Ahogy arról korábban már beszámoltunk pénteken érkezik hazánkba Ferenc pápa. A Szentatya 10 órakor érkezik meg a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre.
Ezután hivatalos látogatását a budai várban kezdi meg, ahonnan most Orbán Viktor is bejelentkezett. A Sándor-palota előtt most huszárok fotózkodtak, de nemsokára ide érkezik majd meg az egyházfő.
A legfrissebb hírek itt!
Készülődnek a huszárok. A budai várban kezdi meg hivatalos látogatását holnap Ferenc pápa
– írta bejegyzésében a kormányfő.
Ferenc pápa magyarországi tartózkodását péntekről vasárnapig folyamatosan követhetitek a médiánkon.
Az előkészületekről és a Szentatya programjától minden részletet itt olvashattok el!
Az egyházfő két különleges járművel érkezik Budapestre.
A világ egyik legjobban védett személyeként érkezik Budapestre a katolikus egyház feje, így nem csoda, hogy nem csak a személyi védelme, de maga az autója is különleges. A Szentatya ugyanis két, páncélozott járművel fogja járni Budapestet, méghozzá speciális biztonsági intézkedések közepette.
Golyóálló üveg és kíséret is tartozik a pápamobilhoz
Ma már megszokott járműnek számít a pápa kocsija, az úgynevezett pápamobil, ám ez nem volt mindig így. A korábbi évszázadokban ugyanis a hivatalos megjelenései során hordszéken szállították körbe a Szentatyát. Az első, Itala márkájú kocsi 1909-ben került a Vatikánba, ezt John Farley New York-i bíboros és érsek ajándékozta X. Piusnak. Ő viszont még nem használta a kocsit, így utódja, XI. Pius volt az első egyházfő, aki autón közlekedett.
Azóta persze rengeteget fejlődtek a pápamobilok, 1966-ban például már megjelentek az első páncélozott kasztnik is, és számtalan autómárka és ország gyártott ajándékba speciális kocsikat a katolikus egyház fejének.
Ezek a különleges autók ma is jól felismerhetők: a kocsik tetején ugyanis golyóálló üvegekkel felszerelt fülke áll, ebben utazik maga a pápa és pár fős kísérete.
Svájci gárdista vezeti a budapesti páncélozott járgányt
Az elmúlt évek során több autógyár is elkészítette a saját, külön tervrajzok alapján előállított, speciális pápamobilját. Ezekből 2004-re már közel 40 darabot helyeztek el a világ különböző részein: nagyjából 10 mobil Afrikában, 15 az Egyesült Államokban, 5 Ázsiában, a többi pedig Európában várja, hogy a pápa az adott kontinensre érkezzen, míg a meglátogatott országok által adományozott mobilok a vatikáni garázsban pihennek.
Amennyiben a látogatott ország nem biztosít saját mobilt, vagy nincs a közelben kihelyezett autó, akkor a Vatikánból hoznak megfelelő járműveket, szám szerint kettőt, ezek mindegyike páncélozott. Információink szerint Ferenc pápa hazánkba is a kamionokkal szállított páncélozott járgányok egyikével jár majd körbe, melyet hagyományosan a svájci gárda tisztje vezet majd.
Egyelőre kérdéses, hogy milyen típusú kocsit hoznak Budapestre. Bár legutóbb Chryslerrel járta Budapestet, három hete már egy Mercedessel ment körbe a római Szent Péter téren, így nem lehetetlen, hogy ezzel és a másik, külföldön rendszeresen használt, környezetkímélő Toyotával érkezik hozzánk.
Pápamobil terén is a szerénységre esküszik az egyházfő
Ferenc pápa az autók terén is igencsak különbözik elődeitől. A szerénységéről híres egyházfő ugyanis itt sem tart igényt a luxusra. Jól bizonyítja ezt, hogy 2017-ben egy ajándékba kapott, csillagászati értékű Lamborghini Huracant árverezett el, melynek összegét jótékony célokra fordította. Pápamobilként pedig leginkább a Fiat-Chrysler által ajándékozott, a korábbiaknál jóval szerényebb Jeepeket használja. Mint mondta: ő olyan kocsikkal szeret utazni, amit egy átlagember is megengedhet magának. Emellett a II. János Pál pápa ellen elkövetett merénylet óta golyóálló üvegekkel kiegészített fülkéről is levetette az üveget, ugyanis mint mondta: Isten megvédi őt a támadásoktól.
