A hatályos törvény „nők 40” szabálya szerint, ha egy munkavállalónak a kedvezményes nyugdíjba vonuláshoz még 28 hónapja van hátra, mennyire fontos az, hogy mennyit keres a még hátralévő időszakban? Van ennek jelentősége a nyugdíj összegének megállapításakor, vagy már szinte mindegy, mennyi a keresete az utolsó 28 hónapban, nagyságrendekkel már nem emeli a várható nyugdíj összegét? Jól gondolom, vagy nagyon is fontos még ez az időszak is, hogy mennyi a jövedelem, vagy csak töltse ki a szolgálati időt, mindegy már, hogy mennyit keres? – kérdezte olvasónk. Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.
A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó öregségi nyugdíj összegét két tényező határozza meg: az elismert szolgálati évek (egész évek, a törtidőszak figyelmen kívül hagyásával) és a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset, a nyugdíjalap. A nyugellátás összege a havi átlagkereset összegének a megszerzett szolgálati időhöz rendelt százaléka.
Mivel a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegét – főszabály szerint – az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig – úgynevezett átlagszámítási időszak – elért (kifizetett) – a kifizetés idején érvényes szabályok szerint nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereset, jövedelem havi átlaga alapján kell meghatározni, ezért minden olyan kereset befolyásolja az átlagkereset összegét, melyet az igénylő a béridőszakon belül szerez.
Az idei évben már közel 36 év kereseti adatai alapján kell az átlagkereset összegét kiszámolni. A kérdés szerint az érintett személy 28 hónap múlva szerezne jogosultságot a kedvezményes nyugdíjra. Azt, hogy az utolsó 28 hónap kereseti adatai mennyire befolyásolhatják az átlagkereset összegét az alábbi egyszerű példán keresztül lehet szemléltetni: tételezzük fel, hogy a kérdésben említett személy jelen időpontig havi 400 egységet érő átlagkeresettel rendelkezett az elmúlt 35 éve alapján. Az utolsó 28 hónapban viszont ennek a felét, azaz havi 200 egységet szerez. Az új átlaga: (420×400 + 28×200) : 448 = 388 egység lesz.