A nemzetközi és az uniós egyezmények nem tudták érdemben kezelni a migrációt – mondta ifj. Lomnici Zoltán az M1 híradójában. Az alkotmányjogász hozzátette: jelenleg csak a jogi és a biztonsági beavatkozások tudják a migráció útvonalát megváltoztatni, és tünetileg kezelni a problémát.
2015 csak ízelítő volt a migrációs válságból és Európa nincs felkészülve migránsok tömegeinek befogadására – hangzott el a minap egy konferencián. Ráadásul többek szerint a migrációs hullámot az Európai Unió csak tünetileg kezeli, ami további komoly problémákhoz vezethet. Azt mondják, számos dolog, köztük a migrációs rendszer és a jogi szabályozás, például a dublini rendszer is újragondolásra szorul, mert nem egy ilyen méretű bevándorlásra íródott.
Öregedés, klímaválság és háborúk
A migrációs nyomás nem fog csökkenni – mondta Ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, az M1 reggeli vendége az ENSZ menekültügyi főbiztosságára hivatkozva. Elmondta, hogy elsősorban Európa tekintetében számíthatunk migrációs növekedésre, hiszen az afrikai vízhiány miatt közel 2 milliárd emberhez nem ér el elegendő víz. Ehhez jönnek az élelmiszerproblémák és a közel-keleti és afrikai háborúk is.
Európa öregszik – emelte ki. Ahhoz, hogy egy civilizáció fennmaradjon, a születési-halálozási ráta arányszáma 2,1 kell hogy legyen, ez az iszlám országok és közösségek tekintetében a 3,2-t is meghaladja. Európában ezzel szemben csupán 1,6-os arányszámról beszélhetünk. Az adatok fényében éppen ezért rendkívül nehéz lesz az említett ökológiai és klímaválsággal kapcsolatos problémákat együttesen kezelni a jövedelmi és polgárháborúk generálta kérdéskörökkel.
A nemzetközi egyezmények és az uniós egyezmények nem voltak képesek érdemben kezelni a migrációt – figyelmeztetett, és felhívta rá a figyelmet, hogy Németországban éppen ma kezdődik egy biztonságpolitikai fórum, ahol az elektromos nyomkövetőnél jelenleg megszabott öt éves határt meghosszabbítják , napirendre kerül az elektromos ujjlenyomatot regisztráló rendszer, és a bevándorlók online tevékenységének követése is. A monitoring kerül a fókuszba, a megfigyelés jogi kereteit fogják meghatározni.
Az iszlám komplex veszélye
Érdekes, hogy a vízhiány, az étel hiánya és a konfliktusok kialakulása összefügg az iszlám terjedésével és a radikalizálódással. A terrorizmusnak egy új formája ütötte fel a fejét Észak-Afrikában, a Boko Haram által képviselt nyugat-ellenes ideológia az elmúlt 7 évben több ezer embert ölt meg az afrikai kontinensen, így délről ők fenyegetik az Európai Uniót, délkeletről, az ázsiai területek felől pedig az Iszlám Állam – mutatott rá.
Emlékeztetett, hogy Franciaországban egy új vita van kialakulóban, ahol azt a kérdést boncolgatják, hogy a radikálisok iszlamizálódnak, vagy az iszlám radikalizálódik. De bármi is lesz a végeredmény, a veszély együtt egy komplex rizikót alkot Európa tekintetében.
M1