Ha támadás szerencsére nem, baleset viszont így is érte a Szentatyát az egyik mobilban: 2017-ben éppen kolumbiai útján autózott Cartagenában, amikor a kocsi egy erőteljesebb fékezése miatt Ferenc beütötte a homlokát a fülke elejébe. A Szentatya arca lehorzsolódott és vérzett is, a pápa azonban nem tulajdonított neki nagyobb jelentőséget, némi jegelés után folytatta tovább az útját.
Ferenc pápa új kocsiját egyébként éppen tervezik, ez a mobil igazán különleges lesz: a Fisker Ocean cég SUV-ját újrahasznosított műanyagból készítik és napenergia hajtja majd.
A pápai autók hagyományosan a Vatikán színeit, azaz a fehéret és az aranyat viselik. A korábban használatban lévő, 12 férfi által hordozott trónust 1978-ban vonultatták végleg vissza, ezután jutott igazán főszerephez a pápamobil. A II. János Pál pápa ellen 1981-ben elkövetett merénylet előtt a kocsik tetején elhelyezett fülke nyitott volt, ezután viszont bevonták golyóálló üveggel és egyre nagyobb hangsúlyt helyeztek a biztonságra is. Az első, valóban biztonságos kocsit a Leyland cég gyártotta és 1982-ben, II. János Pál nagy-britanniai útján állt szolgálatba.
A kocsik rendszáma hagyományosan a fehér alaposan piros betűkkel írt SCV 1, amit 1987 óta kizárólag a pápai autó viselhet. Jelentése: Status Civitatis Vaticanae, azaz Vatikánváros.
Rendkívüli műsorfolyam: minden egy helyen Ferenc pápa látogatásáról
Összesen 1200 műsorperc, 70 kolléga és 8 helyszín. Több mint 20 órás műsorfolyammal készül a HírTV a pápalátogatás idejére, ugyanis Őszentsége magyarországi tartózkodásáról és az összes ezzel kapcsolatos eseményről élőben közvetít a csatorna.
„Készen állunk a rendezvény lebonyolítására” –
– jelentette be kedden a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár. Kovács Zoltán elmondta: a helyszínválasztásban, a programokban és azok belső tartalmában ahhoz igazodtak, amit Ferenc pápa jóváhagyott. A látogatás ideje alatt rendőri lezárásokkal, behajtási és parkolási tilalommal is számolniuk kell a közlekedőknek, ezért érdemes inkább a tömegközlekedést választani.
Közben a Kossuth téren már az utolsó simításokat végzik, itt tartják meg a Szentatya magyarországi apostoli látogatásának csúcspontját, az április 30-i vasárnapi szentmisét. Őszentsége kérésének megfelelően az oltárt a Kossuth-szobornál helyezik el, a pápa személyi védelmét pedig a Terrorelhárítási Központ látja el az érkezésétől az elutazásáig.
A szentmise közben lezárják a 2-es metró Kossuth téri állomását is, ami azt jelenti, hogy a térre csak az Alkotmány utca és a Vértanúk tere felől lehet majd belépni, legkésőbb reggel negyed 9-ig. A szentmisén való részvételhez nem kell regisztrálni, a biztonsági ellenőrzés után bárki részt vehet az eseményen, a helyeket érkezési sorrendben lehet elfoglalni.
A katolikus egyházfő pénteki programja:
10.00: Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, Hivatalos fogadtatás (nem nyilvános esemény)
11.00: Ünnepélyes fogadtatás a Sándor-palota előtti téren
11.30: Udvariassági látogatás a köztársasági elnöknél a Sándor-palotában (nem nyilvános esemény)
11:55: Találkozás a miniszterelnökkel a Kármelita Kolostorban (nem nyilvános esemény)
12.20: Találkozás az állami hatóságok, társadalmi élet és a diplomáciai testület képviselőivel a Kármelita Kolostor épületében
17.00: Szent István-bazilika. Találkozás a püspökökkel, papokkal, diakónusokkal, szerzetesekkel, papnövendékekkel és lelkipásztori munkatársakkal
A katolikus egyházfő szombati programja:
08.45: Magánlátogatás a Boldog Batthyány-Strattmann László Otthonban (nem nyilvános esemény)
10.15: Árpád-házi Szent Erzsébet-templom. Találkozás szegényekkel és menekültekkel Az eseményt a Rózsák terén felállított kivetítőkön korlátozott létszámban lehet majd követni. A térre a belépést biztonsági átvilágítás előzi meg. A közös ráhangolódás 9.00 órakor kezdődik
16.30: Papp László Budapest Sportaréna. Találkozás a fiatalokkal
18.00: Apostoli Nunciatúra. Magántalálkozó a Jézus Társasága tagjaival (nem nyilvános esemény)
A katolikus egyházfő vasárnapi programja:
09.30: Kossuth tér, Szentmise, Regina Caeli imádság.