érdekes kérdés, hogy honnan származik az a rengeteg szervetlen fluorid (fluoroszilicid sav, nátrium-szilikofluorid, nátrium-fluorid), amely egész városok vízfelhasználásának adalékanyagát fedezi. A válasz sajnos eléggé elkeserítő, ugyanis ezek a vegyületek gyakorlatilag ipari hulladékok, többnyire a foszfáttrágyát előállító gyártási folyamatok melléktermékei. Ezt a vegyületet használják a csapvíz kezeléséhez.

Mindezek ismeretében érdekes tény, hogy még az egyes országok által képviselt álláspontok között is megosztottság tapasztalható a víz fluorid kezelésével kapcsolatosan. Néhány országban már az óvodás korú gyermekek is fluorid tablettát kapnak a fogszuvasodás megelőzésére. Valójában azonban mérgezik ezzel az 5-6 éves gyerekeket, akiknek éretlen még az immunrendszere, így a szervezetük nincs teljesen felkészülve az ilyen megpróbáltatásokra. Ugyanakkor számos más országban még a vezetékes víz fluorid adalékkal történő dúsítását is betiltották egyértelműen a mérgező hatása miatt.

EGYETLEN MEGOLDÁS A TÚLZOTT FLUORID BEVITEL ELKERÜLÉSE

Tény, hogy az élelmiszerek és az ásványvíz fogyasztása által elegendő természetes fluorid kerül a szervezetbe a csontok és a fogazat épségének megőrzéséhez.

A fogak épségének megőrzéséhez a fluorid tartalmú fogkrémek is nagyban hozzájárulnak. A fogkrémet nem szükséges lenyelni, ugyanis valamennyi fluorid közvetlenül a fogmosás közben is képes beépülni a fogzománcba. Azt azonban érdemes tudni, hogy fogmosás közben a nyálkahártyán is felszívódik valamennyi fluorid, így akarva-akaratlanul is bejut egy minimális mennyiség a véráramba.

A fentiek alapján egyértelmű, hogy bármilyen fokozott elővigyázatosság ellenére a szervetlen fluorid valamilyen mennyiségben minden esetben bekerül a szervezetbe, és károsodást okoz. A bekerült fluorid eltávolításához megfelelő méregtelenítés szükséges.

Szólj hozzá! Mondd el a véleményedet, mert nekünk fontos a véleményed, mert a Hirmagazin.eu Online Média olvasója vagy, és mi megbecsüljük olvasóinkat!

A vélemény szabadon kijelenthető, így nincs jó – vagy rossz vélemény, minden vélemény a maga nemében ÉRTÉK!

Osztd meg a cikket, ha tetszett, hogy mások is elmondhassák a véleményüket! Hirmagazin.eu

Hirmagazin.eu

ElőzőMost derült ki: négy éve meggyilkolta a munkatársát egy szigetszentmártoni férfi – videó
KövetkezőA hatalom továbbra sem hagyja békén Alekszej Navalnijt: most újabb bűncselekménnyel vádolták meg
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza