Felfüggesztette az Országgyűlés a DK-s Sebián-Petrovszki László mentelmi jogát, három másik ellenzéki képviselőt viszont nem adtak ki az igazságszolgáltatásnak. A szavazás érdekessége, hogy a mentelmi bizottság nem javasolta Sebián-Petrovszki László mentelmi jogának felfüggesztését.

Az Országgyűlés nem függesztette fel Fülöp Erik (független) mentelmi jogát, a döntést a képviselők három igen, 146 nem szavazattal és egy tartózkodás mellett hagyták jóvá.

Az ügy arról szól, hogy egy házaspár tavaly februárban megetetett és beengedett a házába egy rossz állapotban lévő kutyát és az állatvédők segítségét kérte. Miután az állatvédők az ebet elvitték, a feljelentő házaspár lakóhelyén, illetve a közösségi médiában olyan plakátok jelentek meg, amelyen a házaspárt állatkínzással vádolták. A megjelent híreket kommentálta Fülöp Erik is, akinek a mentelmi jogát a Nyíregyházi Járásbíróság kérte felfüggeszteni rágalmazás miatt.

A mentelmi bizottság javaslata ellenére a parlament felfüggesztette Sebián-Petrovszki László (DK) mentelmi jogát 114 igen, 35 nem szavazattal és három tartózkodás mellett.

A Békéscsabai Járásbíróságon zajló ügyben az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) főigazgatója azért jelentette fel az ellenzéki országgyűlési képviselőt, mert az 2021 májusában a YouTube-on közzétett videóban azt állította a feljelentőről, hogy áron alul üzletel a magyar vérplazmával. Az OVSZ főigazgatója szerint a valótlan tényállításokat tartalmazó sajtótájékoztató a rágalmazáson túl alkalmas volt a véradóknak az egészségügyi ellátás iránti bizalmának megrendítésére.

Sebián-Petrovszki László felszólalásában azt mondta, megköszöni Bayerné Matusovits Andreának, hogy beperelte, így lehetősége van elmondani, hogyan üzletelt az OVSZ főigazgatója a vérplazmával. Kijelentette: peres úton megszerzett dokumentumokkal tudja bizonyítani, hogy a magyar állam éveken át áron alul adta el a vérplazmát és ezzel mintegy egymilliárd forint veszteséget okozott az államnak.

A parlament hat igen, 143 nem szavazattal és egy tartózkodás mellett fenntartotta Hadházy Ákos (független) mentelmi jogát.

A Pécsi Járásbíróság Tarlós István volt főpolgármester feljelentése nyomán rágalmazás miatt kezdeményezte a független képviselő mentelmi jogának felfüggesztését. Budapest volt vezetője azt kifogásolta, hogy Hadházy Ákos 2020 novemberében többször is használt vele kapcsolatban a nagy nyilvánosság előtt a metróbeszerzéssel kapcsolatban a becsület csorbítására alkalmas állításokat.

Az Országgyűlés hét igen, 138 nem szavazattal és egy tartózkodás mellett fenntartotta Szilágyi György (Jobbik) mentelmi jogát is.

A jobbikos politikus mentelmi jogának felfüggesztését a Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte. Szilágyi György egy tavaly augusztusi politikai fórumon keveredett vitába a Vadhajtások nevű internetes hírportál tudósítójával. A politikus nőverőnek nevezte a tudósítót, aki szerint ez az állítás valótlan és Szilágyi György kijelentésével a nagy nyilvánosság előtt becsülete csorbítására alkalmas kifejezést használt.

Szilágyi György azt mondta, „meg szeretném köszönni Istennek, hogy nem Bede Zsoltnak születtem és nem a Fidesz szolgálatában állok”.

Hargitai János, a mentelmi bizottság KDNP-s elnöke azt javasolta, hogy a következő ciklusban a parlament tekintse át a mentelmi jog kérdését magánvádas ügyekben, szakítani kell azzal a gyakorlattal, hogy minden esetben megvédik a képviselőket. Fülöp Erik ügyének kivételével a többit olyannak minősítette, amelyben szerinte fel sem merül a magánvádló részéről az Országgyűlés zaklatása.

Kapcsolódó hang

Mentelmi ügyek

A hang itt érhető el!

Nyitókép: MTI/Soós Lajos

Forrás: Infostart.hu / Hirmagazin.eu