Dél-Korea és az Egyesült Államok harcászati rakétákkal gyakorlatozott hétfőn Dél-Korea keleti partjainál, válaszul az Észak-Korea által az előző nap indított rövid hatótávolságú ballisztikus rakéták sorozatára.
A múlt hónapban hivatalba lépett dél-koreai elnök, Jun Szuk Jol
KEMÉNYEBB FELLÉPÉST ÍGÉRT ÉSZAKI SZOMSZÉDJÁVAL SZEMBEN,
és a májusi szöuli csúcstalálkozón megállapodott Joe Biden amerikai elnökkel a közös hadgyakorlatok és a közös elrettentő erő fokozásáról.
Észak-Korea az idén több rakétakilövést hajtott végre, és Jun szerint
PHENJAN RAKÉTA- ÉS NUKLEÁRIS FEGYVERPROGRAMJA OLYAN SZINTET ÉRT EL, AMELY MÁR VESZÉLYT JELENT A REGIONÁLIS ÉS A VILÁGBÉKÉRE.
„Dél-Korea folytatni fogja az alapvető és gyakorlati biztonsági képességek kiépítését, valamint az északi nukleáris és rakétafenyegetések elrettentését”
– hangoztatta Jun egy, a dél-koreai emléknap alkalmából megtartott hétfői rendezvényen.
Dél-Korea és az Egyesült Államok hadserege hajnalban mintegy
10 PERC ALATT NYOLC HARCÁSZATI RAKÉTÁT INDÍTOTT VÁLASZUL AZ ÉSZAK-KOREA ÁLTAL VASÁRNAP FELBOCSÁTOTT NYOLC RAKÉTÁRA
– jelentette a Yonhap dél-koreai hírügynökség
A szöuli védelmi minisztérium egyik tisztviselője megerősítette, hogy a gyakorlaton az amerikai ATACMS harcászati rakétarendszer nyolc rakétáját vetették be, egyet az amerikai hadsereg és hetet a dél-koreai.
„A Koreai Köztársaság és az Egyesült Államok szövetsége továbbra is elkötelezett a béke és a jólét mellett a Koreai-félszigeten és az egész indo-csendes-óceáni térségben”
– derült ki a szöuli hivatalos közleményből.
Észak-Korea vasárnap végrehajtott rakétatesztje minden korábbinál nagyobb volt, és egy nappal azután történt, hogy Dél-Korea és az Egyesült Államok befejezte közös hadgyakorlatát.
Japán és az Egyesült Államok szintén közös hadgyakorlatot tartott vasárnap, válaszul a legutóbbi észak-koreai rakétakísérletekre.
Washingtoni és szöuli tisztviselők nemrégiben arra is figyelmeztettek, hogy
ÉSZAK-KOREA 2017 ÓTA ELŐSZÖR ÁLL KÉSZEN A NUKLEÁRIS FEGYVEREK TESZTELÉSÉNEK FOLYTATÁSÁRA.
A múlt hónapban az Egyesült Államok további ENSZ-szankciókat sürgetett Észak-Koreával szemben a ballisztikus rakétaindítások miatt, de Kína és Oroszország megvétózta a javaslatot, és ezzel nyilvánosan megosztotta az ENSZ Biztonsági Tanácsát Észak-Korea ügyében, először azóta, hogy 2006-ban, amikor Észak-Korea végrehajtotta első atomkísérletét, a testület büntetni kezdte az országot.
origo nyomán