A változás képei címmel adott ki a NASA az űrből készített fotósorozatot , amely a klímaváltozás, az urbanizáció és a természeti katasztrófák következményeit hivatott illusztrálni.
Mi most az elsőből szemezgetünk.
Az alábbi két képen a Mueller, Hooker és Tasman gleccserek zsugorodása figyelhető meg 17 év alatt. Az alsó, később készült képen nem szabad becsapnia a kép bal felső sarkában látható felhőknek, melyek nem a hótakaró részét képezik. Látható, ahogy minden hegyvonulaton egyre vékonyabbak a hófödte foltok.
Az alábbi két képen az északi sarkkör jégtakarójának csökkenését láthatjuk 28 év eltelte alatt. Nem nagyon érdemes bármit hozzáfűzni: a jegesmedvék élővilágát jelentő jégmezők drasztikusan fogynak, ezzel növelve az óceánok vízszintjét.
A klímaváltozás nem csak melegedést okoz, hanem a globális időjárás szélsőségessé válását. Ezt tapasztalhatták meg a egy algériai közösségben, ahol 1978 óta először, 2016-ban hó esett a Szahara közepén. Egy héten belül mind elolvadt, a hegycsúcsokat kivéve.
A kanadai Kaskawulsh gleccser olvadása egy év alatt, 2015-ről 2016-ra teljesen felborította a környezete ökoszisztémáját, miután a kiolvadt víztömeg teljesen más irányba kezdett folyni, így nem a Kluane tóba, majd a Bering-tengerbe, hanem az Alsek folyón keresztül a Csendes-óceánba ömlik.
2016-ban egy tibeti gleccsernyelv egyik napról a másikra „összeomlott” és a hegyoldalon lecsúszva maga alá temetett egy egész falut, 9 halálos áldozatot szedve. A két fotó között három hét telt el.
A XI. Piusz pápáról elnevezett chilei gleccser az 1986 és 2016 között eltelt 30 évben déli és északi irányban összesen majdnem egy kilométert csúszott le az Andokban.
További interaktív fotók a a NASA gyűjteményéből itt találhatóak.
(via Indy100)