Az Air Defender ’23 nem csak a NATO hadtörténetének legnagyobb légierő-bevetési gyakorlata, június 12.-23. között.
A cél a légi hadműveletek gyakorlása és összehangolása a szövetséges légierők között, az optimális közös elhárítás és ellencsapás érdekében. Az ellenség kódneves OCCASUS.
A NATO tervezői már évek óta dolgoznak többféle valós adatokra épülő fiktív forgatókönyvön, ami szerint a balti államokon és Lengyelországon keresztül Németországot közvetlen támadás éri egy keleti katonai agresszor részéről, akinek a kódneve OCCASUS (Napnyugta). Az agresszió elhárításának fő eszköze a légierő, amihez kiber- és űregységek, valamint terrorelhárítás is csatlakoznak.
A legfrissebb hírek itt!
Hasonló forgatókönyveket dolgoztak ki a Sarkvidékről, vagy a délről vagy délkeletről érkező nagyobb támadások visszaverésére is. Az ilyen helyzetek kipróbálására többféle hadgyakorlatot is szerveztek már (Trident Jupiter, Trident Juncture).
A tervek és gyakorlatok összesített célja a NATO-hoz tartozó nemzetek 360°-os, azaz teljes védelmi szintjének elérése. A feladat nem a múltbéli, hanem a lehetséges jövőbeli konfliktusok elemzése és a lehetséges válaszok kidolgozása.
Ennek része a ma kezdődő Air Defender gyakorlat is, amit 2018-ban kezdeményezett Németország, és amit a jövőben rendszeresen meg fognak ismételni.
NATO-tagok + 2
10 napig 25 NATO-ország gyakorolja légierejük közös reagálási képességét válsághelyzetben. A gyakorlat német vezetéssel zajlik, és Németország biztosítja a logisztikai központokat és az állomáshelyeket is.
Finnország ez alkalommal debütál teljes jogú tagként a NATO-ban, és jelen lesz két szövetségen kívüli szereplő is: a tagságra várakozó Svédország, valamint Japán.
A Magyar Honvédség Gripenjei az északi Schleswig-Holstein tartományban állomásoznak. A Balti-tenger irányába mutató harccsoportban a magyarok mellett a török, a brit, az amerikai, a finn légierő és vegyes NATO-századok vesznek részt.
Ha bárkit megtámadnak, kötelező a beavatkozás
A forgatókönyv a NATO 5. cikkelye szerinti segítségnyújtási előírásra épül. Ez azt jelenti, hogy ha a szövetség bármely tagját külső támadás éri, akkor az összes tag köteles haladéktalanul a segítségére sietni, katonai eszközökkel is.
A legfrissebb hírek itt!
A gyakorlaton mintegy 10 000 katona vesz részt. A felvonuló 250 repülőgép között 23 különböző típus található. Száz gép érkezik az Egyesült Államok 42 szövetségi államából. Ezek legnagyobb részét az amerikai légi nemzeti gárda delegálja.
A nemzetközi flottában F-16 és F-35 típusú vadászbombázók is jelen lesznek.
Három főcsoport lesz
A különböző nemzetek által küldött egységeket három csoportba vonják össze: Észak, Dél és Kelet.
A repülési magasságok az Air Defender ideje alatt 2 500 és 15 000 méter között mozognak. A légitankolás 3 000 és 10 000 méter közötti magasságokban történik.
A Fight 1 névre keresztelt keleti gyakorlati területen alacsony szintű repüléseket terveznek vadász- és szállító repülőgépekkel, ami a légideszant egységek bevetésének és védelmének próbája.