Többek közt az Oxfordi és a Cambridge-i Egyetemet is azzal vádolják, hogy illegálisan kémkednek a diákok pénzügyei után.
Alapos vizsgálatot kezdeményezett a brit kormány a felsőfokú közoktatási intézményeket összefogó Russel Grouphoz tartozó iskolák – így az Oxfordi és a Cambridge-i Egyetem mellett a University College London és a London School of Economic – ellen, miután felmerült, hogy az intézmények kémkednek diákjai, valamint volt diákjai pénzügyei után, hogy ezzel növeljék a pénzgyűjtő alapba kerülő adományokat – írja a Qz.com.
A Daily Mail átfogó vizsgálata szerint mintegy 24 iskola illegálisan bízhatott meg vagyonfeltárással foglalkozó cégeket, hogy információkat szerezzen a hallgatók béreiről, befektetéseiről, nyugdíjairól, egyéb értékeiről, de még baráti köreikről is – természetesen az érintettek mindenféle beleegyezése nélkül –, abból a célból, hogy megtudják, melyik diák tudna még több pénzt adományozni.
A kutatásból kiderült, hogy az Oxfordi Egyetem mintegy 199,369 diákot a becsült vagyon alapján kategorizált. A Cambridge-i Egyetem csaknem 301,769 diák adatait továbbította a vagyonfeltáró cégeknek, a Manchesteri Egyetem pedig demográfiai kódokkal ellátva osztályozta a tanulókat.
A Sheffield-i Egyetem külön kategóriaként kezelte „azokat a már nyugdíjas lakosokat, akik nagy lakásokban élnek, és akiknek pénzügyeit jelentős vagyon és nagyvonalú nyugdíj biztosítja”.
Számos iskola kiemelten kezelte azokat a diákokat, akik feltehetően végrendeletükben is megjelölték az adott intézményt.
A személyes adatok ugyanakkor egy egyénhez tartoznak, akiknek joguk van döntést hozni arról, hogyan használják azt fel – vélte Elizabeth Denham, az információügyi biztos hivatalának vezetője, aki a Daily Mail cikke nyomán indított vizsgálatban vesz részt.
Az információ szabadságáról szóló törvény értelmében a Russel Group kiadta az információkat a Daily Mail számára, az új jelentésre válaszolva pedig a Russel Group szóvivője azt mondta: a szervezet nagyon komolyan veszi a diákok magánéletét.
Forrás: hirado.hu, Qz.com