Egy újságcikkben azt olvastam, hogy 2022. január 1-jétől a nők 40 éves korkedvezményes nyugdíjához jogosultsági időnek számít a gyermekek után járó plusz évek, de a nyugdíjfolyósító szerint nem.
Mi igaz ebből? – tette fel olvasónk a kérdést, Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.
Az anya ténylegesen megszerzett szolgálati idejét annyiszor 365 nappal kell növelni, ahány gyermeke született 1968. január 1-je előtt. Az ily módon szerzett többlet szolgálati időt azonban nem lehet a nők kedvezményes nyugdíjazása szempontjából jogosultsági időként figyelembe venni. Az 1967. után született gyermekekre tekintettel többlet-szolgálatiidő nem jár, tehát ilyen jogcímen sem a nyugdíjra jogosító szolgálati idő, sem a nők kedvezményes nyugdíjazására jogosító idő sem növelhető.
A legfrissebb hírek itt!
Gyermekneveléssel szerzett jogosultsági időnek kell tekinteni viszont a kifejezetten gyermeknevelésre tekintettel járó pénzellátásokban, azaz a gyermekgondozási díjban (gyed), a gyermekgondozást segítő ellátásban (korábbi nevén gyermekgondozási segélyben, azaz gyesben) és a gyermeknevelési támogatásban (gyet), a csecsemőgondozási díjjal (azaz cseddel, valamint annak elődjével, a terhességi-gyermekágyi segéllyel, azaz tgyással) vagy örökbefogadói díjjal töltött idővel szerzett szolgálati időt.
Nyitókép: Boldogulj Győrben
adozona