7.3 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeFőhírekKülföldA német kormány elítéli Navalnij őrizetbevételét

A német kormány elítéli Navalnij őrizetbevételét

Előzmények: Őrizetbe vették Navalnijt Moszkvában: letöltendő börtön várhat rá

Őrizetbe vették Moszkvában, elvezették Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikust a rendőrök vasárnap este a seremetyjevói repülőtér útlevél-ellenőrzéséről. Az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat (FSZIN), kedden keresetet nyújtott be egy moszkvai bíróságon, amelyben kezdeményezte az úgynevezett Yves Rocher-ügyben Navalnijra kiszabott felfüggesztett börtönbüntetés letöltendővé változtatását.

A FSZIN vasárnap este közölte, hogy a politikus a bíróság ítéletéig őrizetben marad. A hatóság az orosz büntető törvénykönyvnek arra a paragrafusára hivatkozott, amely szerint retorzióval sújtható az elítélt, ha nem térítette meg a kárt vagy ha újabb bűncselekményt követett el.

Az ismert orosz ellenzéki szerdán jelentette be, hogy vasárnap kíván visszatérni Moszkvába, és arra biztatta követőit, hogy fogadják őt. A FSZIN csütörtökön megerősítette, hogy Navalnij ellen körözés van érvényben, ezért lépéseket tesz a politikus őrizetbe vétele érdekében. A hatóság közölte: szeptember 24. óta nincs tudomása Navalnij valós tartózkodási helyéről, ezért november 27-én előzetes nyomozást indított, december 29-én pedig elfogatóparancsot adott ki ellene.

Alekszej Navalnijt és öccsét, Oleget az Yves Rocher-ügyben 2014 decemberében csalás és pénzmosás címén ítélték el. Alekszejre három és fél év, öt évre felfüggesztett, az öccsére, Olegre pedig ugyanennyi időtartamú, de letöltendő börtönbüntetést szabott ki a bíróság. A vád szerint a fivérek 26,8 millió rubel kárt okoztak az Yves Rocher cég oroszországi leányvállalatának és további 4,5 milliót egy másik cégnek. (Egy rubel mintegy 4 forintot ér.)

(Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus (k) és felesége, Julia megérkezik a Moszkva közelében lévő seremetyjevói repülőtérre. Fotó: MTI/AP/Mstyslav Chernov)

Az EJEB 2017 októberében igazságtalannak minősítette az ítéletet, és felülvizsgálatot kért, de az orosz legfelsőbb bíróság mégis helybenhagyta a bírósági döntést, egy moszkvai bíróság pedig egy évvel meghosszabbította a próbaidőt.

Egy másik, úgynevezett Kirovlesz-ügyben, amelyet 2013-ban indítottak ellene, Navalnij felfüggesztett szabadságvesztésének próbaideje 2019 júliusában lejárt.

Őrizetbe vétel a moszkvai Seremetyjevo reptéren

„Ez a legjobb napom az elmúlt öt hónap alatt, tökéletesen boldog vagyok, hogy megérkeztem” – jelentette ki Navalnij a a moszkvai seremetyjevói repülőtéri útlevél-ellenőrzést megelőzően, kamerák előtt. „Most kimegyek és hazamegyek, mert igazam van, és az összes ellenem indított büntetőeljárás koholt ügy. Nemcsak az igazság áll az oldalamon, de a bíróság is. Semmitől nem félek, és önöket is arra hívom fel, hogy ne féljenek – tette hozzá, nyilatkozatában arra utalva, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) neki adott igazat az ügyben. Ezt követően a rendőrök az útlevél-ellenőrzésnél Navalnijt őrizetbe vették és elvezették.

A Pobeda légitársaság Berlin-Moszkva járatának a menetrend szerint Vnukovóban kellett volna leszállnia, a repülőgépet röviddel a földet érés előtt Seremetyjevóra irányították át.

Rendőri intézkedések Szentpétervártól Moszkváig

A rendőrség Vnukovóban, ahol többszáz ellenéki gyűlt össze a politikus fogadására, őrizetbe vett több tucat aktivistát. A Vnukovóról Moszkvába vezető autópályát a rendőrség lezárta, amivel megakadályozta hogy Navalnij követői és a reptéren összegyűlt tévéstábok elinduljanak Seremetyjevo felé.

Szentpéterváron és Moszkvában is rendőri fellépések sorozata kísérte Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus visszatérését Moszkvába.

A Novicsok-ügy

Navalnij Berlinből érkezett, ahol azt követően kezelték kórházban, hogy augusztusban több nyugati laboratórium megállapítása szerint Oroszországban megmérgezték. A német szövetségi kormány azt közölte: a Novicsok elnevezésű harci idegmérgek csoportjába tartozó anyagot mutattak ki Navalnij szervezetében.

Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik legismertebb bírálója augusztus 20-án kórházba került Omszkban, miután rosszul lett a Tomszk-Moszkva repülőjáraton.

Az omszki mentőkórházból hozzátartozói kérésére Berlinbe szállították. Német, francia és svéd laboratóriumi eredmények szerint „novicsok” típusú harci idegmérget találtak a szervezetében. Felmerült, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) emberei mérgezték meg.

Moszkva azt állította, hogy a politikus szervezetében Oroszországban még nem volt méreg, és az európai jogsegélyegyezmény alapján többször is vizsgálati eredményeket követelt Berlintől, Párizstól, Stockholmtól és az OPCW-től, de ezeket mindeddig nem kapta meg.

A Kreml tagadta, hogy köze lett volna az incidenshez.

Egyéb perek

Az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) katonai csoportfőnöksége nem tartotta indokoltnak, hogy a sajtóhírek alapján vizsgálatot indítson az FSZB munkatársai ellen, akikkel kapcsolatban az SZK szerint nem merült fel bűncselekmény gyanúja.

Az testület ezt tartalmazó hivatalos válaszát csütörtökön tette közzé a blogján Navalnij. Az ellenzéki politikus ellen december végén az SZK újabb bűnügyi eljárást indított, azt állítva, hogy sikkasztott az ellenőrzése alatt álló szervezetek számára gyűjtött közadományokból. A vádat az érintett koholmánynak minősítette.

Navalnij ellen egy harmadik is eljárás is folyik, azzal vádolják, hogy megsértette egy második világháborús veterán méltóságát. A politikus ugyanis tavaly „fizetett lakájoknak” nevezte egy kampányfilm szereplőit – köztük az idős embert is –, akik támogatólag szóltak az orosz alkotmány módosításáról.

A német szövetségi kormány elítéli Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus őrizetbe vételét – jelentették be hétfőn Berlinben.

A német szövetségi kormány elítéli Navalnij őrizetbevételét / Fotó: MTI/AP/Mstyslav Chernov

A német szövetségi kormány elítéli Navalnij őrizetbevételét / Fotó: MTI/AP/Mstyslav Chernov

Steffen Seibert kormányszóvivő tájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az orosz hatóságok lépése ellentétes a jogállamisággal.

Rámutatott, hogy Alekszej Navalnijt egy olyan ítélettel összefüggésben vették őrizetbe, amelyről az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) megállapította, hogy önkényes, és el is marasztalta miatta az orosz államot.

Az orosz hatóságok egy gyilkossági kísérlet áldozatát fosztották meg a szabadságától, holott az elkövetőket kellett volna kézre keríteni

– mondta.

A német szövetségi kormány nyomatékosan felszólítja az orosz kormányt, hogy azonnal engedjék szabadon Navalnij urat, és a legteljesebb mértékben tárják fel az ellene vegyi fegyverrel intézett támadás ügyét”

– jelentette ki a szóvivő.

Mint mondta, elfogadhatatlan, hogy éppen arra az időszakra hivatkozva vették őrizetbe Alekszej Navalnijt egy önkényesen, a jogállamisággal ellentétesen kiszabott feltételes börtönbüntetéssel kapcsolatos előírások megsértése miatt, amelyet az ellene elkövetett gyilkossági kísérlet utáni gyógykezelés miatt nem tudott a hazájában eltölteni.

Hozzátette, hogy a politikus szervezetében a németországi gyógykezelés során kimutatott méregről nemcsak a német hadsereg (Bundeswehr) vegyi fegyverek elemzésére szakosodott laboratóriuma, hanem nemzetközi elemzések is megállapították, hogy a novicsok elnevezésű szovjet fejlesztésű harci idegmérgek családjába tartozik.

Alekszej Navalnij az orosz elnök, Vlagyimir Putyin egyik legfőbb bírálója. Vasárnap vették őrizetbe a moszkvai seremetyjevói repülőtéren, ahová Berlinből érkezett, csaknem öt hónapig tartó gyógykezelés és rehabilitáció után.

A rendőrség egy bírósági keresetre hivatkozott, amelyet az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat (FSZIN) nyújtott be a napokban egy moszkvai bíróságon, kezdeményezve az úgynevezett Yves Rocher-ügyben Navalnijra korábban kiszabott felfüggesztett börtönbüntetés letöltendővé változtatását.

A FSZIN vasárnap este közölte, hogy a politikus a bíróság ítéletéig őrizetben marad.

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek

Pannon Work